Сакам да кажам/Сакам да прашам

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
А мене не ми е јасно како сите сакаат канцеларија? Како тоа никој не сака да се помачи за да стигне до одредена позиција?
Зарем не сакате искуство бре луѓенца, за утре никој да не може да ве прави будали?
Зарем мислите дека од небо ќе ви падне работичка, тукутака? Без ни малку да се испотите?
И не се факултети само економски, правен и останатото купче на Битпазар. Технолошко-металуршкиот факултет е тотално запоставен факултет, слично како и земјоделскиот, без да знаат луѓето дека токму кадрите од таму наоѓаат работа по струка за неколку месеци. Но нели, кој за што си го влече.
Јас сум доктор, па црнчам по 12-13 часа дневно, буквално за ич пари. Затоа што, да се изразам така, се уште печам занает. За утре да сум способна ако настанат компликации, за да застанам цврсто зад мојата дијагноза.
Мрзливост! Мрзливост и потценување на другиот- главната струка во нашата мила Македонија.
Нашата чудесна Македонија.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
А мене не ми е јасно како сите сакаат канцеларија? Како тоа никој не сака да се помачи за да стигне до одредена позиција?
Зарем не сакате искуство бре луѓенца, за утре никој да не може да ве прави будали?
Зарем мислите дека од небо ќе ви падне работичка, тукутака? Без ни малку да се испотите?
И не се факултети само економски, правен и останатото купче на Битпазар. Технолошко-металуршкиот факултет е тотално запоставен факултет, слично како и земјоделскиот, без да знаат луѓето дека токму кадрите од таму наоѓаат работа по струка за неколку месеци. Но нели, кој за што си го влече.
Јас сум доктор, па црнчам по 12-13 часа дневно, буквално за ич пари. Затоа што, да се изразам така, се уште печам занает. За утре да сум способна ако настанат компликации, за да застанам цврсто зад мојата дијагноза.
Мрзливост! Мрзливост и потценување на другиот- главната струка во нашата мила Македонија.
Нашата чудесна Македонија.
И јас поρано κо тебе се неρвиρав, се пρашував, но залудна потρошена енеρгија е, имаш цел, го одиш патот и ич не се замаρај за дρуги.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Па биотехничкиот факултет e tokmu за месна индустрија или попрецизно и опширно за храната, тие за коли се занимаваат ми се чини техничките факултети. Јас учам за да работам во рудник, тука не треба никако да се разочаруваш, барем јас не гледам така на работите.
Работам со човек кој има завршено педагошки, еве го работи со мене. Без допирна точка со факултетот. И десетици такви секој ден ги гледам на работа. Работев и со човек кој историја знаеше тата-мата. А гледам со средно изиграваат администрација. Не е се до факултетот, има нешто и во врските.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
И јас поρано κо тебе се неρвиρав, се пρашував, но залудна потρошена енеρгија е, имаш цел, го одиш патот и ич не се замаρај за дρуги.
Ако помагаш, помагај од срце, ако правиш нешто и за истото чекаш возврат нема поента, ќе се разочаруваш нон стоп.

СДК Биди добар према сите и не очекувај ништо за возврат.
wait what ?
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
А мене не ми е јасно како сите сакаат канцеларија? Како тоа никој не сака да се помачи за да стигне до одредена позиција?
Зарем не сакате искуство бре луѓенца, за утре никој да не може да ве прави будали?
Зарем мислите дека од небо ќе ви падне работичка, тукутака? Без ни малку да се испотите?
И не се факултети само економски, правен и останатото купче на Битпазар. Технолошко-металуршкиот факултет е тотално запоставен факултет, слично како и земјоделскиот, без да знаат луѓето дека токму кадрите од таму наоѓаат работа по струка за неколку месеци. Но нели, кој за што си го влече.
Јас сум доктор, па црнчам по 12-13 часа дневно, буквално за ич пари. Затоа што, да се изразам така, се уште печам занает. За утре да сум способна ако настанат компликации, за да застанам цврсто зад мојата дијагноза.
Мрзливост! Мрзливост и потценување на другиот- главната струка во нашата мила Македонија.
Нашата чудесна Македонија.
Зарем тоа со болд не е контрадикторно и самопоништувачко?
Точно, ти ја имаш најценетата и една од најбитните професии, ако не и најбитната. Толку работни часови, мала плата, стрес, претпоставувам и варијабилно работно време. Да не говорам за тежината додека ја добиеш титулата доктор.
Еве јас волонтирам во сметководствена компанија за без пари, зошто нели, многу не има нас економистите ,,со лопата да е ринеш" и лесно сме заменливи на пазар на труд. Сакаш да кажеш дека сум наивна што останувам таму и дека не пробувам да печам занает? Знам како е да се останува и по цели ноќи, да правиш извештаи, да консолидираш сметки и биланси, па да пробаш да ставиш под иста основа индивидуални методи на тековна и архивски дејства. Па да исправуваш грешки, да се справуваш со секакви тертипи на комитенти и измени за утре сабајле кога ќе помине интерна ревизија, фискална полиција, државна ревизија и да не ги редам се' да ми се сведе на ,,еднаква пасива и актива" т.е да стојам ,,зад мојата дијагноза"? Не тоа, не е ни приближно до канцеларија.
Не ми е целта да правам споредба кој што работа работи и за колку ја работи. Да и јас печам занает. Не те цитирав за да се исповедам каква задача работам, Но апсурдно да се ставаат сосема различни струки, со сосема различни принципи, методологии на функционирање и работни окружувања во ист кош па уште да се споредуваат. Ако бараш пропусти на генерално ниво, секаде ќе ги најдеш. Слободно можам и јас да речам (карикирам) ,,Тешко на оние на медицина и електро а блазе им на оние од педагошки и филолошки". Дали е така? Најлесно е да се споредуваат предности на една со слабости на друга и обратното. Уште потешко факултет со струка и професија.
Секој со својата одлука и секој со својата (специфична) тежина.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and JaMi

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Сакам да кажам односно да ги советувам овие што цитираат коментари демек тој што го напишал коментарот бил контрадикторен. Јбг и животот е контрадикторен кон нас, хејтам курви, сакам домаќинка итн... но сепак го дркам на порниЌи.







































Остај, кај другар се опив, чао.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Е одлично што ме цитиρаше, и добρо што следиш, но не си
ρазбρал. Еве да појаснам.

Κога ти баρаат помош помагај, а κога не те пρашуваат не си го пиκај носот и не им суди на дρугите од стρана!
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Тотален мрак беше муабетот за денес,утре и задутре што се форсираше низ интернет за тоталниот мрак?Овде е мрачно и мрак ме обвива...у собава...надвор сонцето сеуште си свети,абер нема од мрак и катаклизма
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
До кога советот за радио контузија ќе не ретардира нас ? Им смета гледаноста на национална географија , фох лифе затоа што подобро е народ да затупува со турско- индиски серии и да се радува на српски шоу програми одколку да научи нешто корисно! И каде е мотивот за да платиш радиодфузна такса ?