Смρт на ρодител

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Сум изгубила многу драги и блиски особи во мојот живот, и тоа како мала....Меѓу кои и татко ми, а и брат ми.
Болката е голема, мислам дека никогаш нема да помине. На само 5 години го изгубив брат ми, а на 12 татко ми. Долго време не можев да се помирам со се што ми се случува. Не можев да преболам. Јас го гледав татко ми и како се мачи, му помагав за се што му беше потребно. И се тоа на 12 години, тогаш и прв пат облеков црно, сама, никој не ме тераше. Но, и околината е сурова, посебно во тие години, деца кои ништо не знаат па честопати знаеа да ме навредат спомнувајќи го него, плачке оди викни го татко ти, никој не знаеше зошто беа тие мои солзи се дур не кажав татко ми умре. Пораснав, сега со гордост зборам за нив. Уште боли...особено боли зошто нема да се тука на мојот најсреќен ден, на мојата свадба. Но сигурна сум дека ме гледаат од горе и дека се горди.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Сум изгубила многу драги и блиски особи во мојот живот, и тоа како мала....Меѓу кои и татко ми, а и брат ми.
Болката е голема, мислам дека никогаш нема да помине. На само 5 години го изгубив брат ми, а на 12 татко ми. Долго време не можев да се помирам со се што ми се случува. Не можев да преболам. Јас го гледав татко ми и како се мачи, му помагав за се што му беше потребно. И се тоа на 12 години, тогаш и прв пат облеков црно, сама, никој не ме тераше. Но, и околината е сурова, посебно во тие години, деца кои ништо не знаат па честопати знаеа да ме навредат спомнувајќи го него, плачке оди викни го татко ти, никој не знаеше зошто беа тие мои солзи се дур не кажав татко ми умре. Пораснав, сега со гордост зборам за нив. Уште боли...особено боли зошто нема да се тука на мојот најсреќен ден, на мојата свадба. Но сигурна сум дека ме гледаат од горе и дека се горди.
(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug) (hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)(hug)
Јас сум сигурна дека нивната енергија е присутна со тебе и се твоите Ангели Чувари!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ditto+Maker and rain-bow

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Загуба на родител е тешка,ја кога имав 7-8 години умре татко ми....Со мајка ми пред тоа беа разведени,после неговата смрт тешко се справив со тоа,нели со двајца родители е подобро,и да се разведени,ама пак и еден и друг се тука за нас...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
А со ова како се справувате ?Не можам да плачам пред други луѓе, тоа ми е проблем.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Пред домашните не би требало да ти е непријатно.Пред непознати и други луѓе ја би се воздржала ама пред домашните не.Дома си е дома и никој не ме гледа во тие ситуации освен домашните.Подобро дома отколку пред некои скрос(сосема)други.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
За мене смртта е спас, не гледам поинаку на неа. Само сум гневна и бесна зошто не се спасив јас туку некој друг.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Од што спас?Смртта е биолошка,природна појава.Немој со црни мисли да бидеш.Човекот се раѓа,живее и на крај умира.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Од мачењето за да опстоиш, а ништо не е како што треба.
Sfakanjeto ne e nisto kako sto treba e sostojbata samo na umot koj si gi postavuva pravilata kako treba i tebe ne ti se poklopuva tvojata slika vo realnost so programata na tvojata zamisla.
Dolzni sme kon samite sebesi da go izvleceme maksimumot od zivotot i da ja gledame negovata ubavina.Zasto sekogas ima e beter.
Svojot tovar e sekogas najtezok vo odnos na drugite tovari.
Pri teshki misli treba da najdeme nacini da si gi proshirime vidicite.
Mladosta e sekogash prednost i da se pogresi imas vreme da se ispravis.
Zdravjeto e sekogas vo plus, imas zdravje mozes se.
Obrazovanieto, dobrodushnosta, spodeluvanjeto, pomaganjeto za opsto dobro, patuvanjata, zapoznavanjeto na novi lugje....