Чет муабети (ти реков-ми рече)

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јака работа е ова што и едните и другите фураат иста политика околу тоа „Ако не си со нас тогаш си со нив“. Не знам до кога ќе се залажува народот со тоа дека имаат избор. Кога изборот ти е сведен на гомно или лајно тоа не се вика избор оти знаеш дека и вака и така ќе ти смрди. Ама кој да сфати.

Уште сум со надеж дека некогаш ќе дочекам да видам невалидни избори поради недоволна излезеност.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Дали со ова си признаваш дека ти припаѓаш на една од двете како што самиот ги поделуваш?
Признавам дека не постои човек што барем потсвесно не му е мило да бидат оние,што нему му одговаарат,или мисли дека би имал поголем интерес на добивка,така и јас и ти и сите други,само некој помалку, некој што е директно инволвиран во истите,повеќе.
Определеноста ја носи со себе интересот,и тука нема дилема.Ако некогаш во некој минат систем,некому било добро,анекој си го плакал мајчиното млеко,ако се свртило времето работите се свртеле на друга страна,кој е крив!
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како прво секој се гордее на својата држава , во таа е роден имал детство ,а сето останато сочинува да го кажеш тоа горд , може да се и ситници може и големи работи кај кого како , некој се жртвувал за да денес се викаш Македонец ,а тоа јас го ценам и е една работа на која сум горд и мислам дека е повеќе од доволна , а ако не можеш да се прокнижиш во Македонија тогаш може ќе ти биде по пријатно негде надвор , секој за себе , може па сакате Грција и Србија да се граничат незнам .

Што е потребно по твое тс идеално за да бидеш барем малце горд ?

Аман бре три работи не ти текнаа за гореење, само една?
Мене ми е сеедно не само ако се граничат четници и гејци него може и перуанци и парагвајци, совршено сеедно.

Значи се гордееш за ствари на кои немаш никакво влијание? Ако си висок да речеме 1,80 - горд си на тоа?
Тоа што си се родил во Југославија? :rofl дали разбираш дека не можеш да се гордееш со место на раѓање или со нешто кое го направил некој сосема десетти кој со тебе лично нема никаква врска? Мислам можеш ама е забегано...

Јас ногу се годрејам со Австроунгарија, таква империја повеќе мајка не раѓа...(brokenheart)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Priroden

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
И после скоро година конечно ја викнаа мајка ми за снимањето дневниче. И толку го чекав тоа и молев толку за истото што би требало да се чувствувам добро, ако не добро барем да ми олесни. А мене уште потешко ми е некако, мир немам, ми идат секакви мисли и паника ме фаќа каков ќе биде резултатот. Деновиве во исчекување ќе бидат пеколни но само се да заврши добро. Мора да биде добро.
Ќе биде добро.
Медицинава кај нас е чувај боже!
Деновиве можам да замислам како ќе ти биде ама немој во никој случај да се плашиш и да мислиш на најлошото, знам дека не е возможно но пробај да ги потиснеш тие мисли, стравот руши се пред себе, знам по мене.
Совет, муабет, што и да треба тука сум
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Медицинава кај нас е чувај боже!
Деновиве можам да замислам како ќе ти биде ама немој во никој случај да се плашиш и да мислиш на најлошото, знам дека не е возможно но пробај да ги потиснеш тие мисли, стравот руши се пред себе, знам по мене.
Совет, муабет, што и да треба тука сум
Фала ти мила, пробувам да останам присебна и смирена но тешко е, паѓам многу на моменти. Но се надевам ќе биде добро се на крајот. Морам да верувам во тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape