Kaстрирање на миленици - за или против?

Дали сте за или против?

  • За

    Гласови: 4 23.5%
  • Против

    Гласови: 10 58.8%
  • Воздржани

    Гласови: 3 17.6%

  • Вкупно гласале
    17

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Сите плукаме и се грозиме ако некој прави нешто неприродно (маж си става цицки, или си менува орган-а со тоа нели си ги сечи оние што ги има) ама ова ние демек најнормално.
Е не е нормално, зашто е против природата на мачките, против нивната нарав.
Не се сложувам со идејата за кастрација на мачорите и тоа за нивно “добро“.
За чие добро? На стопанот да...
Мачките се лесно адаптибилни животни па затоа можат да живеат и преживеат надвор сами (како предатори), без некој да им сервира оброк, без да им чепка некој болви и слично, а можат и да живеат во домашни услови (како паразити) со сервиран оброк, таблета за глисти, ремче за болви итн.
Некој погоре спомна дека човекот ги приспособува животните кон него, а не се приспособува човекот кон животното. Да, ама животните од кои има некоја полза...млеко, јајца сеедно..а мачката? Кој е бенефитот од мачката? Што имаш ти од тоа што ќе ја раниш и чуваш од зарази?
Значи мачката се чува од крајно себични причини...да има со кого да се галнеш кога ти се сака, ама притоа ТИ да не се заразиш со некоја болест која би ти ја пренесле болвите или крлежите...значи како сакаш сврти сепак се’ се врти околу желбите на стопанот...а тоа не е чување згрижување на мачор, тоа е изживување...
Што би било следно...ќе си купам тигар, ќе му сецнам мудата и дома син ми ќе има гооолемо кротко маче...исто како неговата омилена играчка...ах колку сме фенси...(happy)

По муабетот како да тврдиш дека треба сите инстант кесички со болви да набавиме и да им даваме болви на мачките.
Убав муабет кажа дека по природен пат сето тоа го има,ама по природен пат и се отстранува. Во природа мачките знаат да јадат одредени растенија што им служат како хербален антихлемтик (за прочистување од внатрешни паразити) самиот инстикт ги води за истото и сами на себе си се доктори. Исто така,тркалањето во земја кога ќе се наполни по цело крзно мачката со земја е еден вид на заштита од болвите.Како ремчето против болви што функционира,имаше документарка за мачките и општо дивите животни лежат покрај некои растенија што баш на болвите им смета истото растенија дали со мирисот или пак испуштас некоја материја што ги тера да го напуштат домаќинот или умираат.
Значи ова е пример за природен пат. Доместифицираните мачки што ги чуваме по дома имаат половина изгубен природен инстикт како тие чувани во природа.Мачка чувана во природно место еве некое село на пример,има многу појак имунитет од тие што живеат во град. Дури и не се хранат со отпад по канти и слично,баш природна исхрана има со лов од инсекти па до птици.Ако ја чуваш во град многу помали се шансите дека ќе има контакт со растенија што ќе ги најди ако живее во природа. Не го сфаќајте кастрирањето како унакажување пред се од рационални причини треба да се види која е поентата,а пред се тоа е неконтролираното размножување.Има многу сопственици кои чуваат мачки во пар,али секоја година по 6 мачиња и веќе доаѓа период кога не може да ги вдоми сите и настанува преголема бројка и се одлучува или на КАСТРИРАЊЕ или подврзување на матката кај женската единка,со што повторно имаат односи али неплодни.Ова му доаѓа како користење презерватив.Точно е дека машкоста се губи кај мачорите али кастрирањето се случува или на помала возраст или откако неколку пати бил парен мачорот па нема услови веќе да се носи на парење па се кастрира.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Не го сфаќајте кастрирањето како унакажување пред се од рационални причини треба да се види која е поентата,а пред се тоа е неконтролираното размножување.Има многу сопственици кои чуваат мачки во пар,али секоја година по 6 мачиња и веќе доаѓа период кога не може да ги вдоми сите и настанува преголема бројка и се одлучува или на КАСТРИРАЊЕ или подврзување на матката кај женската единка,со што повторно имаат односи али неплодни.Ова му доаѓа како користење презерватив.Точно е дека машкоста се губи кај мачорите али кастрирањето се случува или на помала возраст или откако неколку пати бил парен мачорот па нема услови веќе да се носи на парење па се кастрира.
Не му доаѓа како презерватив зашто го нема потребното ниво на полови хормони.
И кој е заклучокот...? :)
Дека сепак кастрирањето е за доброто на стопанот (пошто тој е тој што нема услови на секои неколку месеци да подига нови 5-6 мачиња), а не на мачорот.
 

SaltNPepa

Староседелец
19 август 2013
49
116
633
Прашања: Дали некој од вас видел искасапен мачор после сезона на парење? Дали некој видел куче со апцеси по тело со прилична големина? Дали некој крпел мажјаци посли наплив на тестостерон и невидени тепачки? Дали некој слушнал за ТВТ? Дали некој слушнал за пиометра? Дали некој лечел пиометра?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Прашања: Дали некој од вас видел искасапен мачор после сезона на парење? Дали некој видел куче со апцеси по тело со прилична големина? Дали некој крпел мажјаци посли наплив на тестостерон и невидени тепачки? Дали некој слушнал за ТВТ? Дали некој слушнал за пиометра? Дали некој лечел пиометра?

Да, постојат луѓе кои чувале и виделе многу мачори во сезона на парење (иако сезоната е релативна денес), не се искасапени туку во најлош случај имаат понекоја рана, нагризено уво и слично. Тоа е дел од мачорствувањето.
Чисто да го блокирам правецот за кој си замислуваш дека ќе води кон (бесцелна) поента, `стручните` изрази се беспотребни во случајов. Не, не е за нивно добро. Секој кој се обидува да тврди спротивно има мака со елементарна логика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Прашања: Дали некој од вас видел искасапен мачор после сезона на парење? Дали некој видел куче со апцеси по тело со прилична големина? Дали некој крпел мажјаци посли наплив на тестостерон и невидени тепачки? Дали некој слушнал за ТВТ? Дали некој слушнал за пиометра? Дали некој лечел пиометра?
Јас сум видел искасапен мачор после борба, тоа беше еден уличен мачор кој беше направен партал од страна на мојот Џони (така му беше името). Имам видено и искасапени врапци, зајаци, глувци ама тоа е друга тема.
Ова другово врска немам што значи, во подрум живеам.
 

SaltNPepa

Староседелец
19 август 2013
49
116
633
Да, постојат луѓе кои чувале и виделе многу мачори во сезона на парење (иако сезоната е релативна денес), не се искасапени туку во најлош случај имаат понекоја рана, нагризено уво и слично. Тоа е дел од мачорствувањето.
Чисто да го блокирам правецот за кој си замислуваш дека ќе води кон (бесцелна) поента, `стручните` изрази се беспотребни во случајов. Не, не е за нивно добро. Секој кој се обидува да тврди спротивно има мака со елементарна логика.
И тоа за тебе е нормално? Гноење, инфекции итн? Не си видел најлоши случаи. Ветеринар сум, па ти кажувам од тоа што сум имала прилика да видам и да скрпам. ,,Стручните,, изрази се стручни и се факти кои јас сум ги видела, затоа сум ги напишала. Немој да ја поистоветуваш желбата за парење кај животните како и кај луѓето. Едно е инстинкт, друго е потреба.

Нема да ги поддржам зафативе кога улиците ќе бидат слободни од скитници, и кога тие животинчиња нема секојдневно да се борат за храна и за територија. Тогаш кога луѓето што штанцаат и продаваат кутриња за 50 евра како расни кучиња кој најчесто завршуваат на улица, не бидат соодветно казнети, како и оние кои се дрзнеле да го пуштат миленикот бидејќи 1.не е она што очекувале, значи не е слаткото кученце како на сликата, 2. пораснало во магаре што бара храна и 3. не можат да го контролираат.

Немам јас проблем со елементарната логика, јас размислувам поразлично од тебе, бидејќи јас тоа го работам и го учам. И п.с. не би се сложила целосно со тебе дека сетоа тоа е дел од мачорствувањето бидејќи одамна милениците не живеат во природната средина и дивина за да имаат потреба од такви борби. Во урбаното одгледување на животните не постои природна селекција.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

SaltNPepa

Староседелец
19 август 2013
49
116
633
Јас сум видел искасапен мачор после борба, тоа беше еден уличен мачор кој беше направен партал од страна на мојот Џони (така му беше името). Имам видено и искасапени врапци, зајаци, глувци ама тоа е друга тема.
Ова другово врска немам што значи, во подрум живеам.
ТВТ е трансмисивен венеричен тумор кој се јавува при парење. Пиометра е гнојно воспаление на ендометриумот на матката кое доколку не се забележи навремено е фатално по животот.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
ТВТ е трансмисивен венеричен тумор кој се јавува при парење. Пиометра е гнојно воспаление на ендометриумот на матката кое доколку не се забележи навремено е фатално по животот.
Убаво што не’ просветли со стручниве термини...ама каква врска има тоа?
Сакаш да кажеш дека со кастрирање на мачорите овие појави ќе се сотрат?!
Еве имав куче што умре од тумор на мочен меур...кого да го обвинам за тоа?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И тоа за тебе е нормално? Гноење, инфекции итн? Не си видел најлоши случаи. Ветеринар сум, па ти кажувам од тоа што сум имала прилика да видам и да скрпам. ,,Стручните,, изрази се стручни и се факти кои јас сум ги видела, затоа сум ги напишала. Немој да ја поистоветуваш желбата за парење кај животните како и кај луѓето. Едно е инстинкт, друго е потреба.

Нема да ги поддржам зафативе кога улиците ќе бидат слободни од скитници, и кога тие животинчиња нема секојдневно да се борат за храна и за територија. Тогаш кога луѓето што штанцаат и продаваат кутриња за 50 евра како расни кучиња кој најчесто завршуваат на улица, не бидат соодветно казнети, како и оние кои се дрзнеле да го пуштат миленикот бидејќи 1.не е она што очекувале, значи не е слаткото кученце како на сликата, 2. пораснало во магаре што бара храна и 3. не можат да го контролираат.

Немам јас проблем со елементарната логика, јас размислувам поразлично од тебе, бидејќи јас тоа го работам и го учам. И п.с. не би се сложила целосно со тебе дека сетоа тоа е дел од мачорствувањето бидејќи одамна милениците не живеат во природната средина и дивина за да имаат потреба од такви борби. Во урбаното одгледување на животните не постои природна селекција.

Нормално, нема да си ја сечеш гранката на која седиш како ветеринар а тоа се помодарските клиенти со нивните миленици влучително и оние кои ти носат мачори на кои ИМ ГИ ОТСЕКУВАШ ЈАЈЦАТА. И многу нормално дека ќе пропагираш `грижа` за миленици бидејќи тоа ти носи приходи.

Еј ми се плаче кога читам вакви работи, уште од ветеринар (како што наведе дека си)

Немој да ја поистоветуваш желбата за парење кај животните како и кај луѓето. Едно е инстинкт, друго е потреба.

Најсериозно не знам што да кажам, депресија ќе ме мавне. Ветеринар ми кажува дека парење кај два вида цицачи да ти било сасвим друга ствар (facepalm)
Нема никаква разлика меѓу нагонот за парење кај човек и кај мачор, правење потомство/ширење на днк ништо повеќе.

Мешаш урбано живеење на мачки со ЧУВАЊЕ НА ИСТИТЕ ПО СТАНОВИ. Мачката е дел од урбаниот свет уште од првите цивилизации, знаеш дека се мотале по градови отсекогаш? И како многу адаптабилни животники сосема се вклопени во урбаниот начин на живот, ловат стаорци и во Калкута и во Сиетл и во Ресен, се парат и се тепаат и во Крива Паланка и во Буенос Аирес.
Не постои природна селекција кај мачките во урбана средина? (facepalm)(facepalm) Знаеш ли ти што е еволуција воопшто, ве учат таму? Како што кажав, мачките се АДАПТИРАЛЕ на урбаните услови бидејќи се дел од истите со илјадници години, а адаптацијата кон средината како потреба за опстанок е една од основните темели на еволуцијата.
Мачките кои немаат стопан а се наоѓаат во град - се наоѓаат во сосема ПРИРОДНО опкружување, градот им е природен хабитат одамна. Исто како и на стаорците. Се е тоа дел од мачорствувањето. Улицата, сокакот, дворот, паркот, комшискиот гулабарник тоа е природен урбан хабитат на мачорот. Но затоа, СТАНОТ како затворено место не им е природен хабитат бидејќи се работи за активни територијални животни кои се движат многу.

Повторно ќе кажам, да не сум чувал приличен број мачори и мачки можеби би прошле `за нивно добро` аргументите. Вака веќе е заморно. Зошто е заморно? Појдовната логичка премиса дека сечењето на јајцата е за да се заштити мачорот од евентуални идни болести е екстремно ретардирана. Преемтпивна кастрација, ко Буш во Ирак:rofl
Ако логичката премиса ја сметаш за валидна тогаш мора да важи и по истоветна аналогија. Како што може мачорот да има мака ради тестиси (теоретски) може да има и поради очите (теоретски, инфекција). Следејќи ја логиката за превенција би требало ДА МУ СЕ ИСКОПААТ ОЧИТЕ за да миленикот се заштити од евентуална идна инфекција. Теоретски е можно да заболи од ИКС болести па затоа би требало да му се отстранат сите органи. Да се препарира и да се стави на полица некаде. Тоа е, нема друго.
Затоа оние кои сакаат да чуваат мачор во стан треба да си купат плишана играчка.

Considering all of the above, позицијата дека на мачор му се кастрат тестиси поради негово добро е логички неиздржлива и е ефтина лага.
Позицијата дека тоа се прави заради одржување на комфорт зоната на стопанот кој сака да се ebe и да остане невин истовремено е точна.

Не знам како поинаку да нацртам, затоа велам дека постои проблем со елементарна логика, не ме сфаќај погрешно не те напаѓам лично или било што такво, тоа е системски проблем, ама тоа е веќе друг муабет...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

SaltNPepa

Староседелец
19 август 2013
49
116
633
Нема зошто да сфатам лично, тоа е аргумент кој многу пати сум го чула. Но ќе ти кажам дека јас многу повеќе како ветеринар ќе наплатам ако ми донесат мачор или куче кое е со рани, бидејќи факт е дека хормоните си го прават своето, на наредно намирисување на женка во циклус пак истото, или кучка со пиометра отколку за стерилизација или кастрација. Друго, да не одиме во тоа кој што пропагира, јас лично не одбрав факултет кој е релативно тежок и трае 6 години само за да сечам само јајца на мачори и да кастрирам, мојата струка ја гледам на многу поразличен начин. Но, тоа сум јас, и ќе се сложам со тебе дека има многу мои колеги кои не си ја сакаат струката, секојдвневно го гледам тоа.

Не, не се сложувам со тебе дека е исто, зошто? Затоа што ние луѓето свесно размислуваме и чести се коментарите од типот ,, да се олесни,,. Кај животните не постои тој термин. Животното нема да пари ,,оти му е ќеф и му се сака,,. А од такви размислувања на сопствениците улиците ни се преполни со скитници и тоа не е добро, за никого, не само за нас, туку и за нив.

Кога си веќе кај вадењето на све и свашта, тогаш зошто вакцинираме, зошто чистиме од екто и ендопаразити? Заради превентива. Луѓе многу попаменти од мене и од моите професори направиле тестирања и откриле ризични фактори и рекле да, шансата да заболи од пиометра кучка што не е кастрирана е толку и толку пати поголема отколку од шансата кучката да заболи од рак на очите(карикирам и давам пример).

Не се сложувам дека урбаната средина е природната средина на мачката. Пред доместификацијата во време пред новата ера, кога живееле првите луѓе тогаш се извршила таа доместификација. Денес мачката живее во градовите бидејќи човекот ја доместифицирал и таа останала покрај него, но во ниеден случај тоа не е во нејзината природа. Со припитомувањето, на некој начин човекот ја презел улогата на бог, и природната селекција се сведува само на мачките кои секој ден роват по контејнерите, а некогаш биле нечии миленици(ма да во тој случај би требало да имаме малку скитници, а тоа не е случајот). Искрено, за мене тоа не е природно. И криви сме ние луѓето, бидејќи ДА, станот не е место за било кое животно, а мачка е уште потешко бидејќи нема каде да се истрча, да се изигра, да ги ,,вежба,, своите инстикти на лов итн. А се знае дека неуморено животно=катастрофа по дома.

Да се сложиме со тоа дека се разминуваме со мислењата кога се работи за медицинскиот дел. Мене така ме учеле и лажеле, јас тебе така ти кажувам и те лажам. Јас размислувам така. Е сега, бидејќи имаш посвоено(ако добро разбрав) од улица доста мачиња, што да правиме со оние кои ја немаат таа среќа, што да правиме со оние кои секој ден се прегазени од автомобили. Како да го решиме проблемот со неодговорните сосптвеници на кои Џеки повеќе не им прави кеиф? Дали мислиш дека труењето и застрелувањето на ние скитници е решение(да, тоа го имав слушнато дека се случувало и воопшто не се сложувам)?

Зошто ја поддржувам кастрацијата и стерилизацијата? Не затоа што јас пари ќе правам, учам и се трудам да работам на многу други работи отколку она што го работат моите колеги. Сум затоа што тука каде што живееме имаме проблем со преголема популација на скитници, животни кои патат, а тоа не е хумано. Сум за, затоа што некој мисли дека со секое парење на кучката на секој циклус ќе се збогати. А правејќи го тоа свесно ја нарушува самата благосостојба на животното, го мачи во буквална смислаи сетоа тоа доведува до дел од проблемите што ги напишав погоре. Кога нашиот ментален склоп ќе се промени, нема зошто да пропагирам с/к, бидејќи знам примери на животни кои никогаш во животот не спариле, а имаат јајца.