Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Делон, јас сум по црните машки и вака плави очи не ми се привлечни, плави мажи не сакам, така да и овој не ми е по вкус.
Другиов, нема ништо надежно на него вака со сликава, ама не ја тргам можноста да ми биде ок ако го гледам во филм, знаеш шарм ова она, има некоја искричка минимална. Кој би рекол дека во 4 сабајле ќе раздлабочувам по форуми кој колку бил убав од мажи што веќе не постојат на овој свет :D

Не треба да се срамиш што гледаш стари филмови и што коментираш па макар било 4 наутро :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Oнoј Sunset Boulevard дo тoлку ми oстaнa вo пaмет и тoлку ми беше мaлце сaмo дa сум гo изгледaлa и дa гo имaм вo кoмпјутер и мoрaв вaкa дa гo имaм. И некa не ве лaже тoa штo е црнoбел ве мoлaм дa си гo изгледaте.20150328_154830.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Го изгледав и North By Northwest ама ме мрзи да пишувам рецензија.
Ова е веќе нешто друго, жал ми е дури да гледам како се модернизираат филмовите, баш му ги сакав филмовите на Хичкок дека ми беа такви едноставни а моќни. Тука ептен се потрудиле, не е веќе една соба и напнатост, тука е веќе нешто друго, повеќе акција, повеќе ликови, повеќе места, нема веќе замаглена позадина :rofl Глумецот се знае да не зборам веќе, малце подостарен, ама исто толку добар, шармантен, харизматичен, единствен....За глумицата оставам на господата од погоре да ја искоментираат :zelen

Вечер на репертоар ми е Suspicion, па после To Catch a Thief и тука ќе уживам малце во лепотата на Грејс и Грант и на крај The Man Who Knew Too Much зошто можеби Грант е најубавиот актер кој го имал Хичкок, ама Џејмс Стјуард е најдобриот.
Rear Window, Vertigo и North by Nortwest, тие се според мене трите најдобри од ќелавицата и воопшто во тој период.
Од тие другите што се спремаш да ги гледаш, Suspicion ми е нај. А исто така би ти го препорачал, Witness for the Prosecution може и Аутрајдер да го погледне. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Вчера го гледав Last Man Standing, акционен трилер со Брус Вилис, малку е постар ама не многу. Го пишав и во другата тема и се мислев за оценката, сакав помала.
Затоа што тоа беше еден смешен и лош римејк на Fistfull of Dollars со Иствуд, лошо стварно. Ај глумата и донекаде не беше лоша, ама толку се обидувале да направат подобар филм што на крај смешно излегло. Па која будала се обидува да прави римејк на легендарни вестерни, освен римејкот на 3:10 to Yuma другите врска си немаат. Разочарувачки.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Страшен е, многу е страшен. Не го слушај Аутрајдер тој нема страв од ништо затоа така вика. :zelen
Сaкa дa ме зезне дa ме фaти срце, пa дa се фaли тaму вo сектaтa сo убиствo. Сo првиoт филм не му успеa, сегa oвoј...
Викaш стрaшен a. Штo сцени имa стрaшни, некoи духoви се пoјaвувaaт нештo? Акo се кo вo тенaнт немaм гaјле. Амa oд кaј ќе знaеш кaкви се вo тенaнт :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сaкa дa ме зезне дa ме фaти срце, пa дa се фaли тaму вo сектaтa сo убиствo. Сo првиoт филм не му успеa, сегa oвoј...
Викaш стрaшен a. Штo сцени имa стрaшни, некoи духoви се пoјaвувaaт нештo? Акo се кo вo тенaнт немaм гaјле. Амa oд кaј ќе знaеш кaкви се вo тенaнт :zelen

Нема духови, има секташи, слични сцени како кога полански им ги гледаше фаците на станарите како изобличени, овде наместо полански има една жена и за разлика од тенант постои...хмм... да не ти откривам многу :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Сaкa дa ме зезне дa ме фaти срце, пa дa се фaли тaму вo сектaтa сo убиствo. Сo првиoт филм не му успеa, сегa oвoј...
Викaш стрaшен a. Штo сцени имa стрaшни, некoи духoви се пoјaвувaaт нештo? Акo се кo вo тенaнт немaм гaјле. Амa oд кaј ќе знaеш кaкви се вo тенaнт :zelen
Описот на кратко би бил, сличен е на Омен само што детето е бебе.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Camp X-Ray

Отвори ја прикачената датотека 23964

Amy Cole е поставена да работи во затворот во Guantanamo Bay каде што учејќи ја својата работа и извршувајќи ги своите секојдневни задачи, ќе започне да се спријателува со еден од затворениците. Ми се допаѓа основната поента на филмот, акцентот поставен на сочувството и моралот кој се јавува кај луѓето, начинот на кој е прикажан развојот на пријателство помеѓу две сосема различни личности кои доаѓаат од сосема различни места на планетата Земја. Главните актери добро си одглумија, особено би ја пофалила Кристен, нема споредба помеѓу оваа улога и онаа во Твајларт.


The One I Love

Отвори ја прикачената датотека 23965

Чуден чуден филм. Еден пар кој се наоѓа на работ од развод, ќе замине на одмор во една куќа, по препорака на нивниот брачен психолог. Таму, се среќаваат со една нова верзија од самите себе си. Филмов го гледав без да прочитам ништо за него и моја препорака е да го изгледате без никакви информации претходно, за да може да ја почуствувате мистеријата во оваа заплеткана приказна. Трејлерот слободно може да го изгледате, но без да ги читате коментарите напишани под клипот.

Овој Марк Дуплес на вториов филм е истиов крееатор и глумец на тугедрнес:)
И таму нели причата е за средовечна криза у бракот ама добар сериски излезе тој,штета што теба да се чека до новите епизоди
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous