Платонска/другарска љубов

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Платонска љубов нели беше онаа на лист хартија само ради документи или некои други х причини?
А другарскава љубов не беше онаа што се викаше на времето симпатија?
Поимот платонска љубов го користат на пример јас и ти да се сакаме ама да немаме никаков физички допир од типот на бакнеж,секс итн.а сепак да ни функционира нашата љубов нормално (бар јас така го сваќам овој поим)
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Поимот платонска љубов го користат на пример јас и ти да се сакаме ама да немаме никаков физички допир од типот на бакнеж,секс итн.а сепак да ни функционира нашата љубов нормално (бар јас така го сваќам овој поим)
Mislam deka ubavo go sfakas.
Za mene postoi platonska ljubov koga nekogo go sakas a nemas fizicki dopir i toa se vika drugarstvoooooo
Ama i od mnogu platonska ljubov boli glava.Mashkite ne veruvaat vo nea a zenite ponekogas ja obozavaat ha ha ha.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Поимот платонска љубов го користат на пример јас и ти да се сакаме ама да немаме никаков физички допир од типот на бакнеж,секс итн.а сепак да ни функционира нашата љубов нормално (бар јас така го сваќам овој поим)
прв пат слушам дека ова било платонска љубов јас си мислев дека е онаа љубов од корист т.е нема никаква љубов меѓу парот, а они се заедно односно сакаат наводно ради некои други одредени цели како на пример еве овие за документи што се венчаат.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Поимот платонска љубов го користат на пример јас и ти да се сакаме ама да немаме никаков физички допир од типот на бакнеж,секс итн.а сепак да ни функционира нашата љубов нормално (бар јас така го сваќам овој поим)
И је, и не е баш овака.
Според оваа дефиниција значи љубовта на далечина по дифолт е и платонска, што му доаѓа ист поим со две различни значења иако тесно се поврзуваат.
Платонска љубов повеќе се дефинира онаа со идеализирање на партнерот, Платонската љубов е секогаш еднострана и идеална. Еднострана во поглед дека едниот секогаш ќе сака многу повеќе од другиот, ќе биде спремен да ја погази својата гордост на сметка на другиот да се чувствува подобро. Во светот на идеите тоа би звучело совршено, но во пракса се јавува и одреден вид на страв како кочница, работите да не отидат во лош правец. Затоа и таа платонска љубов останува идеализирана, мааните можеби се пребродени во главата кај оној кој што љуби, но во практична смисла тие никогаш не ни биле соочени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo and Outrider

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
И је, и не е баш овака.
Според оваа дефиниција значи љубовта на далечина по дифолт е и платонска, што му доаѓа ист поим со две различни значења иако тесно се поврзуваат.
Платонска љубов повеќе се дефинира онаа со идеализирање на партнерот, Платонската љубов е секогаш еднострана и идеална. Еднострана во поглед дека едниот секогаш ќе сака многу повеќе од другиот, ќе биде спремен да ја погази својата гордост на сметка на другиот да се чувствува подобро. Во светот на идеите тоа би звучело совршено, но во пракса се јавува и одреден вид на страв како кочница, работите да не отидат во лош правец. Затоа и таа платонска љубов останува идеализирана, мааните можеби се пребродени во главата кај оној кој што љуби, но во практична смисла тие никогаш не ни биле соочени.
Ова повеќе ми делува на онаа што ј анарекуваат безусловна
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ова повеќе ми делува на онаа што ј анарекуваат безусловна
И е, донекаде.
Само што најчесто во платонската другата страна ништо не знае во врска со првата, поради сеприсутниот страв кај првата да не ја оплеска работата. Најчесто може да се другари (машко и женско), премногу блиски но недоволно за да едната страна и` признае на другата дека има чувства. А ги има.
 

Ranta

Истакнат Член
22 октомври 2015
73
27
118
Зошто воопшто би се замарал некој да го направи нештото платонско? Љубовта е хемиска реакција, лачење на хормони (тука има среќа, тага и сите тие емоции). Љубовта се манифестира преку зборови и физички контакт, взаемно. Иако, одреден дел од претходно кажаното не мора да е точно, сепак, љубовта е состојба на мозокот каде одредена личност станува поважна од другите - гледана е на повисоко ниво. Така да, и да имаш контакт и да и кажиш на личноста и ако истовремено и таа ти кажи дека се чувствува исто - значи чувствата се взаемни. Практично си давате до знаење дека и двата се гледате на повисоко ниво.

Значи,
Платонска љубов не постои. Бидејќи, сето тоа е во главата, просто илузија. Или ја/го сакаш или ја/го не сакаш. Затоа, ако ти е битно, ''don't be a wussy pussy'' и оди кај девојчето/чупчето и кажи и шо те мачи. Ако ја интересира (ако има нешто за тебе во неа), ке ти возврати убаво, ако не продолжуваш по своето патешествие.
Бидејќи, гледам дека ''платонски'' се споменува за љубов помеѓу луѓе кои се живи. Да сакаш платонски е да сакаш некој кој е sвезда (познат), мртов (писател, пејач) и така. Кај живи луѓе платонски не може.

П.С.
Не биди дркач, едноставно напрај го. До кога ќе се мачиш?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
љубовта е состојба на мозокот

Платонска љубов не постои. Бидејќи, сето тоа е во главата, просто илузија.

Љубав постои и е состојба на мозокот а истовемено платонска не постои пошто е во главата?:^)