Глутен (glue-лепило) - тајниот виновник за здравствени проблеми?

D2M2m.f

Истакнат Член
4 август 2015
7
0
101
Сите го користиме во исхраната.Се разбира некои помалку некои повеќе,можеби има такви што воопшто не го користат јас до сега такви не запознав.Но тоа е малку битно.Деновиве се заинтересирав на оваа тема која случајно ја сретнав "листајќи" по интернет.Ме интересира какви се вашите мислења на оваа тема. Дали мислите дека глутенот може да е така наречен тивок убиец на човекот и колку добро сте запознаени со тоа што всушност внесувате во организмот?? И дали ако сметате дека нешто е штетно како што велат за глутенот би преземале мерки и би смениле нешто во исхраната или пак би имале аргументи со кои би ќе го докажете спротивното?...
И да видеово поточно ме потикна да отворам ваква тема на разговор,на вас оставам да кажете ваши ставови и мислења на се поврзано со самиот поим глутен. :)
 
Последна промена:

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Се согласувам со тоа дек глутенот е причинител на многу болести, пред се кај децата и тоа најчесто болести на белите дробови и грлото, но глутенот му пречи на целиот организам и не само на алергичните на глутен, туку на сите нас. Секако дека треба да се избегава, јас долг период не внесував глутен, сега во последно време почнав да јадам леб од време на време, но наскоро пак ке го исфрлам и се чувствувам многу подобро кога не внесувам глутен. прво нешто што приметувам е тоа дека немам лош здив наутро, а кога јадам леб тоа не е случај, потоа, многу поквалитетно спијам, незнам дали ова има врска со глутенот или со сварливоста на храната со глутен, ама во периодите кога не јадам леб многу поубаво спијам. Инаку дечко ми имаше алергија на прашина и полен која ја излечи одкако престана да конзумира глутен.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Глутенот по социјалните мрежи според мене е претставен како тивкиот убиец хахаха, многу полош од промајата, мислам..:rofl
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А што е со glue-лепак?
Дека самиот збор глутен, глу - значи лепак. Глутенот буквално е лепак, создава слус во органите за дишење, се лепи за ѕидовите на цревата и на него налепува и од другата храна што ја внесуваме, го отежнува варењето поради тоа...
Не сум сигурна ама мислам дека некои лепила и се произведуваат од житарките кои содржат глутен, за сега незнам , ама мислам дека така било порано.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BadBoy007

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Дека самиот збор глутен, глу - значи лепак. Глутенот буквално е лепак, создава слус во органите за дишење, се лепи за ѕидовите на цревата и на него налепува и од другата храна што ја внесуваме, го отежнува варењето поради тоа...
Не сум сигурна ама мислам дека некои лепила и се произведуваат од житарките кои содржат глутен, за сега незнам , ама мислам дека така било порано.
http://www.madehow.com/Volume-5/Glue.html
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Gluten-free диета мислам дека е препорачлива за подолг и поhappy life.
Еве од Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-free_diet
A gluten-free diet (GFD) is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye,[1][2] and all their species and hybrids (such as spelt,[1] kamut, and triticale[1][2]). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people;[2] its toxicity depends on the cultivar consumed.[3] Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.[2]

Gluten causes health problems for those with gluten-related disorders, including coeliac disease (CD), non-coeliac gluten sensitivity (NCGS), gluten ataxia, dermatitis herpetiformis (DH) and wheat allergy.[4] In these patients, the gluten-free diet is demonstrated as an effective treatment.[5][6][7] In addition, at least in some cases, the gluten-free diet may improve gastrointestinal and/or systemic symptoms in diseases like irritable bowel syndrome, rheumatoid arthritis, multiple sclerosis or HIV enteropathy, among others.[8]

Производи што содржат глутен и треба да се избегаваат: http://www.healthline.com/health/allergies/gluten-food-list

Живееме во болно и ненормално време каде што преку храната се контролира популацијата. Еве на пр. Бил Гејтс милијардерот и дебилот според мене е љубител на вакцините и сака на тој начин да се регулира популацијата. Нема потреба од војни пошто преку храната не убиваат. Е сега на нас преостанува да селектираме што ќе јадеме.

Освен глутен-free диета друга опција е да се јаде што помалку месо посебно црвеното место пошто тоа месо е чист рак!

Само природна храна без глутен и без ГМО и имаме подобри шанси за подолготраен живот.

Како што на дизел кола не ставаш бензин и обратно, така и со човечкиот организам: што не ти влијае добро, не ја јади таа храна. :cool:

Одржување на дигестивниот систем во топ форма е од витално значење за долготраен живот!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe and malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Gluten-free диета мислам дека е препорачлива за подолг и поhappy life.
Еве од Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-free_diet
A gluten-free diet (GFD) is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye,[1][2] and all their species and hybrids (such as spelt,[1] kamut, and triticale[1][2]). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people;[2] its toxicity depends on the cultivar consumed.[3] Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.[2]

Gluten causes health problems for those with gluten-related disorders, including coeliac disease (CD), non-coeliac gluten sensitivity (NCGS), gluten ataxia, dermatitis herpetiformis (DH) and wheat allergy.[4] In these patients, the gluten-free diet is demonstrated as an effective treatment.[5][6][7] In addition, at least in some cases, the gluten-free diet may improve gastrointestinal and/or systemic symptoms in diseases like irritable bowel syndrome, rheumatoid arthritis, multiple sclerosis or HIV enteropathy, among others.[8]

Производи што содржат глутен и треба да се избегаваат: http://www.healthline.com/health/allergies/gluten-food-list

Живееме во болно и ненормално време каде што преку храната се контролира популацијата. Еве на пр. Бил Гејтс милијардерот и дебилот според мене е љубител на вакцините и сака на тој начин да се регулира популацијата. Нема потреба од војни пошто преку храната не убиваат. Е сега на нас преостанува да селектираме што ќе јадеме.

Освен глутен-free диета друга опција е да се јаде што помалку месо посебно црвеното место пошто тоа месо е чист рак!

Само природна храна без глутен и без ГМО и имаме подобри шанси за подолготраен живот.

Како што на дизел кола не ставаш бензин и обратно, така и со човечкиот организам: што не ти влијае добро, не ја јади таа храна. :cool:

Одржување на дигестивниот систем во топ форма е од витално значење за долготраен живот!

Како што си разбрал за глутенот и точно е ова што го пишуваш, истото е и со месото, млекото, јајцата или секој продукт од животинско потелко.
Сите носат болести, маснотии итн. но за тоа слабо се знае во јавноста бидејки самите индустрии ги плаќаат владите, а владите пак диктираат со образовниот систем и сега сите се користеме зо знаења кои сме ги научиле од образовниот систем (основно и средно образовани, некои и од факултет) и секако од родителите, но и тие го поминале тој образовен процес .. така да ова што го пишуваме со мало за месата е точно и допрва ке се разјаснува во јавноста, но еве ние ви нудиме прилика порано од другите да се запознаете со отровниот начин на исхрана што ви го нудат големите компании и индустрии, покрај тоа што сакаме да го зачуваме природниот развиток на живиот свет и природната селекција, а тоа ке го постигнеме со тоа што нема да се мешаме во нивните животи, како за лошо (убивање, стерилизација, силување, искористувње, заробување итн.) така и за добро (бидејки ако најдеш маче на улица без нога, можеби е и подобро да го оставиш бидејки ке остави фалш генерација зад него, со што им се нарушува видот).