Данска музика

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
За Данска сите знаеме дека е во северна Европа,сите го знаеме нејзиниот град главниот град и сите знаеме дека е со висок стандард.Данска е позната по легото,по ракометот,знаете,таму има многу ракометари што се од светска класа,по убавите девојки и жени,меѓу кои се и едни од најпознатите модели:Хелена Кристенсен,Фреја Беха Ериксен,Џозефин Скривер,Каролин Браш Нилсен и др.Но овде ќе зборуваме за музиката од оваа земја.

Ова е римејк на песната Wavin' Flag,на дански за светското првенство во ЈАР во 2010 година,посветено за фудбалската репрезентација на Данска.
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
За данската музика, како и за сите други држави од Европа, освен Велика Британија, дознавам од Евровизија и порталите кои се занимаваат со ЕЅС.
Покрај Емели де Форест, која добро ја знаеме, до пред некое време беше тука и A friend in London, која група се распадна, па мислам дека главниот вокал на групата, Tim Schou, сега е солист.
N'evergreen исто не е лош, особено му беше добра In a moment like this во дует со Shanee.
Да не го заборавам Basim кој е всушност wanna be Bruno Mars.
И толку знам засега од Данциве.:zelen
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
За данската музика, како и за сите други држави од Европа, освен Велика Британија, дознавам од Евровизија и порталите кои се занимаваат со ЕЅС.
Покрај Емели де Форест, која добро ја знаеме, до пред некое време беше тука и A friend in London, која група се распадна, па мислам дека главниот вокал на групата, Tim Schou, сега е солист.
N'evergreen исто не е лош, особено му беше добра In a moment like this во дует со Shanee.
Да не го заборавам Basim кој е всушност wanna be Bruno Mars.
И толку знам засега од Данциве.:zelen
Басим не ми се допадна ни мене, а A friend in London беа супер и многу ми е жал што се распадна, а исто така и Сидсел Бен Семане беше добра. Тие браќата Олсен не знам како победија, песната катастрофа им беше.
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Басим не ми се допадна ни мене, а A friend in London беа супер и многу ми е жал што се распадна, а исто така и Сидсел Бен Семане беше добра. Тие браќата Олсен не знам како победија, песната катастрофа им беше.
The Olsen Brothers победија во 2000 год, што значи пред 15 год. Ако ги слушнеш песните од ЕЅС 2000, ќе видиш дека грешиш. За тоа време Fly in the wings of love беше добра песна. Барем мене ми се допадна, а и сè уште ми се допаѓа.A friend in London мене на прв поглед ми изгледаа дека се плагијатори, барем таа нивна евровизиска песна.
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
The Olsen Brothers победија во 2000 год, што значи пред 15 год. Ако ги слушнеш песните од ЕЅС 2000, ќе видиш дека грешиш. За тоа време Fly in the wings of love беше добра песна. Барем мене ми се допадна, а и сè уште ми се допаѓа.A friend in London мене на прв поглед ми изгледаа дека се плагијатори, барем таа нивна евровизиска песна.

Meне не ми се допаднаа браќата Олсен.Можеби имаа квалитетен глас,ама нивната песна не ми се допадна.Мое мислење.Инаку знам дека победија пред 15 години.Сите ги имам слушнато,ама нивната не ми се допадна.Солуна Самај беше многу потценета според мене.Имаше многу поубава песна од многу претставници од 2012.Како на пример од Рона Нишлиу од Албанија,која освои 5 место.
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Meне не ми се допаднаа браќата Олсен.Можеби имаа квалитетен глас,ама нивната песна не ми се допадна.Мое мислење.Инаку знам дека победија пред 15 години.Сите ги имам слушнато,ама нивната не ми се допадна.Солуна Самај беше многу потценета според мене.Имаше многу поубава песна од многу претставници од 2012.Како на пример од Рона Нишлиу од Албанија,која освои 5 место.
Ај да не бегаме во офф. Солуна Самај пак мене на почетокот ми се допадна, ама потоа се истакнаа други песни, па не обратив многу внимание на неа.