Влијание на новооткриените планети врз религијата

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
http://www.crnobelo.com/novosti/nau...so-planeti-kako-zemjata-dali-ima-zivot-na-niv

Дали ова откритие ќе има влијание врз религијата, дали ќе ја "помести"во некоја друга сфера, дали ќе ја поништи библијата...или верниците ќе измислат ново распнување на Исус и на новите планети!?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BadBoy007

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ова би ме интересирало ако е поврзано со наталната карта. Како откривањето на новите планети би влијаело на самите нас и како би ги опишале нашите карактеристики. Ги чекаме астролозите, треба да смислат нешто многу интересно :)
Од аспект на религија воопшто не ме интересира.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Ова би ме интересирало ако е поврзано со наталната карта. Како откривањето на новите планети би влијаело на самите нас и како би ги опишале нашите карактеристики. Ги чекаме астролозите, треба да смислат нешто многу интересно :)
Од аспект на религија воопшто не ме интересира.
Кога би имало некаков живот на тие планети за кои велат дека биле слични на нашата планета, дека има услови за живот, па дури и да се населат луѓе таму..е богме ќе има промени и дрмање и во наталната карта а најмногу во религијата.
Замисли да откријат дека таму нешто "мрдало или има шанси да мрда", дека има некоја повисока интелигенција од нас, што ќе биде:^)..или па, тоа што ми беше поентата на моабетов, пак сето тоа ќе го препишуваат како божји дар, божја креација идр.

Што би било кога би било;) ако некој сака да фантазира:)
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
@Abraxas дали има влијание на ова откритие кај вас телемитите, расте бројката на следбеници или ви опаѓа?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
@Abraxas дали има влијание на ова откритие кај вас телемитите, расте бројката на следбеници или ви опаѓа?
Нема никакво влијание, планети, ѕвезди, сонце, месечина се само симболи што се однесуваат на метафизички концепти а не на буквални планети, сонца и слично.
Религија што буквално се повикува на буквални небески тела е очигледна глупост.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Нема никакво влијание, планети, ѕвезди, сонце, месечина се само симболи што се однесуваат на метафизички концепти а не на буквални планети, сонца и слично.
Религија што буквално се повикува на буквални небески тела е очигледна глупост.
Религијата мора да се повикува не нешто и на некого...постанокот на тие небесни тела идр.....и не е глупост се додека нема точни научни докази.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Религијата мора да се повикува не нешто и на некого...постанокот на тие небесни тела идр.....и не е глупост се додека нема точни научни докази.
Би сакал да верувам дека постов ти е тролање, бидејќи во спротивно заклучокот доколку го напишам.....би можел да ми донесе казнени поени.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Би сакал да верувам дека постов ти е тролање, бидејќи во спротивно заклучокот доколку го напишам.....би можел да ми донесе казнени поени.
Не ми се верува дека се плашиш од казнени поени и слободно пиши си го заклучокот за мене.
Прашањето убаво ми е поставено и незнам зашто не се потруди да сфатиш што сакам да кажам..не сме сите надарени да се изразуваме јасно и разбирливо.
Јас мислев дека откривањето на новите планети и можноста за постоење на нов живот или вонземјани ете да ги наречам така. ќе го наруши досегашното учење од библијата каде што никаде не се спомнува постоење на друг свет и други луѓе..нели ќе се изгуби верувањето во досегашното учење дека постои само еден свет и живот создаден на него од еден бог.
Незнам свештените лица како би одговориле на ова прашање ако случајно некое зелено суштество што мрда имаат можност да го видат за прв пат после иладници години живеење и учење дека сме единствени на оваа планета...(мачно ми е пишувањето на тастатурава, се отепав од лупање по неа ама се надевам дека ме сфати)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Не ми се верува дека се плашиш од казнени поени и слободно пиши си го заклучокот за мене.
Прашањето убаво ми е поставено и незнам зашто не се потруди да сфатиш што сакам да кажам..не сме сите надарени да се изразуваме јасно и разбирливо.
Јас мислев дека откривањето на новите планети и можноста за постоење на нов живот или вонземјани ете да ги наречам така. ќе го наруши досегашното учење од библијата каде што никаде не се спомнува постоење на друг свет и други луѓе..нели ќе се изгуби верувањето во досегашното учење дека постои само еден свет и живот создаден на него од еден бог.
Незнам свештените лица како би одговориле на ова прашање ако случајно некое зелено суштество што мрда имаат можност да го видат за прв пат после иладници години живеење и учење дека сме единствени на оваа планета...(мачно ми е пишувањето на тастатурава, се отепав од лупање по неа ама се надевам дека ме сфати)
Јас бев и повеќе од јасен уште првиот пат, не е толку проблемот во казнените поени, туку тоа што вистината некогаш знае да боли и да се свати како навреда. Заклучокот е дека само глуп човек може да постави вакво прашање....ете, го кажав.
Ќе повторам пак, било која света книга, доколку се интерпретира буквално, создава религија која е чиста глупост и ништо повеќе. Без разлика дали е библија, куран, веди, Телема или било што друго.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin