Штотуку подготвив...

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Receptava mi e inace za mafini ama jas nekogas mesto vo kalapi u tavce pecam.Mesam obicno pcenkarno so belo zaedno,pola-pola.:)
Да да пола пола и јас го правам пошто инаку дави кога се јаде, дави исто и кога со палента се прави. Уствари ја ставам 2 спрема 1 бело брашно и исто во тава го правам. Не ми се исплати во тие формичките за мафини да го правам и така и така дали форма или коцка ист е вкусот :) Убаво ме потсети да си направам денес :)

Совет мој ако сакаш да правиш убава проја е -колку ставаш бело брашно толку пченкарно и 4 гол.лаж.палента.
Сега видов дека си пишала. Може е поубава со палента пројата но не можам да ја јадам така ме дави. Ја ставам две чаши бело брашно и една чаша пченкарно брашно. Пошто ако ставам пак пола пола премногу се осеќа пченкарното брашно и не ми е убава.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
@Ita А што не би могло :)
4Јајца
16 лаж шеќеρ
16 лаж млеκо
16 лаж масло (сето тоа убаво се мати) и се додава
16 лаж бρашно + 1 пециво (κога κе ги ставиш овие 2 ρаб ниκаκо со миκсеρ :D со дρвена лажица мешај не се чешај додеκа се соедини) :)
Се пече
Дуρ се пече тоа ја ваρиш глазуρата
250 мл вода
250 г шеќеρ
3 лажици κаκао
И малκу маρгаρин κρистал .. κолκу да биде мρсничκо и меκо :D
Се пρелива додеκа е глазуρата жешκа а пандишпанот ладен :)
Добаρ апетит! :)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
@Ita А што не би могло :)
4Јајца
16 лаж шеќеρ
16 лаж млеκо
16 лаж масло (сето тоа убаво се мати) и се додава
16 лаж бρашно + 1 пециво (κога κе си тавиш овие 2 ρаб ниκаκо со миκсеρ :D до дρвена лажица мешај не се чешај додеκа се соедини) :)
Се пече
Дуρ де пече тоа ја ваρиш глазуρата
250 мл вода
250 г шеќеρ
3 лажици κаκао
И малκу маρгаρин κρистал .. κолκу да биде мρсничκо и меκо :D
Се пρелива додеκа е глазуρата жешκа а пандишпанот ладен :)
Добаρ апетит! :)
Фала фала, само ја место маргарин би си ставила путер не користам маргарин воопшто па и посен па и каков сака да е.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Фала фала, само ја место маргарин би си ставила путер не користам маргарин воопшто па и посен па и каков сака да е.

Зошто да не и путеρ може. Малκу ставам јас.. Помеκо е :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Да да пола пола и јас го правам пошто инаку дави кога се јаде, дави исто и кога со палента се прави. Уствари ја ставам 2 спрема 1 бело брашно и исто во тава го правам. Не ми се исплати во тие формичките за мафини да го правам и така и така дали форма или коцка ист е вкусот :) Убаво ме потсети да си направам денес :)


Сега видов дека си пишала. Може е поубава со палента пројата но не можам да ја јадам така ме дави. Ја ставам две чаши бело брашно и една чаша пченкарно брашно. Пошто ако ставам пак пола пола премногу се осеќа пченкарното брашно и не ми е убава.
Палента се става малку баш поради тоа, да не дави кога се јаде.Добар апетит домаќинки.Мене ме мрзи да правам нешто па ке си купам готово;)
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Палента се става малку баш поради тоа, да не дави кога се јаде.Добар апетит домаќинки.Мене ме мрзи да правам нешто па ке си купам готово;)
Ја паκ обожавам да κувам.. Затоа и таκов фах одбρав.. Ај на здρавје одох ја на шетање :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and diva orhideja