Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
@Хоуп*

Има еден доста добар филм со Том Круз, Бандерас и Пит.

Interview with a vampire, ако го немаш гледано, погледни го. Одлична улога имаше Круз....
Реков дека немам гледано филмови со него освен еден, ама како ми кажувате сега ми текнува дека уствари имам повеќе изгледано. Го имам и овој што ми го кажуваш, Oblivion го изгледав откако ми го спомна Мисс, War of the Worlds го гледав во кино таа година кога излезе, Eyes wide shut нели го спомнав, сега брзо и Valkyrie го гледав, Magnolia го гледав до некаде и стварно не можев да го изгледам и којзнае од каде ми се нашoл во компјутер Suspect zero и уште Rain Man сакам да го изгледам. Каква и да му е улогата и колку и да е добар филмот, не го менува фактот дека ми е ептен безвеза глумец.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Реков дека немам гледано филмови со него освен еден, ама како ми кажувате сега ми текнува дека уствари имам повеќе изгледано. Го имам и овој што ми го кажуваш, Oblivion го изгледав откако ми го спомна Мисс, War of the Worlds го гледав во кино таа година кога излезе, Eyes wide shut нели го спомнав, сега брзо и Valkyrie го гледав, Magnolia го гледав до некаде и стварно не можев да го изгледам и којзнае од каде ми се нашoл во компјутер Suspect zero и уште Rain Man сакам да го изгледам. Каква и да му е улогата и колку и да е добар филмот, не го менува фактот дека ми е ептен безвеза глумец.
И Few Good Men не го заборавај. Напнав со филмов знам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Еј и Minority Report е добро филмче со Том, ми се допадна тука како изглуми, особено делот кога нема да може да гледа. Исто и Born on the Forth of July е добар, мислам дека @Хоуп* ќе ти се допадне, ако не си го гледала.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Valkyrie, Rain Man и Few Good Men, тие се тие, најдобрите од Круз. Мислам стварно, како може да го мразите човеков. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Читав некаде ама не можам да најдам сега каде беше, Хоуп имаше пишано дека нема никогаш да се направат филмови како што се правеле во 70тите. Се согласувам со тоа, и почнав да разгледувам по којзнае кој пат какви филмови сум гледал и колку добри филмови имало тогаш.
Не мислам конкретно за 70тите, јас мислам за периодот од 1950 до 1999. Еден многу добар филмски период, затоа сакав нешто да пишам за тоа. Ќе бидам краток ветувам.

Најпрво од 1950 до 1959 тој период, мене ми е онака баш супер. Нормално јас сакам црнобели филмови па можеби и затоа ми е супер ама верувам нема кој не гледал барем еден филм од тоа време.
Филмови како, 12 Angry Men, On The Waterfront, Seven Samurai, Ben Hur, Streetcar Named Desire, Seventh Seal, Searchers, ова се оние филмови кои ќе останат долго во сеќавањата како едни од најдобрите во тоа време па зашто да не и најдобри воопшто.
Период на мајсторот на неизвесноста, како што го нарекуваа ќелавиот Алфред Хичкок. Многу добри филмови има направено кои е жално ако не се гледаат барем еднаш. Vertigo, Dial M For Murder, Rear Window, North by Northwest, ова е еден мал дел од одличните негови филмови. Да не ги заборавиме и, Paths of Glory, вестерните, High Noon и Searchers, и уште многу други. Одлична декада.

70тите беа години каде ги имавме Dog Day Afternoon, Taxi Driver, Clockwork Orange, Chinatown, The Deer Hunter, филмови вредни за репризирање по 100 пати. Хоророт Exorcist според многумина најстрашниот некогаш направен (јас не се сложувам за ова). Години на одличната комедија Monty Python and the Holy Grail, комедија од која и ден денес се употребуваат реплики.
Воениот филм Apocalypse Now во кој има одлична актерска екипа.
И нормално најдобриот филм, Goodfather, во таа филмска трка за најдобар филм го следи и вториот дел додека третиот малку заостанува. Кога се ќе се собере, ова е една декада во која има од секој жанр по малку.

Во периодот од 1980 до 1989 има малку трилери, акции, драми, бидејќи овој период се смета како најдобар кога се во прашање хорор филмовите.
Од тие други жанрови никако не смее да се заборават, Full Metal Jacket, War Games, Back to the Future, The Outsiders, Die Hard, Rain Man. И тука има една одлична комедија, тоа е Airplane.
Империјата го возвраќа ударот и она кое сите го знаете. Ал Пачино и неговото познато "Say hello to my little friend" во Scarface.
Авантурата која ја гледаа сите, Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark.
Декада која повеќе не плаши, ама и останатите филмови не само што не се за фрлање туку се и одлични.

Од 1990 до 1999 беше оној период каде преовладуваа трилери, драми, мистерии. Имаше по некоја акција, историски, ама другиве беа баш она вистинското.
Таа декада ќе остане запомнета по докажувањето за оние несфатени пресврти и по карањето со другарите дали е подобар Pulp Fictiion или Fight Club.
Освен тие два филма, не смее да не се спомне легендарното Freeedoom на Мел Гибсон во Braveheart, долгото размислување после гледањето на Usual Suspects и Primal Fear каде што ќе треба време додека мозокот се стабилизира.
Se7en за кој не треба многу пишување, American History X, Heat, Twelve Monkeys, LA Confidential, Green Mile, Saving Private Ryan, The Silence of the Lambs, Forrest Gump, филмови кои не се забораваат.
Тарантино и неговите Reservoir Dogs. Goodfellas омилениот мој филм во тоа време. Има уште многу.
Можам да кажам дека после 1999 освен некои филмови кои ми се допаѓаа и беа баш онака добри, сите други беа буквално кажано срамота да се гледаат.
1999 според мене е крајот на ерата на трилери, мистерии, хорори кои не само што ќе се памтат долго туку нема никој никогаш да направи подобри.

Се извинувам, не бев краток. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Dial M For Murder
http://www.imdb.com/title/tt0046912/

Решив да си ги тргнам на страна предрасудите спрема другите филмови и седнав да гледам буквално се. Почнав од старите филмови и тука останав. Си пронајдов се што ми треба, од сега само филмовите на Хичкок ќе ги гледам. Повлекувам се што сум кажала за него, ако сум кажала лошо. Човеков бил генијалец. Легенда! Мада отсекогаш ми бил интерсен...

Изгледав некои три четири негови филмови, ама сакав да пишам нешто повеќе за овој, пошто другите горе доле се погледани и попознати од овој (psycho, vertigo, rear window, rope) а филмов заслужува и те како шанса да биде изгледан. Се мислам дури и тема да отворам за Хичкок кога ќе ги изгледам сите : ))
Јас кога ви викам гледајте постари филмови, вие не, ми ги гледате овие новиве за никаде што се. :)
Немој да застануваш, изгледај ги сите.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Јас кога ви викам гледајте постари филмови, вие не, ми ги гледате овие новиве за никаде што се. :)
Немој да застануваш, изгледај ги сите.
Ќе изгледам се. Ги гледав и Rope и Citizen Kane, и нешто ѕирнав од Notorious вчера, ама некако не ми беше ко тие претходните.