Омилени ликови од книги и зошто токму тие (кратка анализа на посочените ликови)

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
I`m afraid so, he did it :(
Од дроги најмногу по алкохол бил, левел неговата книга `Крал Алкохол` и описите на човекот во канџите на етанолот :kafe
Морскиот волк ја имам читано.

Супер, гледам доста „поткован“ си :D, препорака на некој автор сличен на Џек Лондон?

Инаку јас периодов почнав со Зафон ( голема разлика до Џек), но би сакал уште некој автор да го имам на око и некои дела?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Супер, гледам доста „поткован“ си :D, препорака на некој автор сличен на Џек Лондон?

Инаку јас периодов почнав со Зафон ( голема разлика до Џек), но би сакал уште некој автор да го имам на око и некои дела?

Немам читано ништо од Зафон до сега а слични на Лондон малку потешко, Емил Зола би бил најсличен ама не е на тоа ниво, препорака пост-Лондон - Џорџ Орвел :cool: (кој е многу повеќе од само 1984 и Животинска фарма).
Не е лоша Железната пета од Лондон, фина дистопија со доста акција, доста е да се каже дека била инспирација за 1984 од Орвел :frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Немам читано ништо од Зафон до сега а слични на Лондон малку потешко, Емил Зола би бил најсличен ама не е на тоа ниво, препорака пост-Лондон - Џорџ Орвел :cool: (кој е многу повеќе од само 1984 и Животинска фарма).
Не е лоша Железната пета од Лондон, фина дистопија со доста акција, доста е да се каже дека била инспирација за 1984 од Орвел :frantic

Читана ми е, интересна, но далеку поинтересни ми беа Белиот ден и Морскиот волк, а да не повторувам Мартин Идн :frantic.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Воланд, од Мајсторот и Маргарита.
Неговата најака реченица. „Седам јас и го слушам. Ми зборува дека демонот не постои. Абе во очи ме гледа, и ми докажува дека не постојам.“ :)
 

Брида

Полноправен Член
9 февруари 2016
40
31
8
Елиот (Дали ме чекаш) - Гијом Мисо, Марија (11 минути) - Пауло Коелјо, Јована (Папата Јована) - Дона Вулфолк
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос