|Анкета| Промена на корисничко име

Да остане ли опцијата за своерачна промена на корисничко име?


  • Вкупно гласале
    32

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Редактирано:
Поради поопширната дискусија околу промената на корисничко име, сите поврзани мислења се префрлени во нова тема со додадена анкета.
Тука можете да гласате и да ги изјасните своите ставови зошто сте за/против истата.
_________________________
Имаше една тема за сменети никови.
Тоа не се гробишта..:( можеби е желботека,не е се гробишта.
Доколку нема,предлог да се отвори една таква тема каде можат членовите да ги оплакуваат старите никови кој ги "закопале".

Инаку,погрешно е што се воведе таква опција со која членовите можат да извршат виртуелно "самоубиство".
Можеби во моментот таквата опција изгледа добра,сепак во временска дистанца на пример од 5 -10год. Кога би се навратил човек да ги прелиста темите и да се потсети на едно време поминато на форумот ќе биде тотално измешано,без некаков ред.

Затоа подобро ако не се промеми тоа да не може членовите,па ниту админот да менува ник,да отворите тема "гробишта на стари никови".:(
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тоа не се гробишта..:( можеби е желботека,не е се гробишта.
Доколку нема,предлог да се отвори една таква тема каде можат членовите да ги оплакуваат старите никови кој ги "закопале".

Инаку,погрешно е што се воведе таква опција со која членовите можат да извршат виртуелно "самоубиство".
Можеби во моментот таквата опција изгледа добра,сепак во временска дистанца на пример од 5 -10год. Кога би се навратил човек да ги прелиста темите и да се потсети на едно време поминато на форумот ќе биде тотално измешано,без некаков ред.

Затоа подобро ако не се промеми тоа да не може членовите,па ниту админот да менува ник,да отворите тема "гробишта на стари никови".:(
Не гледам што би било измешано. До старите мислења стои тековниот ник, ако пребараш со тековниот ник ќе ти ги даде и тие мислења. Едино не можеш да пребараш по стариот ник, ама тоа е поради тоа што со промена на никот го ослободуваш тој ник да може некој друг да го користи па ако би можел да пребараш по стариот ник настанува забуна.

Форумот ти е отворен, слободно отвори си тема каква што сметаш дека е потребна.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Не гледам што би било измешано. До старите мислења стои тековниот ник, ако пребараш со тековниот ник ќе ти ги даде и тие мислења. Едино не можеш да пребараш по стариот ник, ама тоа е поради тоа што со промена на никот го ослободуваш тој ник да може некој друг да го користи па ако би можел да пребараш по стариот ник настанува забуна.

Форумот ти е отворен, слободно отвори си тема каква што сметаш дека е потребна.
Тоа што си пишувал секој член ајде да речеме е ОК(за оној што сака да се чита самиот себе),ама кога е цитиран од друг член, стариот ник останува,а не се менува во новиот.
Значи има текст од тековниот ник,а цитиран е со стариот ник.
alf.JPG
Umpuranche.JPG
За некој што би следел комуникација помеѓу двајца или повеќе членови кој се цитираат,
а не е запознен дека се сменети никови ќе се изгуби во постовите.
Како сакаш кажи,опцијата за самоменување ник е погрешна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@alf
Види сеа, на секој цитат во насловот има една стрелка нагоре која што е уствари линк кон оригиналното мислење. Цитатот не може да се смени како сакаш прави освен ако не земе некој рачно да ги менува мислењата затоа што цитатот е всушност напишан со [quotе] тагови кои што форумот ги зема како дел од мислење, т.е. името на членот кој се цитира е запишано како обичен текст во пост и не е директен линк за да се промени.
Ако некој чита не може да се изгуби затоа што до секој оригинален пост стои тековниот ник. Еве на тие скринови кои си ги поставил до постот стои твојот сегашен ник "alf", ако некој сака да види кој бил тој "umpuranche" ќе си кликне на еден цитат и ќе го одведе до оригиналниот пост каде што стои дека го напишал "alf".

Се надевам се разбравме.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
@alf
Види сеа, на секој цитат во насловот има една стрелка нагоре која што е уствари линк кон оригиналното мислење. Цитатот не може да се смени како сакаш прави освен ако не земе некој рачно да ги менува мислењата затоа што цитатот е всушност напишан со [quotе] тагови кои што форумот ги зема како дел од мислење, т.е. името на членот кој се цитира е запишано како обичен текст во пост и не е директен линк за да се промени.
Ако некој чита не може да се изгуби затоа што до секој оригинален пост стои тековниот ник. Еве на тие скринови кои си ги поставил до постот стои твојот сегашен ник "alf", ако некој сака да види кој бил тој "umpuranche" ќе си кликне на еден цитат и ќе го одведе до оригиналниот пост каде што стои дека го напишал "alf".

Се надевам се разбравме.
Очигледно е дека таа опција е грешна.
Овој пост ти е доказ.
Сега те цитира Umpuranche нов член,ник кој порано го користел alf сеуште активен член кој бил цитиран од други членови како Umpuranche.

Не си играјте, стопирајте ја таа опција за промена на ник!
 
Последна промена:

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
@alf
Види сеа, на секој цитат во насловот има една стрелка нагоре која што е уствари линк кон оригиналното мислење. Цитатот не може да се смени како сакаш прави освен ако не земе некој рачно да ги менува мислењата затоа што цитатот е всушност напишан со [quotе] тагови кои што форумот ги зема како дел од мислење, т.е. името на членот кој се цитира е запишано како обичен текст во пост и не е директен линк за да се промени.
Ако некој чита не може да се изгуби затоа што до секој оригинален пост стои тековниот ник. Еве на тие скринови кои си ги поставил до постот стои твојот сегашен ник "alf", ако некој сака да види кој бил тој "umpuranche" ќе си кликне на еден цитат и ќе го одведе до оригиналниот пост каде што стои дека го напишал "alf".

Се надевам се разбравме.
Се надевам сега Ти ме разбра! ;)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Очигледно е дека таа опција е грешна.
Овој пост ти е доказ.
Сега те цитира Umpuranche нов член,ник кој порано го користел alf сеуште активен член кој бил цитиран од други членови како Umpuranche.

Не си играјте, стопирајте ја таа опција за промена на ник!
Се надевам сега Ти ме разбра! ;)
Сега врати се и прочитај што пишав јас. Ај вака сеа:
Umpuranche пишува мислење. Го менува никот во alf и со тоа името Umpuranche станува слободно за користење т.е. нов член може да го земе тој ник.
До секое мислење на стариот Umpuranche лево стои името alf, до мислењата на новиот Umpuranche стои неговиот ник, па така не е возможно да дојде до забуна. Цитатите не е возможно да се променат бидејќи името во насловот на цитатот не е линк туку е обичен текст. Тоа е исто како alf да побара секаде каде што било спомнато неговото име на форумов, постовите магично да се променат затоа што цитатите се пишуваат како [quote="ime_na_clenot, post: permalink_do_postot, member: broj_na_clenot"] и кога еднаш ќе притисниш на „Испрати мислење“ само модератор може да го промени тоа што си го пишал.
Ако пребараш по Umpuranche, ќе ти ги даде мислењата само на новиот затоа што стариот веќе го променил никот и тие мислења се достапни ако пребаруваш по alf.

Озбилно не гледам како би дошло до забуна.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Дали е можно да не пишува нов член кога некој ке си го промени никот??
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Па не се менува тоа со промена на име. Ете маја_маја сега е sonuvalka и не и` пишува „Нов член“.
Па што ми се измешаа работите со алф и умпуранче?? Како и да е мислам дека каша попара ке се направи ако продолжат сите да си го менуваат никот, па јас бе човече нема да знам со кого сум била на "ратна нога",кого сум сакала да го читнам,кој ми е омилен ..ме разбираш што сакам да кажам.....па да го сменам и јас моето..хаххахахааа..можеби ке имам тогаш повеќе обожаватели:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec