Велигденски пост

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Јас постам само на оние што се главните постови инаку сега на овој велигденскиот не постам

aко Велигденскиот не е главен не знам кој е..
има 4 најглавни „долги“ пости во годината.. 1. за Божиќ, 2. за Велигден, 3. за Петровден, 4. за Богородица

и јас постам и тоа баш она како што треба, молитви, исповед, мирен ум, мирен јазик.. затоа што ако веќе некој пости, тоа Е од религиозни, а ако е само да се одречуваш од јадење, оној телесниот пост, тоа е повеќе као диета :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_melnicanecot

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Според насловот на темава јас си помислив дека станува збор за пост напишан на Велигден.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
постев првата недела од велигденските пости,строго,и се причестив
сега продолжувам да постам ама не строго,убаво е да се пости
се прочистуваш и физички и психички
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Јас изминативе 5 недели ги постев со масло а оваа недела си постам за причесна а последната недела со масло ќе продолжам да ја постам :)
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Велигденските обичаи како што се вапцањето јајца, палењето свеќи и држењето велигденски пости водат потекло од паганските религии. Ниту еден од овие обичаи не е поврзан со воскресението на Исус, кое наводно се прославува на Велигден.
Интересно, англиското име за Велигден (Истер) се поврзува со Естра, или Остра, англосаксонска божица на зората и пролетта. Таа била и божица на плодноста. Според едно дело, „таа имала зајак на Месечината кој сакалјајца, а понекогаш била прикажувана со глава на зајак“ (TheDictionaryofMythology).
Иако се тврди дека Велигден се празнува во чест на Христовото воскресение, овој празник, всушност, влече корени од лажната религија. А како дошло до тоа јајцата и зајаците да станат заштитен знак на Велигден? Јајцата „се симбол за нов живот и воскресение“, стои во една енциклопедија, а зајакот веќе одамна служи како симбол за плодноста (EncyclopædiaBritannica). Според тоа, Велигден всушност е обред на плодноста, невешто замаскиран како празник во чест на Христовото воскресение. Всушност, Библијата ниту заповеда ниту, пак, одобрува да се одбележува воскресението на Исус! Кога тоа се прави под маската на Велигден, се работи за уште поголема неверност.​
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Оваа година поради оправдани причини не постев но еве сега посленава недела си ја постам со масло.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Јас од Саботата-на 21 Март почнав да постам,ама со масло.Дали може и од понеделник-петок да се пости со масло или не?