Омилен писател

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Може звучи малку клише, ама тоа е Агата Кристи. Од по современиве Донато Каризи, иако интересен ми беше Коелјо, ама или јас не можам да ги разберам неговите книги или е преценет во светот.А, од нашиве, па можеби Марија Јаневска ветува.
Зошто Агата Кристи?
Нејзиниот начин е незаменлив. Мора да се прочита за да се сфати.
Зошто Донато Каризи?
Одлични се неговите трилери, особено ,,Шепнувачот". Толку генијално пишува, толку непредвидливо и заплеткано..... Просто маестрално.
Зошто Марија Јаневска?
Македонската јавност е воодушевена од ,,Белешките на Лајла Грејс". Можеби ќе ме нападнете за оваа констатација, не знам зошто, но така мислам. Но, дали таа ќе биде некој од големите македонски писатели, времето ќе покаже.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Мураками.
Ми се допаѓа стилот на кој пишува и опишува.Детали,места,случки.Се е некако живо,барем јас така ги доживувам неговите книги.Ми се допаѓа затоа што сосем се внесувам во напишаното и заборавам апсолутно се околу себе.
Неговите книги знаат да разбудат во мене спектрум на различни чувства,а чинам и тоа е пресудното во читањето.
 

Priroden

Староседелец
4 октомври 2012
140
95
1,038
Meне фокусот ми е повеќе кон научни книги и есеи, па би можел да ги издвојам:
Саган со книгите (Тhe Demon Haunted World, Broca's Brain и Cosmos, мада од втората многу работи не разбрав, ќе треба пак да ја препрочитам.
Најмногу ми се бендиса The Demon Haunted World, oбјаснување science vs pseudoscience, за critical thinking

Ричард Докинс, да не ги пишувам книгите, речиси 80% имам прочитано, феномен е човекот, кој го занима еволуција, атеизам, емисии поврзани со книгите лесно ќе најдете на wikipedia документарни има расправиi со главни архиепископи, бискупи снимани во тие емисии, се е аргументирано, joy to watch е.

Oд Броновски ја земав The Ascent od Man на саем, деновиве мора да почнам да ја читам. Исто документарец има на истава тема, must watch.
Настранa од научните, ми се допаѓаат и биографските. Последно што читав е Touching from a Distance: Ian Curtis and Joy Division.

 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ај и јас да си одговорам на темава.

Милан Кундера
Џон Фаулс
Бернхард Шлинк
Петре М.Андреевски
Алесандро Барико
Оскар Вајлд
Халед Хосеини
Го читам мислењево и ме потсети на муабетот од некни.
Да додадам кај мене
Џорџ Орвел,
Сер Артур Конан Дојл,
Карлос Руиз Зафон,
Јустејн Горднер,
Даниел Дефо,
Амин Малуф,
Алесандро Барико.
Покрај овие би ги додал
Игор Ангелков (Фотосинтеза, Крај Пат)
Кундера (Идентитет, Шега, Смешни љубови)
Е.М. Ремарк (посебно неговиот втор период - Триумфална Капија, Рајот не знае за омилени, Време на љубов и време на смрт)

Го читам мислењево и ме потсети на муабетот од некни.
Да додадам кај мене

Покрај овие би ги додал
Игор Ангелков (Фотосинтеза, Крај Пат)
Кундера (Идентитет, Шега, Смешни љубови)
Е.М. Ремарк (посебно неговиот втор период - Триумфална Капија, Рајот не знае за омилени, Време на љубов и време на смрт)
(сеа глеам сум ги пишал некои од овие во подоцнежниве мислења :zelen)
 
Последна промена:

mspasenoski

Староседелец
19 февруари 2013
442
701
1,103
36
Карпош - Влае
Чарлс Буковски

Кога ќе замолчам, ќе се свртам и заминам. Тоа не значи дека ти си победил. Тоа значи дека не си вреден повеќе за моето време !
 

Брида

Полноправен Член
9 февруари 2016
40
31
8
Пауло Коелјо, Гијом Мисо, Аманда Квик, Јелена Бачиќ Алимпиќ ...