Куче изгриза четири деца и една жена

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Одавна, барем јас не сум видела, мали деца без родители да си играат по паркови, на тревата која е посеана со кучешки измет од совесните(нели)стопани на домашните миленичиња и се разбира на кучињата скитници.
Саладинчо, отров не се фрла така, се става на парче месо или некоја друга храна поред контејнер или на некое друго место...но досега во мојот живот немам чуено дека некое мало дете настрадало од фрлен отров..така да не ти држи моабетот.
Боље е сите да шерифуваме и да спречиме несакани. опасни по живот напади од разјарени кучишта отколку да гледаме хорори, да се трауматизираат луѓе, физички и психички да се осакатуваат и не дај боже, знаеш и ти, си чул сигурно дека неколку напади од кучиња завршија смртоносно.
Со ова ми само ми ја потврди сликата на оние ликови што погоре ги спомнав.
Поголем број на случаи е од домашни лошо очувани кучиња, наместо оние уличните.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Кучето било домашно. Не дека меѓу уличните нема агресивни но знам дека се многу помили и побезопасни од домашните. И дали решението е во тоа што ќе ги отруеш??
Као демек нема пак да има надвор кучиња и готово проблемот се решил? Таква организација имаме што прво отруеното куче ќе ти смрди под прозор со недели, да не збориме за тоа ако некое дете дојде во контакт со отровот. Некој ќе сака да згасне живот на невино куче а на крај некој може да плаче за чедото свое.
Утре пак некој болесник ќе го пушти надвор своето агресивно куче користено за борби кое ќе биде опасност за луѓето. Има болесници што ќе го тепаат твоето дете и без куче да пуштат надвор, пример настанот во Зебра од пред некој ден. Со ваквите луѓе што правиме, нели се поопасни од невини кучиња кои не се опасни?
Проблемот лежи во општините, во градот. Кучињата треба да се соберат и да се однесат во стационар но не како оној Вардариште каде ќе бидат умрени, туку во некој со услови. Сфаќам секој се грижи за својата безбедност, но психички болно е да расфрлаш отров за да убиеш куче, маче или што и да е.

Знам дека не е убаво проблемот со кучињава кои напаѓаат луѓе и проблемот со мачки кои оддеднаш во очи ќе ти скокнат од внатрешноста на контејнерот додека фрлаш ќеса со ѓубре, да се решаваат со фрлање отров, НО, на жалост ние граѓаните кои повеќе го вреднуваме човечкиот живот од кучешкиот сме приморани на овој единствен избор.
Години и години поминаа, многу закони се протуркаа, но ништо конкретно за оваа проблематика не се донесе....на жалост, детето кое почина од кучето се заборави, се заборави неговата језива смрт додека бесното куче му ги јадел цревата...се заборави жената од Тетово која фрлајќи ѓубре беше нападната и рсскомадана од глутница на дивите кучишта...кожа ми се ежи!!??
Што треба по тебе да правиме, да седиме со скрстени раце и да тренираме шпринт за секој случај. Не дај боже!!!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Знам дека не е убаво проблемот со кучињава кои напаѓаат луѓе и проблемот со мачки кои оддеднаш во очи ќе ти скокнат од внатрешноста на контејнерот додека фрлаш ќеса со ѓубре, да се решаваат со фрлање отров, НО, на жалост ние граѓаните кои повеќе го вреднуваме човечкиот живот од кучешкиот сме приморани на овој единствен избор.
Години и години поминаа, многу закони се протуркаа, но ништо конкретно за оваа проблематика не се донесе....на жалост, детето кое почина од кучето се заборави, се заборави неговата језива смрт додека бесното куче му ги јадел цревата...се заборави жената од Тетово која фрлајќи ѓубре беше нападната и рсскомадана од глутница на дивите кучишта...кожа ми се ежи!!??
Што треба по тебе да правиме, да седиме со скрстени раце и да тренираме шпринт за секој случај. Не дај боже!!!!!
За да го вреднуваш животот на животните или на друг човек треба прво твојот да го вреднуваш.
Не глумам анима мунди, не сум некој активист за животни, но ете вие што си ги вреднувате повеќе своите животи соберете се и идете пред општина или пред влада, дерете се, галамете секој ден, пред да се решите да згаснете живот со отров.
Верувам ако си способен да убиеш куче, можеш и човек. Може и грешам.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ротвајлери и добермани се тренираат за да напаѓаат луѓе и напаѓаат.
Кучето треба да се убие. Не смее да има каснато дете од домашно куче. За газдите ќе кажам само дека не е секој човек за куче, посебно не за такво.
11 години имав куче не касна никој.
Во секој случај газдите треба да одговараат, а кучето да се убие.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Ротвајлери и добермани се тренираат за да напаѓаат луѓе и напаѓаат.
Кучето треба да се убие. Не смее да има каснато дете од домашно куче. За газдите ќе кажам само дека не е секој човек за куче, посебно не за такво.
11 години имав куче не касна никој.
Во секој случај газдите треба да одговараат, а кучето да се убие.
Куче незнае дали тоа е добро или лошо од кај знаело тоа куче дека тоа е лошо
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Следна навреда од овој тип ќе резултира со двонеделен бан.
Куче незнае дали тоа е добро или лошо од кај знаело тоа куче дека тоа е лошо

Ти глупава си или да ? Куче што е испуштено и напаѓа луѓе е бесно и треба да се убие.
Размисли со твоето мало мозоче, а ако не сфаќаш прочитај пак.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Ти глупава си или да ? Куче што е испуштено и напаѓа луѓе е бесно и треба да се убие.
Размисли со твоето мало мозоче, а ако не сфаќаш прочитај пак.
Сакав да кажам до газдата е,не е до кучето,кучето незнае дека направило лошо

Срамота, жално...немам зборови..па до кога вака ќе се однесуваме и ќе прогледуваме без никој да ја понесе одговорноста за напад на кучиња врз луѓето, кој ќе одговара за изгубени животи поради бесно куче, осакатени истрауматизирани дечиња...језиво!?????
Вчера во населба Аеродром драма се водела, грозна глетка на присутните на тој немил настан, обиди да се отргне бесното куче кој ги нападна четирите деца и жената...Каде се од здружението анима мунди, гласни беа да бараат казна за човек што отепа куче а никаде ги нема да се огласат кога човек ке биде изгризан и усмртен од куче???:mad:mad:
Никој не умрел од угриз од куче
 
Последна промена од модератор:

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Верувам ако си способен да убиеш куче, можеш и човек. Може и грешам.



Ајде ќе те молам обиди се да замислиш една ситуација каде бесно куче со истурена ширум отворена њушка, во која се гледаат јаки оштри врвови на забите..гледаш како се нафрлило врз мало дете и некоја невина жена, гледаш како ги гризе и како партал ги влече, гледаш и слушаш врисоци од кои срце и здив ти престанува со работа...ШТО ЌЕ ПРАВИШ КАЖИ МИ ИСКРЕНО...зарем нема да се обидеш да најдеш некој стап, камен, нешто...зарем нема во тој момент да добиеш желба да го убиеш тоа куче!???