Филозофски факултет: Психологија

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
107
100
1,043
Хм, трета гимназија Охрид, ама со желба да се запишам на психологија. Кој е критериумот за запишување, кој предмети се учат, искуства, anything? Аир видел некој од факултетов?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
За во Скопје, на линков подолу најубаво може да ги видиш предметите. Знаат од година во година да сменат по нешто, претежно некој изборен, ама воглавно истите предмети и книги се вртат... и „најновите“ истражувања се некаде од 1982ра. :eek
http://fzf.ukim.edu.mk/ddtest21/pub...a/Psihologija_I_ciklus-osnovna_literatura.pdf

Секоја година проверувај си на fzf.ukim.edu.mk колку примаат пошто немаат по не знам колкав број. Бар не во државна и редовно.
Другар има завршено. Фино е ако сакаш за себе да си знаеш, али ко и општо во државава, слабо работа.
Чат-пат одат на пракса по некоја клиника, набљудуваат по некој пациент и прават семинарски за болеста, редовност многу се бара... тоа воглавно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Eva

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Колку што сум јас запознат со состојбата на психолошкиот факултет во Скопје... подобар психолог ќе бидеш ако си самоук, него да отидеш таму.
Учат дефиниции, нит пракса, нит вежби, нит ништо.
Многу сум разочаран од тој факултет, ама озбилно.