Прашања за акваристика

green

Нов член
22 декември 2014
2
0
1
38
Здраво sphinx.
Започнувам со сетирање на аквариум од 150л, па ќе ми треба мала помош од тебе во поглед на тревки и некој видови на риби... Те молам прати ми ПП.
Поздрав
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
За 150 литри аквариум набави си околу 600-800 литри на час потопна пумпа,а ако имаш во капакот вграден филтер (ако е фабрички аквариум) уште подобро.
Набави си супстрат и сите елементи што идат уназад имам пишано,па ќе ми кажиш до каде си.
 

green

Нов член
22 декември 2014
2
0
1
38
За 150 литри аквариум набави си околу 600-800 литри на час потопна пумпа,а ако имаш во капакот вграден филтер (ако е фабрички аквариум) уште подобро.
Набави си супстрат и сите елементи што идат уназад имам пишано,па ќе ми кажиш до каде си.

Тоа ми е се прочитано, муабетот ми беше околу тревките дали имаш нешто за продавање и од кои треви имаш? Од опрема имам атман надворешен филтер (неможам да најдам за која литража е...), атман грејач 300w, пумпа за воздух (кинеска)... Помогни ми околу филтерот има 5 нивоа за филтрација со што ме советуваш да ги наполнам и по кој редослед? Иначе за почеток сакам прво да ги развијам растенијата па дури после да ставам риби. ке пробам и со DIY CO2 опрема да видам како ке тргнат. Планирам подлога да стаам хумус а одозгора кварцен песок. од растенија сакам да ставам: (напред) moss ball и micro sword, (средина) rotala nanjenshan и chilensis, (позади) ludwigia peruensis и cabomba. Од риби планирам да стаам силвер долар, бала шарк и чистач за стакло и земја. Како ти изгледа се ова?
Фала и поздрав!
 
Последна промена:

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Тоа ми е се прочитано, муабетот ми беше околу тревките дали имаш нешто за продавање и од кои треви имаш? Од опрема имам атман надворешен филтер (неможам да најдам за која литража е...), атман грејач 300w, пумпа за воздух (кинеска)... Помогни ми околу филтерот има 5 нивоа за филтрација со што ме советуваш да ги наполнам и по кој редослед? Иначе за почеток сакам прво да ги развијам растенијата па дури после да ставам риби. ке пробам и со DIY CO2 опрема да видам како ке тргнат. Планирам подлога да стаам хумус а одозгора кварцен песок. од растенија сакам да ставам: (напред) moss ball и micro sword, (средина) rotala nanjenshan и chilensis, (позади) ludwigia peruensis и cabomba. Од риби планирам да стаам силвер долар, бала шарк и чистач за стакло и земја. Како ти изгледа се ова?
Фала и поздрав!

Арно изгледа не е лошо.

За супстратот оддолу каков хумус планираш,ископан од земја,за цвеќе? Ако ти е тоа планот,не стартувај воопшто,90 % случаеви имаат негативно искуство со истиот оти е полно со разно разни хемикалии.Подобро нацрпи од река некоја барем измиена е по природен пат,треба да ја свариш. А најдобра опција е да побараш низ скопје во петшоп НЕМО или Акватика специјална земја за аквариум каок подлога за растенија 700-900 денари ќе платиш,али пази тоа е специјално третирана земја за аквариум немаат галје рибите и растенијата развиваат многу побрзо отколку со обична земја.Кварциот песок за одгоре е одлична идеја,многу акваристи ставаат ситен,али ја преферирам крупен кварцен оти го задржува ѓубрето на дното и служи ко прихрана за растенија и не се разлетува низ аквариумот како ситниот што прави.
КУПИ кантиче земја,стави ја во аквариумот распределија низ цел аквариум и со шише стаклено стегај ја добро.Откако ќе ја распределиш,додади го кварцниот песок па насади растенија али внимателно оти од кварцот лесно се оштетуваат растенијата.После дополни го со вода, стави светло,најдобар избор ти се од оние “штедливи сијалици“ што ги викаат,марка TORCH. Јас ги користам и се одлични барем за таа литража, две доста ќе бидат.
ЦО2 се прави со шеќер и квасец а на јутуб барај DIY CO2 и ќе ја видиш постапката. Ако си заинтересиран за растенија,по пвт ќе ти пишам број од човек што одгледува продава аквариумски растенија,за ефтина цена.
Филтеро ако е надворешен кажи дали станува збор за Канистер или прикачен? Ако има 5 нивоа на филтрација треба да е канистер,што се отвора и внатре има неколку корпи.Стави убавезно модра пена,или син сунгер го има по разни продавници,добар е оти е крупен и не се запушува лесно.После тоа следува камчиња,можеш да купиш сипоракс или био кугли ако си при пари,ако не замена ќе бидат рапави камчиња ситно издробени, една корпа се полни со активен јаглен и последната пак со сунгер.Од риби ти препорачувам да си земиш јато,за оваа литража. Побарај да видиш како изгледа neon tetra, rasbora heteromorpha, red eye tetras, barbus tetrazona, trichogaster leeri, pinguin tetra, овие према мене се најдобри за тој аквариум со исклучок на трихогастерот што расти голем али пак е добар за таа литража.
 

dusan silni

Нов член
16 јануари 2015
1
0
1
47
Imam problem odgleduvam ksifo I toa samo ksifo veke 20 g no poslednive 2 g vo akvariumot ne gledam ni eden podmladok ako ima prezivuva nedela do dve I potoa go nema I toa mnogu retko a prehodno ne znaev sto da im pravam na ribite
Ne go dvoev podmladokot od golemite ribi a sepak ostanuvaa dovolno
Sega zedov I dobri matici da probam I so niv ista pesna podmladok nema ili ako ima malce prezivuva samo nekolku dena
Pomagajte
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Imam problem odgleduvam ksifo I toa samo ksifo veke 20 g no poslednive 2 g vo akvariumot ne gledam ni eden podmladok ako ima prezivuva nedela do dve I potoa go nema I toa mnogu retko a prehodno ne znaev sto da im pravam na ribite
Ne go dvoev podmladokot od golemite ribi a sepak ostanuvaa dovolno
Sega zedov I dobri matici da probam I so niv ista pesna podmladok nema ili ako ima malce prezivuva samo nekolku dena
Pomagajte

Можно е да имаш некој проблем со водата - младите риби се со послаб имунитет и гинат,постарите веке се навикнати.Или има некоја бактерија закачено,или слабо менуваш вода или пак пренаселен ти е со големи риби,и ги јадат.Матица секогаш се познава кога ќе се пораѓа,седи во ќош екстремно вознемирена и ги брка сите други риби,тогаш време е да ја тргниш во одделен сад, јас користев од оние корпите со мрежа што се чуваат во аквариум, тука ќе ги роди 20-30, 10тина ќе изеде али навреме ја тргаш и нема мака. И онака после пораѓај не е толку активна не би требало сите да ги изеде.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Не клавај риби,сега почни да садиш треви, ако ти требаат слободно пиши ми пвт, од риби можеш само алгари да земиш.Сијалица земи од оние штедливите појака за да може да растат растенијата подобро,слабо светло има неонката.