Контрацептивни пилули

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Dali nekoj pocnal da gi konzumira yaz tabletite na 5ti den od ciklus? I kako posle prodolzuvas so novo pakovanje?

Јас би ти препорачала, да видиш некое друго чаре, оти таблетиве ќе те напраат да не се препознаеш, кога ќе се видиш во огледало после нивното користење. :)
Повеќе штета од нив, него ли придобивка. :) Не знам поради која проблематика ги пиеш ти, и кој ти ги препорачал, али имаш доста верувај лекови врз база на природни билки, состојки и слично.

Хормонски таблети не се пијат, макар и бебе да родиш! Ни едно не пиј, од нив утредента може и за деца да ти направат проблеми, варирање со килажата, организмот се пореметува. И тако то.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Јас би ти препорачала, да видиш некое друго чаре, оти таблетиве ќе те напраат да не се препознаеш, кога ќе се видиш во огледало после нивното користење. :)
Повеќе штета од нив, него ли придобивка. :) Не знам поради која проблематика ги пиеш ти, и кој ти ги препорачал, али имаш доста верувај лекови врз база на природни билки, состојки и слично.

Хормонски таблети не се пијат, макар и бебе да родиш! Ни едно не пиј, од нив утредента може и за деца да ти направат проблеми, варирање со килажата, организмот се пореметува. И тако то.
Дали ова сериозно го зборуваш? Сериозно? Никогаш не смее да се пијат контрацептивни таблети? Дури ни откако ќе родиш? Тешко на докторите со вакви квази стручњаци, подобро да се откажат од професијата, затоа што очигледно луѓе со три реченици слушнати од некаде се експерти. Има стотици индикации зошто се пијат контрацептивни таблети, настрана контрацепцијата. Полицистичен оваријален синдром е првата и најширока контраиндикација. Ако се друго е во ред со организмот, таблетите совршено помагаат. Дури и го имаат спротивното дејство од тоа што ти погоре го опиша. Ја измазнуваат кожата, ја редуцираат влакнатоста, го нормализираат циклусот и ПМС, ги редуцираат акните. Може да предизвикаат надуеност, но ништо страшно што не може да се реши со регулирање на искхраната.
И секако дека билки можат да помогнат (иако ретко), но повеќе верувам на таблетиве кои се со точно определено дозирање, отколку „од рака“ дозирање на билките.

Не ми е јасно до кога само ќе се зборуваат глупости и ќе се плашат луѓе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Дали ова сериозно го зборуваш? Сериозно? Никогаш не смее да се пијат контрацептивни таблети? Дури ни откако ќе родиш? Тешко на докторите со вакви квази стручњаци, подобро да се откажат од професијата, затоа што очигледно луѓе со три реченици слушнати од некаде се експерти. Има стотици индикации зошто се пијат контрацептивни таблети, настрана контрацепцијата. Полицистичен оваријален синдром е првата и најширока контраиндикација. Ако се друго е во ред со организмот, таблетите совршено помагаат. Дури и го имаат спротивното дејство од тоа што ти погоре го опиша. Ја измазнуваат кожата, ја редуцираат влакнатоста, го нормализираат циклусот и ПМС, ги редуцираат акните. Може да предизвикаат надуеност, но ништо страшно што не може да се реши со регулирање на искхраната.
И секако дека билки можат да помогнат (иако ретко), но повеќе верувам на таблетиве кои се со точно определено дозирање, отколку „од рака“ дозирање на билките.

Не ми е јасно до кога само ќе се зборуваат глупости и ќе се плашат луѓе.

Ондак пијси ги бе чупе ти, ако не ти се страшни. :) И други, со други називи, може ако ги пиеш по пет пати на ден, убавица ќе станеш со измазнета кожа и слично. Значи пробај. Затоа и кажав, не и ја знам проблематиката, за да и ја доуловам целосно сликата. Со мензисот да, верувам ќе помогнат, али што се случува понатака доколку се прекинат?! Кој процес е тоа, кој шок му го правиме на телото... КОЛКУ помагаат- ТОЛКУ и одмагаат. Едно доведуваат во ред, др бетер го прават. Не мора организмот да го доведувате со апчиња труејќи се во ред, можеме и со храна, со витамини и масла, ама од што сме неинформиране многу, ќе си испоцркнеме. Или така ни одговара, не знам еве.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Ахам, да. Среди хормонски проблеми со витамини и масла. Тие можат само да помогнат во процесот, ама не и да средат. Суштината е во тоа што зборуваш глупости од муабети рекла-казала. И никој не сака да пие секакви апчиња од мерак, ама ете мора. А дека повеќе одмагаат, отколку што помагаат апчињава не е точно. Лично јас сум пример како помагаат, ама не сакам да дискутирам за тоа.
И на што ти личи тоа однесување пиј и по пет пати на ден? Очигледно воопшто не разбираш што пробувам да објаснам. Лесно се воочува дека си лаик на темава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Ондак пијси ги бе чупе ти, ако не ти се страшни. :) И други, со други називи, може ако ги пиеш по пет пати на ден, убавица ќе станеш со измазнета кожа и слично. Значи пробај. Затоа и кажав, не и ја знам проблематиката, за да и ја доуловам целосно сликата. Со мензисот да, верувам ќе помогнат, али што се случува понатака доколку се прекинат?! Кој процес е тоа, кој шок му го правиме на телото... КОЛКУ помагаат- ТОЛКУ и одмагаат. Едно доведуваат во ред, др бетер го прават. Не мора организмот да го доведувате со апчиња труејќи се во ред, можеме и со храна, со витамини и масла, ама од што сме неинформиране многу, ќе си испоцркнеме. Или така ни одговара, не знам еве.

Не.
Пишувајте.
Квази медицински.
Совети.
Ако не сте.
Стручни.

Како лице кое исто читало од х причини за ова и познава луѓе кои пиеле/пијаат, апсолутно не е точно ова што го пишуваш.
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Моите кажувања и верувања воопшто не се лажни, напротив вистинити се и испробани. Не може мене некој да ми зборува за околу оваа тематика и овие таблети, кога лично сум видела многу девојчиња а и себеси како паѓаме во бездна. И јас имам проблеми со мензисот, па сега добивам шуќур секој месец, немам никакви проблеми, благодарение на еден наш нутриционист. А, од државна болница ми напуниле цела шака таблети и пиј си ги ко лудача. И јас порано сум била на вашето место и ги газев сите по форуми што ќе застанат против мое мислење. :) И го бутаа во вода. Што значи, луѓе, ОСВЕСТЕТЕ СЕ, не се трујте со таблети од овој тип, јас сум накачила плус 30 кг, не сум знаела од што се дебелеам, не ми кажаа кои последици ќе ги имам, некој слабее-некој се дебелее. И сеуште водам битка со килограмиве, кога отворив очи, веќе ми било касно. На мои 23 години сум била дну-дна, на мои 24 сега, па сум подобра малце...

Сум пиела од Циклопрогинова до Спиронолактони, ма какви се не... Ништо фајде немаше, се додека не појдов на Нутриционист. А ова, и се има случено и на уште едно девојче, со иста пробематика ко мојата, коа седнавме имаше што да си кажеме и таа ме уходи. Ова не е рекла-казала, туку го преживувам со години, и сакам да и помогнам на девојчето, бидејќи знам дека доколку сака да не се труе со таблети, да ја уходам... ВО ЗДРАВ ЖИВОТ-ЗДРАВ ДУХ. Како што ме уходија и мене.

Е сега, со сонот сеуште се бориме, али се надевам и на тоа ќе дојдам на ред, мада јас и не спијам многу-МНОГУ.
И затоа ќе ве молам, следен пат, коментари од типот НА СЕЛЕНЕ, се сувишни и не долични. :)
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Факт е дека доколку организмот западне во оваа состојба (состојба, не болест), исхраната се менува од корен. Ама тоа не значи дека само врз база на билки состојбата може да се регулира. Been there, done that, испробано се што е можно. Не може само врз база на искуство на минимален репрезентативен примерок да се каже дека нешто е добро или не е. И да, кога ќе престанеш да посетуваш нутриционист и ќе почнеш да се храниш нормално (под нормално подразбирам здраво, со внесување на секојденвни, потребни нутритиенти и над 1200 калории) гарантирам дека состојбата ќе ти се промени. Најдобро решение секогаш е вежбање и многу вежбање. Согорување на калории, забрзување на метаболизам.
А факт е дека во државна болница има неписмени доктори, што целосно можат да ја утнат дијагнозата. Ама ниту еден добро поткован доктор, специјалист во својата струка нема да ти каже дека само со билки се лекува се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
ама од што сме неинформиране многу, ќе си испоцркнеме. Или така ни одговара, не знам еве.
И затоа ќе ве молам, следен пат, коментари од типот НА СЕЛЕНЕ, се сувишни и не долични. :)

Значи многу сте ми интересни:D
Одма се вреѓате некако, одма бисер ви паѓа. А први си почнувате :D
Да продолжувам да ти објаснувам зошто мислам дека грешиш, или ќе се лутиме како првачиња?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Значи многу сте ми интересни:D
Одма се вреѓате некако, одма бисер ви паѓа. А први си почнувате :D
Да продолжувам да ти објаснувам зошто мислам дека грешиш, или ќе се лутиме како првачиња?

Не сакам да ми објаснуваш, си се лутам јас. Кога некој не го има истото мое мислење. :rolleyes::(:nah И плус не те сакам више, антипатична ми си. (worried) Скар засекогаш! :D