Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница)

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Ja izgubiv nasmevkata od tebe. Se izgubiv sebe si. I nokva vo son se ti kazav sto na dusha mi lezese, vikav se karav.Utrovo te prasav dali te interesira zosto imav bunilo i se karav so tebe...i normalno rece ne mi e gajle..
Cel den vo racete imam sila covek da ubijam.Vo dushata samo praznina. Nokva se uplasiv od sebe si, se uplasiv od taa drugata koja zivee vo mene . Gi zatvoram ocite za nikogas da ne se rabudam...
Dali ima son posle sonot?
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Во тишина, премногу те љубам. Кротко на две минути по полноќ под онакви прострирки каде што љубов одекнува со себичност врз сите заспани тела. Во тишина без срам шепотам ,,те љубам'' и устите на сонот ги фаќам со завршетоците на моите очни крајчиња. Низ тишина те љубам зошто не ми кажувај, о не ми кажувај дека брановите потпукнуваат помеко кога никој не ги гледа. Токму затоа јас, низ тишини те гонам и горко те љубам додека свеста ми почива во дремливи перници и утра полни растегнати трепки. Во тишинина те љубам зошто е премногу тихо под црквените куполи каде што налегнувам на растегнати желби низ пространи аеродроми што дома ќе не водат.. Јас, во тишина, премногу те љубам. Те љубам покрај Вардар, низ залаци ѓеврек и зимска студевина. Тихо и покорно пак, тебе те љубам додека трагаш како номад со бројаница од душа полна гревови и поделени искупувања исцртани на страни усти врз туѓа земја. Тихо и на прсти те љубам додека ги поставувам Кинеските попладниња додека ти се покоруваш на твојата Андалузиска месечина.
Денес чинам повторно те видов. Те видов нешто по полноќ како држиш пиштол додека тајно се надевав ќе одговориш со тишина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Priroden

Староседелец
4 октомври 2012
140
95
1,038
Кoј би рекoл пoсле oнoј ...не знaм кaкo дa гo нaречaм, хaoс oд минaтиoт месец, би се зaтрескaл бaш у тебе...