Хардверски проблеми

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ако ти е мртва батеријата не губиш ништо да пробаш иако не ми делува убедливо.

Не ми е баш (нај)мртва, може да издржи 5-10 минути. :zelen Страв ми е да ризикувам, сепак и тие 5-10 мин. ми се потребни кога се преместувам од едно место до друго, па да не се гаси целиот. Некако премногу неверојатно ми звучи за да биде вистинито.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Еднаш ми кажуваше еден колега нешто слично за батерија од мобилен која не му траела повеќе од ден и направил вакво нешто и демек поише почнала да му трае. 5-10 мин. е мртва батерија, за преместување правиш хибернејт и после тоа компјутерот стануе и се понаша као ништо да не се десило :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Најмалку 1500+ за тастатура .. сето комплет може околу 2200 - 2500 да те фати. Не би препорачал да купуваш тастатура.

Јас мислам дека и повеќе ќе ме фати. Еднаш прашав во сервисот на Сетнет и прво и основно, ми рекоа дека конкретно таму во тој сервис поправаат Asus лаптопи, а мојот е Acer. Но, видоа каков е лаптопот и ми рече тогаш дека ќе биде минимум 2500 денари. И зошто не бев во можност во моментот да дадам речиси 50 евра, си земав надворешна тастатура (ко за ПЦ нели). Се на се, од кога ми се расипа тастатурата на лаптопот имам сменето 2 надворешни тастатури и потрошено 700-800 денари. Оваа (втората) која моментално ја користам почнува да ми "забушава" (особено копчињата A,W и D, од премногу играње) и немам намера да купувам нова надворешна. Па мајку му, ќе потрошам пола од цената за вистинска лаптоп тастатура купувајќи надворешни! (facepalm) :zelen

Него, зошто не би препорачал да купам нова?
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Абе ништо посебно, само нема смисла да даваш толку пари за една eбана тастатура за лаптоп, кога можеш со надворешни. Јас за мојот купив пред 2 години ( за стариот лаптоп ) и еве ја уште тера, не знам што им правиш толку :D и ја сум по гејмање, па еве жива и здрава си е :D
Сепак, ако имаш и ако ти се даваат толку пари, земи си тогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Абе ништо посебно, само нема смисла да даваш толку пари за една eбана тастатура за лаптоп, кога можеш со надворешни. Јас за мојот купив пред 2 години ( за стариот лаптоп ) и еве ја уште тера, не знам што им правиш толку :D и ја сум по гејмање, па еве жива и здрава си е :D
Сепак, ако имаш и ако ти се даваат толку пари, земи си тогаш.

Па мислев да го средам лаптопов, редно време е. Конечно еден формат, од кога е купен не е форматиран. Едно чистење внатре и тоа би било тоа. Е сега, за батерија ќе почека малце.

Порачај од интернет, по 400-500 денари се тастатури за лаптоп.

Се мислев и тоа, да ти кажам. Па мислев да прашам таму на сервер дали може да си донесам моја, они само да ми ја наместат. Само, се двоумам дали ќе ја трефнам точната. Лаптопот ми е овој - Acer Aspire 7741z-4433. На амазон најдов за 25$, ама мислам дека не може да се направи порачка од Амазон за Македонија. На aliexpress си најдов за 15 евра. Али никаде не пишува големина, мојов лаптоп е 17,6 инчи.
 

сара 22

Нов член
26 април 2015
2
0
1
31
Zdravo, imam problem so laptopot. Ne mi se uklucuva se pojavuva samo crna pozadina i vo leviot goren agol trepka dolna bela crta i mnogu zagreva. Dali znaete vo sto e problemot i dali ke mozete da mi posocite kako da go resam. Blagodaram odnapred.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Имам еден постар модел на Тошиба лаптоп каде полначот му е на самиот крај (поврзувањето кај ПСто е прецвикано). Зедов пред нешто помалку од година универзален полнач но рокот на траење испадна краток пак со истиот проблем - се прецвика поврзувањето баш кај местото за поврзување.
Некој да не знае каде има резервни делови или некој оригинален полнач кој ќе ме поштеди од проблемиве да мењам полнач на секоја година?
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Имам еден постар модел на Тошиба лаптоп каде полначот му е на самиот крај (поврзувањето кај ПСто е прецвикано). Зедов пред нешто помалку од година универзален полнач но рокот на траење испадна краток пак со истиот проблем - се прецвика поврзувањето баш кај местото за поврзување.
Некој да не знае каде има резервни делови или некој оригинален полнач кој ќе ме поштеди од проблемиве да мењам полнач на секоја година?
Ам .. побарај во АМЦ/Анхоч, сигурно има и денешни лаптопи со исти полначи како за твојот.
Еве јас имав лаптоп од 2006та, му го дадов полначот на другар којшто купи лаптоп во 2012та, и одговара.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ам .. побарај во АМЦ/Анхоч, сигурно има и денешни лаптопи со исти полначи како за твојот.
Еве јас имав лаптоп од 2006та, му го дадов полначот на другар којшто купи лаптоп во 2012та, и одговара.
Те послушав, бев до АнХоч, зедов нов. Ќе ми врши работа ако не година и кусур док не зеам нов ЛапТоп.
Sent via Toshiba L300 using nov poonjatch. :zelen