Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Вчера го изгледав филмот World war Z бидејќи сум фан на зомби филмови. Филмот ми остави позитивен впечаток. Можеби ќе ми беше уште поинтересен ако внесеа малку повеќе акција, но сепак сум задоволен. Акцијата во Израел беше master mind!
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Вчера го изгледав филмот World war Z бидејќи сум фан на зомби филмови. Филмот ми остави позитивен впечаток. Можеби ќе ми беше уште поинтересен ако внесеа малку повеќе акција, но сепак сум задоволен. Акцијата во Израел беше master mind!
Dawn of the Dead гледан ти е? Тој стариот, не тој од 2004.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Struggler

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Вчера го изгледав филмот World war Z бидејќи сум фан на зомби филмови. Филмот ми остави позитивен впечаток. Можеби ќе ми беше уште поинтересен ако внесеа малку повеќе акција, но сепак сум задоволен. Акцијата во Израел беше master mind!
Не зезај, ВВЗ беше лош. И јас сакам вакви филмчиња, ама мене лошо ми легна. Едвај петка му дадов.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
@Söldner ми текна од Хичкок филмот Птици го имам гледано одамна на тв го даваа, не знам како успеале во тоа време без си-џи-ај да ги натераат птиците да прават зулуми :eek:
А имало и биографски за Хичкок со Ентони Хопкинс, не знам дали го имаш гледано, јас го немам гледано.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
@Söldner ми текна од Хичкок филмот Птици го имам гледано одамна на тв го даваа, не знам како успеале во тоа време без си-џи-ај да ги натераат птиците да прават зулуми :eek:
А имало и биографски за Хичкок со Ентони Хопкинс, не знам дали го имаш гледано, јас го немам гледано.
Го имам гледано и не ми е баш нешто. Повеќе се фокусирале на неговиот живот, а само малку има прикажано од снимањето на Психо.

Птици бил најтешкиот филм за снимање. Некои сцени се со вистински птици а некои не. Сцената каде се собираат полно птици, птиците се вистински а ги привлекувале со месо кое им било ставено на главата на актерите. А сцената на пример кога птиците ги бркаат децата по улицата е снимена со неколку вистински птици а другите не се вистински, а децата уствари трчале на лента за трчање. :)
А онаа сцената кога излегуваат птиците од орманот и ја напаѓаат актерката, тоа се вистински птици кои биле врзани за актерката, и така изгледало дека ја напаѓаат. А уствари за време на снимањето на таа сцена, една птица вистински ја нападнала, и влегла со клунот во око. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Да не го изгледа Fahrenheit 451 случајно? Иначе, еве ти уште еден стар филм како препорака (ако го немаш веќе гледано) - A Streetcar Named Desire.
Го изгледав ама заборавив да пишам. Ех вториов го имам гледано, супер филм. :)
Јас уствари ретко да не ссум гледал постар филм, ете како на пример Fahrenheit 451.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Го изгледав ама заборавив да пишам. Ех вториов го имам гледано, супер филм. :)
Јас уствари ретко да не ссум гледал постар филм, ете како на пример Fahrenheit 451.

И што мислиш за него? Мене ми е еден од најдобрите филмови зошто всушност книгата ми е една од омилените. Но, и филмот е навистина одлично направен според неа, немам поплаки.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
И што мислиш за него? Мене ми е еден од најдобрите филмови зошто всушност книгата ми е една од омилените. Но, и филмот е навистина одлично направен според неа, немам поплаки.
Мене не омилен ама супер е. Ми се допаѓа глумата во постарите филмови, затоа и сакам такви. Филмов штом сум издржал да го изгледам значи не може да е лош. Има некои сцени каде се гледа дека потрошиле долго време на снимање, и ги направиле супер. Книгата не ја знам ама би требало да е подобра од филмов, иако и филмот не е лош, како што кажа и ти.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous