Религијата умира?

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Тоа со спомнувањето се однесува на четириделното Име(יהוה) - тетраграматонот. Евреите постојано го споменувале господ, но користеле имиња како Адонаи, Елохим и слично, епитети што се однесуваат на господ, но не се неговото име.
Верници сте наводно, а не ги знаете ни основите....
Божјето име, кое се пишува со четирите хебрејски согласки יהוה (ЈХВХ), се појавува скоро 7.000 пати во Хебрејските списи, наречени и Стар завет. Тие четири букви, кои се познати како тетраграм,Писателите на Библијата користеле многу титули и описни изрази за Бог како, на пример, „Семоќен“, „Севишен“ и „Господар“, но како лично име на Бог го користеле само тетраграмот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Божјето име, кое се пишува со четирите хебрејски согласки יהוה (ЈХВХ), се појавува скоро 7.000 пати во Хебрејските списи, наречени и Стар завет. Тие четири букви, кои се познати како тетраграм,Писателите на Библијата користеле многу титули и описни изрази за Бог како, на пример, „Семоќен“, „Севишен“ и „Господар“, но како лично име на Бог го користеле само тетраграмот.
А да пробаше да пишеш нешто кое не ти го спремил некој предходно за да го копи пастираш? Вака имам чуство како со бот да дискутирам. Или не грешам многу?
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
А да пробаше да пишеш нешто кое не ти го спремил некој предходно за да го копи пастираш? Вака имам чуство како со бот да дискутирам. Или не грешам многу?
А јас па побарав од неа да ми каже што мисли за умирањето на религијата:(
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
А јас па побарав од неа да ми каже што мисли за умирањето на религијата:(
Јас како што забележав, сите постови и се копи пејст. Нема свое мислење..... Ко со фотокопир да си правиш муабет.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Јас како што забележав, сите постови и се копи пејст. Нема свое мислење..... Ко со фотокопир да си правиш муабет.
Па види сега, за да кажам за нејзиното мислење треба и јас да имам знаење или барем добро да сум ја прочитала библијата барем еднаш саглам..се поведов од тоа што Алф еднаш ја пофали а јас мислам дека он има бајаги знаење во оваа област.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Па види сега, за да кажам за нејзиното мислење треба и јас да имам знаење или барем добро да сум ја прочитала библијата барем еднаш саглам..се поведов од тоа што Алф еднаш ја пофали а јас мислам дека он има бајаги знаење во оваа област.
Копи пастирање не е знаење. Јас не видов од неа нејзин став, мислење..... Доколку има спремен текст со кој може да "одговори" на одреден пост, го постира, во спротивно си молчи.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Божјата реч е „поостра од кој и да било меч со две сечила и продира дури до разделување на душа и дух, на зглобови и нивната срцевина, и може да ги распознае мислите и намерите на срцето“ (Ефешаните 6:17; :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Божјата реч е „поостра од кој и да било меч со две сечила и продира дури до разделување на душа и дух, на зглобови и нивната срцевина, и може да ги распознае мислите и намерите на срцето“ (Ефешаните 6:17; :)
Може ли твоето мислење да ни го кажеш зошто црквите се празни?
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Мене не ми е јасно-ако некој не верува,на пример,во воскреснувањето и раѓањето на Исус,тогаш тој/тие што не веруваат,че веруваат во она што го кажуваат тие Јеховини сведоци,во нивните приказни?Дали тие луѓе-што не веруваат во двете ,,приказни за Исус-раѓање и умирање,со тек на време им се придружуваат на оваа група или не?И се сложувам со тоа дека повеќето не го почитуваат она што го налага една религија..Прашањето поточно ми беше-како дошло тогаш до формирање секти?
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
@misterija прво и основно,религијата не е извор на морал,не мора да си верник за да имаш морал во животот.И без религија и слични басни знам дека убивањето не е добро,дека силувањето не е добро,дека крадењето не е добро.Гледаш?Сепак човештвото не оди во пропаст,туку може да гледа подалеку од носот.Релијата ја сфаќам како Баба Рога за "големи" деца.И точно,бев верник и тоа голем,ама сфатив дека тоа е обично срање,дека луѓе гинат заради тоа,дека војни има заради тоа,дека религијата само ги дели луѓето.Религијата создава дискриминација,страв,неукост,мозочна закржлавеност.И многу ми е мило што изумира. :)
@bliznaci и христијанството некогаш било секта злато.Кога Зевс,Хера,Атина уште не биле во пензија.Луѓето ете едноставно веруваат во нешто што им прави да се чувствуваат подобро.Исто како дрогата.И кога објаснувам дека богови не постојат се осеќам ко да објаснувам дека Баба Рога не постои.
Ако човек верува дека некој си уметник земал кал и го створил првиот човек,а од негово ребро вториот,тогаш некој е спремен за упут во некоја псих. установа.Религија-верување,наука-докази. И не знам зошто сметате дека е лошо што науката победува?
 
Последна промена: