Целибат

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Оваа ноќ ми почна со теми од областа не сексот:) па бидејќи сум само на тема ај да ве прашам дали знаете нешто за целибатот.Мислам дека црквата треба дефинитивно да го укине целибатот, она го наметна и она треба да го укине.Сведоци сме на голем број негови прекршоци,т.с.свештените лица заветот за сексуална апстиненција изгледа го изгубиле под мантиите на калуќерките и монасите.Има ли целибатот некоја библиска подлога и која е неговата цел,дали да се биде поблиску до Бога или поверно да и служат на црквата?
 

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
35
Поповите мора да се женат пред да ги стават да бидат попови. Господ ја направил желбата кај машките за вегини и попот е човек од бога па и он има желба ахахха
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
КОлку што имам прочитано за целибатот,тоа зборче ja означува безбрачноста или воздржување од брак од религиска причина које е посебно кактеристична за свештеници од разлицни религии.
Целибатот го практицирале во будизмот и хиндуизмот,а кај христијаните во римо католичката црква.А пак кај православните било ограничено за епископите и монасите,а исламот го отфрла целибатот.

.Сведоци сме на голем број негови прекршоци,т.с.свештените лица заветот за сексуална апстиненција изгледа го изгубиле под мантиите на калуќерките и монасите.Има ли целибатот некоја библиска подлога и која е неговата цел,дали да се биде поблиску до Бога или поверно да и служат на црквата?

Па самиот исус не бил оженет и со тоа на своите следбеници им оставил пример за да одат по неговите стапки.Бидејки во католичката теологија секој од свештениците бил обавезен да остане во целибатот,како би во права смисла го претставил исус христос на таа земја.
и јас не се согласувам со постоењето на целибатот и би требало да се укине,али виша сила одлучува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
35
КОлку што имам прочитано за целибатот,тоа зборче ja означува безбрачноста или воздржување од брак од религиска причина које е посебно кактеристична за свештеници од разлицни религии.
Целибатот го практицирале во будизмот и хиндуизмот,а кај христијаните во римо католичката црква.А пак кај православните било ограничено за епископите и монасите,а исламот го отфрла целибатот.



Па самиот исус не бил оженет и со тоа на своите следбеници им оставил пример за да одат по неговите стапки.Бидејки во католичката теологија секој од свештениците бил обавезен да остане во целибатот,како би во права смисла го претставил исус христос на таа земја.
и јас не се согласувам со постоењето на целибатот и би требало да се укине,али виша сила одлучува.
е како да не нема врска иссу бил оженет па таму убаво си пишува само што цркват аго за бранила тој дел да го пишуваат и ја сметале за к***а жената негова земи прочитаај ја пак библијата и ке видиш што е пишано
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
е како да не нема врска иссу бил оженет па таму убаво си пишува само што цркват аго за бранила тој дел да го пишуваат и ја сметале за к***а жената негова земи прочитаај ја пак библијата и ке видиш што е пишано
Јас κоментиρав тоа што сум го пρочитал,не сум го измислил јас,а и аκо ја пρиκρила цρκвата инфоρмацијата деκа бил оженет,значи повтоρно важи тезата деκа не бил во бρаκ.
 

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
35
Епа ти на кого веруваш на црквата или на библијата?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Епа ти на кого веруваш на црквата или на библијата?
Постојат многу различни верувања помеѓу народите,поготово од раелигиозен аспект.Ако сакаш да прочиташ за Целибатот
самиот исус не бил оженет и со тоа на своите следбеници им оставил пример за да одат по неговите стапки.Бидејки во католичката теологија секој од свештениците бил обавезен да остане во целибатот,како би во права смисла го претставил исус христос на таа земја.
и јас не се согласувам со постоењето на целибатот и би требало да се укине,али виша сила одлучува.

Од католичката теологија постоеле три основни причини.од христолошки причини,а има и еклезиолошки и есхатолошки причини.значи тие сите имаат различно толкување или еве тврдење.

во книгата ,,Кодот на давинчи,,со текст изгубено евангелие,од Ден Браун,пишува дека исус бил оженет со Марија Магдалена или (оригиналната Дева Марија) и имал две деца оваа книга ја напишал пред околу 1.500г,додуша таму е наведено дека Дева Марија не била негова мајка,туку негова жена.постојат многу различни толкувања и верувања,така да и во библија и црквасе верува,само во поп не:zelen
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Исус ако постоел во тие дадени услови и во тоа време секако дека би бил оженет, а католичките попови не смеат да се женат од економски причини, пошто немаат потомство и нивниот имот како наследство завршува во рацете на Ватикан...

Е сеа има разлика, асексуалци од раја која живее во целибат кој е тотално религиозна измислица.
Асексуалци како Њутн, Тесла, Шопенхауер, Елизабета прва или Шопен се друга ствар, немаат ни физички ниту психички проблеми околу либидо, нешто со софтверот е проблематично, едноставно немаат потреба од секс...