Телема

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Во случајов ти грешиш. Конкретниов лик е "дете" на Кроули, колку јас што сум дете на Елизабета втора. Неможе секоја будала што ќе реши да се повикува на Кроули да ја поврзуваш со неговите симболи, замисли и дела. Конкретниот лик никогаш не бил член на ОТО, целиот текст е лошо скоцкана бљувотина од некој третокласен таблоид.
За остатокот од постов, се до овој дел, можам слободно да кажам дека не е далеку од суштината. Во кредото од гностичката миса, Бабалон се споменува како утроба во која сите сме зачнати и во која сите ќе се упокоиме.

Не знаеме, и не е воопшто битно тоа. Веќе кажав, залудно е да се обидуваш да разбереш нешто поврзано со смртта, ако првин не ја разбереш смртта. Тоа е како да се обидуваш да пишуваш пред да ги научиш буквите. Кога ќе сватиш дека смртта е другата "страна на паричката", тогаш ќе знаеш дека е можно да се сетиш на било кој живот како да бил твој, тоа е идентично со идејата за реинкарнација.
Што значи, не е поентата дали ќе му веруваш на Кроули и дали ќе знаеш дали бил реинкарнација или не на египетскиот свештеник, туку поентата е да ги Разбереш суштинските поими на кои се темели тоа.
Се согласувам дека можеби текстот е бљувотина на некој третокласен таблоит,хартија (интернет) трпи с'e,но исто така можам да закључам дека бљувотина е и текстот каде за Кроули се препишува некој си Египетски свештеник како негова поранешна реинкарнација само да го придобие бројот на човек (666).
Ќе ја прифатам твојата забелешка,воопшто не ни битно,жално што некој сепак верува во тоа.

Што се однесува до разбирање за смртта,@Abraxas тоа е веќе искусено!
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Се согласувам дека можеби текстот е бљувотина на некој третокласен таблоит,хартија (интернет) трпи с'e,но исто така можам да закључам дека бљувотина е и текстот каде за Кроули се препишува некој си Египетски свештеник како негова поранешна реинкарнација само да го придобие бројот на човек (666).
Ќе ја прифатам твојата забелешка,воопшто не ни битно,жално што некој сепак верува во тоа.

Што се однесува до разбирање за смртта,@Abraxas тоа е веќе искусено!
Види ја оваа изјава на Кроули за тоа како го дефинира Бог:
"Since all things are God, in all things thou seest just so much of God as thy capacity affordeth thee."
Ова е заклучокот или сознанието до кое покасно или порано, доаѓаат сите што трагаат по себеспознание. Затоа предходно нагласив - Ако успееш да допреш до таа состојба, тогаш можеш било кој живот да го видиш како сопствен, тоа е исто и со идејата за реинкарнација. Ако не ја согледаш идејата за реинкарнација од овој аспект, не си ја согледал ни поентата....
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Сега доволно е да се каже дека во овој Закон лежи целата иднина: тоа е Законот на Слободата, и оние кои го одбиваат се прогласуваат самите за робови, и како робови ќе бидат оковани и тепани. Тоа е закон на Љубовта, и оние кои ќе го одбијат се прогласуваат себе си да бидат деца на омразата, и нивната омраза ќе се сврти против нив и ќе ги проголта во нејзините бескрајни мачења. Тоа е закон на Животот, и оние кои ќе го одбијат ќе бидат предмет на смртта; и смртта ќе ги фати неподготвени. И нивниот живот ќе биде жива смрт. Тоа е Законот на Светлината, и оние кои ќе го одбијат, според тоа се прават самите мрачни засекогаш.

Еквинокс на боговите VIII
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Мојот пријател и Брат - Lon Milo DuQuette:

Just Crazy I Guess
By
Lon Milo DuQuette

Do what thou wilt shall be the whole of the Law.

While it’s true that all crazy people don’t change the world, it’s equally true that most people that change the world are crazy.

I received my O.T.O. Minerval initiation on November 15, 1975 E.V. a little more than a month after the hundredth anniversary of the birth of Aleister Crowley. I was 28 years old. It was an unforgettable and awesome experience. My initiator was Grady L. McMurtry (Hymenaeus Alpha, 777) who was assisted by his (then) wife Phyllis Seckler McMurtry. We three were the only visible attendees.

The ceremony took place in the Spartan but artfully decorated garage of their home in Dublin California. It was a profoundly moving experience and the feast that followed (which I would later realize was still part of the initiation) was an intimate orgy of ambrosial magick. We talked late into the evening. I had a million questions, beginning with…

“How big is the O.T.O.? How many members? Are all initiations this intimate?”

I was shocked to learn that since Crowley’s death in 1947 the Order had ceased to initiate new members, and death had claimed all but a handful of the old members from the Crowley days. I was only the fourth new candidate admitted since initiations resumed a couple of years earlier (and two of them it seemed had already fallen away).

It seems odd today when I look back on it. Why were my initiators at the time so optimistic about the future of a nearly extinct order whose crazy prophet died broke and alone 28 earlier, and whose writings were almost impossible to find….an organization whose active membership you could count on your fingers?

“They’re crazy,” I thought. “Absolutely crazy. I love them!”

Well…Grady and Phyllis did indeed change the world and so have all the other crazy people who through their efforts in the last 42 years have resurrected Crowley from near oblivion and for the first time made nearly all his priceless writings available -- crazy people who have put Crowley and his teachings into the texts and curriculums of colleges and universities; crazy people who have helped to make the O.T.O. the world-wide Thelemic initiatory order of Crowley’s dreams.

However, something much bigger than the efforts wonderful crazy people is happening at this point in human history to change the world. Something much bigger than the O.T.O.. Something much bigger than Aleister Crowley. Something that happened one hundred and twelve years ago.

On March 20, 1904 E.V. the Age changed; and a 28 year old prophet stepped forward to give voice to the titanic spiritual forces that dictate the formula of existence in a New Aeon, an Aeon characterized not a Mother Goddess or Father God, but by that of their Child.

One hundred twelve years is a very short time in the life of an Aeon, but look what has happened since March 20, 1904. The world has changed more in the last hundred years than in the previous 10,000 years. Technology, communication, information are exponentially escalating by the minute. Human consciousness, like the absorbent brain of a baby, is itself is undergoing radical and continual change; and, like a newborn child, we are as yet unequipped to express our new genius in the outer world.

Yes, we are innocent and curious, but just like children, we are also immature, self-centered, impatient and cruel. Can anyone deny that humanity is currently acting like a child?

The golden promise of this Aeon lies in the formula embodied in the Child itself; the formula of continual growth. Humanity will outgrow diapers and training potties. We will outgrow our irrational fears and hatred, our insecurities and jealousies. We will eventually grow up and fulfill our potential as a race of adults. (It seems to me this is a brighter prospect than what was promised at the beginning of the last Aeon…

“You won’t really have fun until you’re dead, and the more miserable you are until you die…the better!”)

We are all of us very fortunate to be alive at the very beginning of the Aeon of Horus. It’s very exciting and violent (and we know how much children enjoy excitement and violence), but we’re also present at a moment that blesses the very beginning of every Aeon. It’s the moment when a few souls, in touch with themselves and the times, can actually see in the outer world the secret changes taking place in the inner world; the fleeting moment when we walk with the Gods of our Aeon a heartbeat before the forces of corruption begin their inevitable task of twisting the inward formula of the Aeon 180 degrees to eventually manifest as a stupid religion for the masses that is the exact opposite of what it was all about at the beginning.

Armed as we are with this frightful foreknowledge, it would probably be fair to ask why I am so optimistic about the future of humanity.

I’m just crazy I guess.

Love is the law, love under will.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Читав што читав, што разбрав и повеќе искрено не разбрав..само дај бе @Abraxas објасни ми ја суштината, целта, поентата на сите ритуали, зошто се изведуваат а ги има многу: припремна фаза, фаза на чистење, ритуали на завет,миса, причест, можни иницијации, ритуали на спојување како кулминација со А.К....и др. ама како последна фаза се практикува ритуал за напуштање ама не разбирам што да се напушти, дали братството или одење од овој свет!?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Читав што читав, што разбрав и повеќе искрено не разбрав..само дај бе @Abraxas објасни ми ја суштината, целта, поентата на сите ритуали, зошто се изведуваат а ги има многу: припремна фаза, фаза на чистење, ритуали на завет,миса, причест, можни иницијации, ритуали на спојување како кулминација со А.К....и др. ама како последна фаза се практикува ритуал за напуштање ама не разбирам што да се напушти, дали братството или одење од овој свет!?
Каков ритуал на напуштање? Што си читала?
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Незнам каде точно беше тоа што го прочитав не еве веќе еден саат како читам оваhttp://www.hrumachisxi.org/v3/knjige/magika bez suza.pdf?phpMyAdmin=07DePjy5AztAgWDY9P4lGq9rNce
и излезе премногу интересно ама и многу мозгање.
Не ми постирај цели книги, кажи ми во кратки црти за каков "ритуал на налуштање" си читала.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Не ми постирај цели книги, кажи ми во кратки црти за каков "ритуал на налуштање" си читала.
Реков дека незнам за што станува збор, затоа и те прашав...не беше опишано туку само кажано дека е последен ритуал..значи немам појма.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Реков дека незнам за што станува збор, затоа и те прашав...не беше опишано туку само кажано дека е последен ритуал..значи немам појма.
Копирај го и постирај го тој дел да видам за што станува збор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI