Дали сте суеверни?

elizabetta

Истакнат Член
8 септември 2012
236
382
63
Воопшто не сум суеверна и никогаш не сум ни била, суеверијата се глупости измислени од народот...

освен за на факултет... коа ќе ми каже некој ај со среќа...толку е...
иначе другиве работи шо ги читнав се интересни...ама не верувам у нив :)

има уште некој така според мене безвезални работи...што ми се чудни зш велат не го прави а ни сами незнаат шо значело...па ако знае некој нека каже...онака чисто информативно да знам :)

1.демек да не се сечело нокти навечер.
2. да не се јадело од кутлачата.

само овие две ми текнаа сеа за сеа :) а знам дека ги има уште многу :) па кој знае за ова нека појасни:)
1. нокти не се сечело навечер, да не се повампириш:rofl Го имам слушнато од повеќемина постари луѓе. Поголема глупост од оваа нема да слушнеш.
2. поим немам и јас зошто
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
1. нокти не се сечело навечер, да не се повампириш:rofl Го имам слушнато од повеќемина постари луѓе. Поголема глупост од оваа нема да слушнеш.
јака вампирка сум значи :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin and Hkakashi

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
Кога бев мала и проста и кога не сфаќав дека сите овие „бабини деветини“ се глупости - верував. Кога ме чешаше нос им велев да ме потапшаат три пати по дланката за да не сум се скарала со некој, ако згазнев на шахта исто така три пати ме тапшаа по рамо/дланка, кога ќе поминеше црна мачка се враќав назад три чекори, не носев различни чорапи/не одев повеќе од три чекори со една чорапа за да не се омажам за циган.... и така натаму. Се некои глупости, кога ќе се присетам се смеам сама на себе.

Сега не сум воопшто суеверна, дури ме нервираат такви луѓе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci and slb_bobo

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
дете кога бев суеверна бев...после тоа не, освен она '' мрдни се од место'' што се мрдам по дефолт ко ќе ми рече некој :) ( оди да те видам мрдни гои старцине у автобус ) . А имаше многу интересни суеверија на пример : Ако мочаш некаде надвор не мочај под дрво или навечер не се бере цвеќе- самовилите играле оро , не пеј коа јадеш - ќе земеш циган хахха , навечер не позајмувај работи на никого - несреќа е, момчето не смее да ја види невестата - најголемото суеверие што 99% го практикуваат, не облекувај веш наопаку - се наопаку ќе ти оди....мислам дека за се има бабини деветини....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Antonej.*

Нов член
19 јануари 2013
16
15
3
29
Скопје
Да верувам во некои суеверија како
хороскоп
гледање на кафе
баење на мали деца што не можат да се смират од плачење
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Не сум суеверна ми помина црна мачка ништо не се случи,ми се скрши огледало немав несреќа,се е тоа измислено