Морско прасе

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Валјда тревојад ги асоцира строго на ТРЕВА, па пишат вегетаријанци, за животни што се хранат со храна од растително потекло.
Ако тревојади ги асоцирало на трева, можеле на напишат хербиворни животни. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Можеш да вдомиш улична џукела, мелез од куче, друго куче и самиот ѓавол па никој не би го прибрал освен некој жалослив. Морските прасиња се продаваат најчесто како миленици па ретко би ги вдомувале.Освен ако место улични мачки/кучиња имавме морски прасиња...

Во однос на текстот за морското прасе, внимавај кога му даваш зеленчук.Најчесто со сласт го јадат, а им предизвикува пролив посебно оној кој содржи висок процент на вода.Подобро остави некое време малку да овени краставицата,марулата и слично,па после ќе ја јаде без поголеми проблеми.
Знаат доста да пораснат колку една просечна мачка достигнуваат големина. Колку повеќе расти толку повеќе ќе имаш потреба за менување на струготините.Претпочитај да земаш дрвени струготини, некој член претходно кажа од кај може да се набават, пилевината е премногу ситна често пати кога грицкаат нешто што е на подот, внесуваат и ситни парчиња од пилевината во желудникот па им создава доста проблеми со органите за варење.
Имаат маана со аклиматизацијата особено ако после капење ги ставиш на ладно место, исто како и останатите животни нели, сакаат собна температура и не нагли промени. Забележав праша за водата, пијаат сосем малце вода дури незабележително е, ја гризи или ја шмука цуцлата од поилката, најчесто 2-3 капки за цел ден им се доволни.
Кога ќе стасни полово зрело и ако имаш малку повеќе простор можеш да земеш уште едно па ќе направиш цело стадо.Предност е што со нив можеш да го вратиш влогот за храни опрема, и да набавуваш уште храна опрема или да ги продаваш,твој избор а држат добра цена.
Аквариумите најчесто се користат за глодарите, најдобро се набљудуваат преку стаклото,само проблемот е што знаат често пати да бидат загушливи за животните немаат кој знае колкав провев. Импровизација со дрвен терариум е најдобро. Среќно со новиот член во фамилијата:)



Валјда тревојад ги асоцира строго на ТРЕВА, па пишат вегетаријанци, за животни што се хранат со храна од растително потекло.

Знам дека имаше добра намера, но дури ме растажи твојот пост.
Не сакам да си повратам пари во никој случај, не би размножувала животни.
Како борец за правата на животните, неприфатливо ми е да ги размножувам :)

Иначе, мојата љубов и мојот живот, бебето мое и сонцето мое, е обична улична џукела. Добро, сега кога порасна прав лепотан е, мислат дека е лабрадор, ама јас го земав од улица, неполн месец имаше ;)
Сум имала и купено куче (поточно татко ми) - германски овчар, и искрено не наоѓам некоја посебна разлика, освен што ГО беше дресиран од полициски дресер, па попрво ќе пцовисаше за храна него да не послуша наредба. Овој мојов, е лигле, јас сум го научила така :D

Инаку, во повеќе земји имаат шелтери за морски прасиња, многу луѓе ги купуваат како подарок за деца, па нема кој да се грижи за нив - и остануваат ,,бездомни,,. Шелтерот ги сместува и во било кое време можеш да си посвоиш :)

Што се однесува до храната, забележав дека краставицата не ја сака многу, ги преферира лушпите од краставица, патлиџанот исто не му е омилен, морковот два пати го гризна и го остави, неговата храна (сува) ја јаде, ама онака, ако нема друго, ама затоа кога ќе здогледа трева не дочекува да му ја оставам, ќе ме истепа за да ја јаде :D
Инаку, марула (колку што знам) не смее да јаде. Зелка исто.

Денес добивме на подарок огромен аквариум, предходно живееле хрчаци во него, можам комотно уште бар едно прасе тука да сместам :D Kако збеснато е цело, скока на сите страни си игра, го прави она познато нивно ,,popcorning,, :D Почна и вода да пие како шлакнато, па уште една поилка му купив, ако не сум дома да не му снема вода :D

И така, журки правиме ноќе, цивкаме за да спиеме во човечки кревет, обожаваме да се плеткаме во коса и на звук на тастатура правиме опасни акробации. Башка имаме минијатурно teddy bear, за кое мислиме дека ни е брат, црно глувче кое го чупаме и розево магаренце кое мислиме дека ни е мајка и го гњавиме до 100 и назад :D

И еве една сликичка од нас, првиот ден дома, поновите се уште во апарат, не се префрлени :)

P.S. Штотуку при изведувањето на една ,,акробација,, се шлапна во поилката, од памет се извади само себе :D

913298_10200222785866947_1200619703_n.jpg
 

donev2505

Нов член
28 февруари 2014
1
0
1
29
Ја наместам поилката, но ми капе вода врз пилевината... Помош?
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Ја наместам поилката, но ми капе вода врз пилевината... Помош?

Ако имаш можност оди вратија во петшопот, извај се “сакам помала/поголема друга боја што знам што “, поилките имаат една мала куглица во цевката која ја запира водата да не излегува,е сега изгледа куглата не е во ред а пред да одиш да ја враќаш добро е да провериш дали ти е наместена поилката вертикално.Доколку е накосена,сигурно ќе капи.
 

boki987

Нов член
7 јули 2015
2
0
1
34
Zdravo veke ima tema za morsko prase no gledam deka ne e aktivna veke 2 godini pa jas otvoriv nova. Pred 4 dena zemav morsko prase pa ne znam mnogu za niv ke ve molam koj ima iskustvo da go spodeliovde i kade mozam da najdam evtin kafez za mnorskoto prase
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Zdravo veke ima tema za morsko prase no gledam deka ne e aktivna veke 2 godini pa jas otvoriv nova. Pred 4 dena zemav morsko prase pa ne znam mnogu za niv ke ve molam koj ima iskustvo da go spodeliovde i kade mozam da najdam evtin kafez za mnorskoto prase
Ела Битола има многу продавници за домашни миленици би ти ги препорачал Пријатели и Екзотик Пет Шоп.