Машко женски односи и рамноправности

Radoznala1

Полноправен Член
12 ноември 2017
64
28
18
26
Сакам да дискутирам и размемам мислење со машки и женски свет околу машко женскиот однос .Што мислите драги пријтели кој е баланост за да успее долгорочно машко женски однос ,која е магијата која прави да се задржи хемијата како првата средба ...Дали жената треба цело време да глуми и да има понежна енергија од мажот за да не се осеќа загрозен и надмудрен и да биде вечен предизвик или лукава лисица или треба да имаат иста силна енергија и да се надмудруваат цело време кој е подобар за да опстане хемијата и страста за почитта да биде рамноправна и неуништлива ..Или најдобро е жената да глуми по наивна пред мажот и да остави он да се труди како семоќен глуп лав ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Само силна љубов, доверба, разбирање и не правење на работите од ситно во крупно од љубомора или инает. Тоа би било тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Radoznala1

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Сакам да дискутирам и размемам мислење со машки и женски свет околу машко женскиот однос .Што мислите драги пријтели кој е баланост за да успее долгорочно машко женски однос ,која е магијата која прави да се задржи хемијата како првата средба ...Дали жената треба цело време да глуми и да има понежна енергија од мажот за да не се осеќа загрозен и надмудрен и да биде вечен предизвик или лукава лисица или треба да имаат иста силна енергија и да се надмудруваат цело време кој е подобар за да опстане хемијата и страста за почитта да биде рамноправна и неуништлива ..Или најдобро е жената да глуми по наивна пред мажот и да остави он да се труди како семоќен глуп лав ?
Штом веќе спомна глума,само глупав маж паѓа на таа фора!
Мажот веќе знае дека жената е лисица и дека тешко паѓа на грб,затоа и таа фора не иде во прилог:)..

Секој брак или врска,ако е склучен поради некој друг фактор,(рецумо,родител или околината)или пак поради некаков интерес,(финансиски или материјален),или пак брак кој е склучен прерано,но и прекасно,или пак поради бременост,тоа значи дека тој брак или врска,не оди далеку,и на глава да се свртиш да одиш,кад тад ќе престане таа сила што ја држела таа врска.
Се што не е погоре спомнато,се би било полесно за надминување на секаков вид криза во една врска,и продолжување на интензитетот на таа хемија во таа љубов!;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Radoznala1

Radoznala1

Полноправен Член
12 ноември 2017
64
28
18
26
Само силна љубов, доверба, разбирање и не правење на работите од ситно во крупно од љубомора или инает. Тоа би било тоа.
Да тоа е услов за да се почне квалитетна врска и да биде долгорочна ,но мене ме интересираат тактитике за љубовта да опстане ...колку и да е голема љубовта без тактики ќе гзасне по 2,3 години ...тос е и научно докажано а и ти како маж знаеш дека жена треба да те предизвикува за да ја засакаш и да не престане таа хемија кога ќе видиш некоја риба ..што е тоа што ќе те тера да ја сакаш секогаш ,предизвик или само досадна љубов која постои благодарение на разбирање ,доверба и бла бла ...:)
 

Radoznala1

Полноправен Член
12 ноември 2017
64
28
18
26
Штом веќе спомна глума,само глупав маж паѓа на таа фора!
Мажот веќе знае дека жената е лисица и дека тешко паѓа на грб,затоа и таа фора не иде во прилог:)..

Секој брак или врска,ако е склучен поради некој друг фактор,(рецумо,родител или околината)или пак поради некаков интерес,(финансиски или материјален),или пак брак кој е склучен прерано,но и прекасно,или пак поради бременост,тоа значи дека тој брак или врска,не оди далеку,и на глава да се свртиш да одиш,кад тад ќе престане таа сила што ја држела таа врска.
Се што не е погоре спомнато,се би било полесно за надминување на секаков вид криза во една врска,и продолжување на интензитетот на таа хемија во таа љубов!;)
Не баш секој маж знае дека е лисица и дека прави фори ...можеби ова си го сватил доколку си бил изгорен или надмудрен но сигурно имаш размислено . Ми се допаѓа твојот одговор ,браво ..сите врски се со некоја причина почнати на пример љубов од детство , матријална корист ...тоа значи дека нема чиста љубов ,причината колку и е да е чиста љубовта се гаси кога тогаш поради секакви фактори .Ако некој не стапил во брак поради сомнителни ситуации туку од чиста љубов зар таа љубов нема можност да се сврти и расипе ... сакам да протумачам како љубовта да се шири секој ден се повеќе и повеќе а да не пукне и да не стане рутина...дали добра комуникација ,дали сексипил , дали игнорирање за повторна заинтересираност...не е можно само ако брак е вклучен поради искрени причини да се нагласи како љубов за цел живот ... сите мажи имаат иста психологија и точно знаете што ве пали а што е чувство на љубов поради финоќата на девојката да не се лажеме ... сакате кучкин. Можеби законот на привлекување ќе помогне ? :)))))
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Не баш секој маж знае дека е лисица и дека прави фори ...можеби ова си го сватил доколку си бил изгорен или надмудрен но сигурно имаш размислено . Ми се допаѓа твојот одговор ,браво ..сите врски се со некоја причина почнати на пример љубов од детство , матријална корист ...тоа значи дека нема чиста љубов ,причината колку и е да е чиста љубовта се гаси кога тогаш поради секакви фактори .Ако некој не стапил во брак поради сомнителни ситуации туку од чиста љубов зар таа љубов нема можност да се сврти и расипе ... сакам да протумачам како љубовта да се шири секој ден се повеќе и повеќе а да не пукне и да не стане рутина...дали добра комуникација ,дали сексипил , дали игнорирање за повторна заинтересираност...не е можно само ако брак е вклучен поради искрени причини да се нагласи како љубов за цел живот ... сите мажи имаат иста психологија и точно знаете што ве пали а што е чувство на љубов поради финоќата на девојката да не се лажеме ... сакате кучкин. Можеби законот на привлекување ќе помогне ? :)))))
Твоето прашање е конкретно,но релативно!
Неможеш една врска да ја заокружиш како дефиниција на животот!
Различноста на сопатникот си го прави своето,неможеш да го сториш со курто истото,како со мурто!
Взаемното работење на врската,со финоќа на израазувањ,толерантноста,внимателноста и почитта,ете,како некој вид стандардни гранки за гаење на една стабилна врска би биле главните фактори за истата!
Би рекол дека и тоа не е доволно да се постигне онаа што го бараш какп одговор за една врска.Можен е некој трет "црв"да влезе помеѓу двајцата,и повторно да расипе се'!:)

Затоа кажав дека прашањето ти е конкретно,но релативно,тоа е тоа!:)
 

Radoznala1

Полноправен Член
12 ноември 2017
64
28
18
26
Но меѓу нас има ограничена машка психа и женска ограничена психа .Нема врска дали е Курто ,Мурто или Штурко :)))) Љубовта е сила на природата. Колку и да сакаме, ние не можеме да и командуваме, бараме или пак да ја одземеме. Слично на тоа ние можеме да стимулираме привлечност и да започнеме лажно додворување, но резултатот е поверејатно да биде само некој занес или само двајца кои танцуваат заедно, отколку вистинска љубов.Вие можете да ја повикате љубовта, изгледа не можеме да и диктирате како, кога и каде таа ќе се изрази самата себе си. Ние можете да избереме да се предадеме на љубовта или не, но на крајот таа удира како молња, непредвидено и неодбивно. Значи Љубовта не доаѓа со услови, одредби, дополнувања и кодови ...бесплатна и слободна е ...Љубовта не може да биде како награда. Не може да биде ниту како казна. Јас мислам дека е трошач на енергија ...некој е зависен од неа зошто не знае да се исполнува прво самиот себе па сака некој да му покаже дека вреди ...Или да не претерувам и да не бидам изрод нека има една особа што ќе те надополнува ,љубов треба да осеќаме само спрема самите себе и децата ...сопатникот е друга особа која е тука да ја потполни мисијата твоја и своја во овој живот ... не знам зошто може ли да ми се објасни дали е лошо тоа што осеќам преголема љубов кон себе а партнерот го гледам како закана која може во секој миг да те напушти може затоа држам гард и го оправдувам мојот став ...грешка ли е ?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
За да се одржи љубовта или како што на почетокот сте напишале „машки-женски“ однос, како да нема машки машки или женски-женски во врска со љубовта и односот едни спрема други - во секој случај, потребно е постојано истражување на бесконечностите на другиот.
Сето друго е проклетство.
Не знам од кај ви доаѓаат овие размисли за лажење, глумење итн итн кога е во прашање љубовта. Ако постојат овие ствари, нема љубов имате глума, а бидејќи сте аматери во глумење, не може ниту да направите добар театар од сето тоа... а и да имате театар од сето тоа глумење, секоја театарска престава има крај.
Додека љубовта нема крај... исто како и бесконечните пространства на другиот кој ве надополнува...

П.С. Има и такви кои не сакаат надополнување. Сам за себе, сам во себе - доволен за живеење и умирање. И тука постои љубов :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Radoznala1

Полноправен Член
12 ноември 2017
64
28
18
26
Кој носи љубов во своето срце, ќе биде среќен и ќе го сакаат . Без разлика дали има машко машки односи и женско женски тоа е повторно емоција која може да го уништи човекот или да го воздигне и да му помогне да стане најдобра верзија на себе . Јас тргнувам од себе дека љубовта кон себе е доволна и нај правилна додека за другото мораш да трошиш енергија , да менувш животен стил ,да се откажеш од свои желби и да мораш да се прилагодиш на туѓо мислење.Но пример ќе уживам во оваа осаменост но ќе дојде време кога во глава ќе се појават дилеми дали грешам дали е по паметно да предадам бар дел од себе на друг и можеби тоа ќе направи да научам што е љубов а што не и дали е добра идеја да се искуси .Тоа ќе ми треба одколку да зацртам една идеја дека само мојот став е правилен се друго е проклетство . Дали е паметно љубовта да се прогласи најуспешна кај љубовниците каде драмата е прифатена и потребна ? Или и кај нив трае и исчезнува ...Јас мислам дека љубовта е чисто чувство од кое се направија многу нечисти игри ,драми ,дефиниции , стана услов за доверба во врска ,почит и разбирање . Затоа е паметно да се живее повеќе со глава одлолку со срце ...бар менталните конструкции бараат логика и се по прилагодливи на ова му нема крај .
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Да тоа е услов за да се почне квалитетна врска и да биде долгорочна ,но мене ме интересираат тактитике за љубовта да опстане ...колку и да е голема љубовта без тактики ќе гзасне по 2,3 години ...тос е и научно докажано а и ти како маж знаеш дека жена треба да те предизвикува за да ја засакаш и да не престане таа хемија кога ќе видиш некоја риба ..што е тоа што ќе те тера да ја сакаш секогаш ,предизвик или само досадна љубов која постои благодарение на разбирање ,доверба и бла бла ...:)
Се е тоа поврзано.
Нормално прво ќе ме привлече нејзиниот физички изглед и ќе ме тера да ја освојам, а ќе ја освојам ако и јас и се допаѓам. Нормално е физички да се привлекуваме, сексот е една од работите со кои треба да се привлекуваме и во која треба да уживаме. Но врската бракот не е составен само од секс, купување поклони, шетање и слични работи. Треба да имаме ист интерес постојано, разбирање, почит и да се сакаме.
Ќе ја фатиш најјаката риба ти најјак фраер ама ако нема доверба, разбирање и секој си иде по својот инает не може да опстане тој машко женски однос.
Затоа првата тактика е љубов искрена, разбирање, без инает, доверба и почит, после тоа ќе имаш и шетање, секс, правење работи во кои и двајцата уживате, што го прави односот траен и постојано интересен и загреан.