Самохендикепирање

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
За какво самохендикепирање станува збор за социјалнo или за извршување на секојдневни обврски ? @diva orhideja
Не станува збор за рутински секојдневни работи и обврски туку за посебни и побитни задачи кои треба да го подобрат мојот живот и психички и физички но од старт се плашам дека нема да успеам да ги завршам како треба и наместо да се подготвувам за нивно успешно извршување, јас си наоѓам изговор и причини зошто нема да можам да ги решам обврските...незнам дали ме разбра!?Барам само оправдувања..
 

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
69
1,028
30
Argentina, Buenos Aires
Не станува збор за рутински секојдневни работи и обврски туку за посебни и побитни задачи кои треба да го подобрат мојот живот и психички и физички но од старт се плашам дека нема да успеам да ги завршам како треба и наместо да се подготвувам за нивно успешно извршување, јас си наоѓам изговор и причини зошто нема да можам да ги решам обврските...незнам дали ме разбра!?Барам само оправдувања..
Прво и најосновно е потребно да знаеш дали вредат работите за кои сакаш да ги направиш или не .Зошто дури и да ги постигнеш некогаш може да дојде до каење .Второ тебе според ова што го напиша од моја гледна точка ти фали некоја мотивација и тоа појака.Мотивацијата може да дојде на повеќе начини ( од некоја личност или може да настане јака амбиција за некој предмет ).Трето мислам дека не се почитуваш доволно себеси или не сакаш (немаш волја) да промениш нешто со твојот моментален живот можеби затоа што сега и не гледаш некоја потреба или мака да го направиш тоа .Со ова ќе ти помогне еден пример како после неколку години доколку останеш како што си сега и не промениш (а при тоа не си задоволна од ова сега што го живее) дали би се каела после 5-10 години ?. Ова треба да се прашаш сама себе .Од ова прашање може да дојде до сите овие 3 (мотивација ,амбиција и самопочитување ) што ги набројав.Имам чуство дека се осеќаш како заглавена во времето и просторот и незнаеш што да направиш :eek.Но мислам највеќе од се ти фали мотивација.Некој вид на стимул што ќе те движи напред постојано.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Исто може да се каже дека Самохендикепираност е и состојба која содржи константно лажење односно да сте свесни дека лажете ,а и цел да ви биде да ви поверува другата страна во очигледната лага без манипулација !!