Создавањето на универзумот

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Noooo, заеднички предок имаме со мајмуните, не сме еволуирани од нив.

Колку и да читам, науката не ми е доволно за да коментирам околу тоа, го имало и Дарвин, имало и пред Дарвин, имало и после него. Се наоѓаат и откриваат триста работи, но сè се сведува на еден збор - теорија.
Но, по секако, најнелогичен е делот како некој семоќен си создал сè за шест дена (седмиот одмарал де, нели) и после го снемува да си земе заслуга за делото и да расчисти мистерија, туку не посматра од некаде кај што се мачиме да откриеме. Велики Брат работа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Никој, дури ни научници не тврдат дека се случило ама засега тоа е најпоткрепена теорија која сеуште се развива и се потполнуваат дупките кои што фалат.
Зашто мора воопшто да се потпираат на експлозија не може ли се да настанало (постепено) од една или неколку материи, енергии или други хемиски/физички сили (не сум стручњак у таа тема)? Пошто нели планетите, и сите останати небесни тела не настанале преку ноќ за се требало време зашто да не може и универзумот на истиот начин да се создал?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Кооперативноста се наметнува како потребен услов за доминација, т.е. победување на тој натпревар на природата.

Нема доминација, тоа е за взаемна корист, ако имуниот систем да речеме ги издоминира бактериите во стомакот ќе се појават цревни болештини, страданија а можеби и смрт а ако бактериите (хипотетички) мутираат и почнат да прават зулуми ќе го изгубат организмот кој ги храни и ќе си умрат... така да тит фор тат вин вин ситуација.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Noooo, заеднички предок имаме со мајмуните, не сме еволуирани од нив.

Колку и да читам, науката не ми е доволно за да коментирам околу тоа, го имало и Дарвин, имало и пред Дарвин, имало и после него. Се наоѓаат и откриваат триста работи, но сè се сведува на еден збор - теорија.
Но, по секако, најнелогичен е делот како некој семоќен си создал сè за шест дена (седмиот одмарал де, нели) и после го снемува да си земе заслуга за делото и да расчисти мистерија, туку не посматра од некаде кај што се мачиме да откриеме. Велики Брат работа.
Како мислиш не сме еволуирани од мајмуните?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Како мислиш не сме еволуирани од мајмуните?
Не памтам, може имаат соодветно име, ама имаме исти предци со шимпанзата и горилите, не обичните мајмуни. Таа еволуција траела милиони години (7 мислам беше отприлика) и нормално, секогаш постојат мутации на гените, па така некои од тие предци се развиле во она што е познато како првиот човек, а останатите ја продолжиле лозата на шимпанза и горили.
Малце млитаво објаснувам пошто одамна ми е читано, али воглавно тоа е објаснувањето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Нема доминација, тоа е за взаемна корист, ако имуниот систем да речеме ги издоминира бактериите во стомакот ќе се појават цревни болештини, страданија а можеби и смрт а ако бактериите (хипотетички) мутираат и почнат да прават зулуми ќе го изгубат организмот кој ги храни и ќе си умрат... така да тит фор тат вин вин ситуација.
Абе види сеа, во природата се` што постои и се случува - се случува со одредена цел. Кооперацијата меѓу повеќе видови е полесна и од еволутивна гледна точка затоа што наместо организамот (да речеме човек-бактерија кооперација) да создава сосем нов механизам за одреден процес полесно е да дозволи друг организам (бактерија во овој случај) да го одработи тој процес и така двајцата да имаат бенефит. Тоа е според мене начин за доминација на еден вид.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не памтам, може имаат соодветно име, ама имаме исти предци со шимпанзата и горилите, не обичните мајмуни. Таа еволуција траела милиони години (7 мислам беше отприлика) и нормално, секогаш постојат мутации на гените, па така некои од тие предци се развиле во она што е познато како првиот човек, а останатите ја продолжиле лозата на шимпанза и горили.
Малце млитаво објаснувам пошто одамна ми е читано, али воглавно тоа е објаснувањето.
Добро сега ми е појасно, треба уште малце да читам на темава. Но како и да е, Бог не го создал човекот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Ќе ви кажам две прикаски.
1. Си бил некој си сингуларитет кој постоел отсекогаш и наеднаш експлозија и така настана се’.
2. Си бил бог кој постоел од секогаш и наеднаш му текна за 6 дена направи се’.
Во што се разликуваат прикаскиве? Во ништо. Истото с..ње.
И во двете се наметнува истото прашање. Што го створи сингуларитетот/богот. Појма немаме и тука завршуваат прикаските (засега). Кому што повеќе му се допаѓа тоа ќе верува. Во суштина тоа е истата прикаска.
Бог кој отсекогаш постои и наеднаш се буди од зимски космички сон кој постои во ништо и му текнува да направи универзум од ништо? Да, да, секако.
Материја без простор и димензии? Да, да, секако. Ма макар само протоните да ги соберете, без никаков простор меѓу нив (кога би биле идеални коцки на пр.) Сепак тој простор и димензии би биле огромни за наши поимања на простор.
Зошто се тргнува, или претпоставува, како милувате повеќе (еве и насловот на темата е таков) Дека нешто е создадено? Дали на постоечкото му треба создател? Нормално дека не. Зошто се’ мора да има некаков почеток и крај?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ќе ви кажам две прикаски.
1. Си бил некој си сингуларитет кој постоел отсекогаш и наеднаш експлозија и така настана се’.
2. Си бил бог кој постоел од секогаш и наеднаш му текна за 6 дена направи се’.
Во што се разликуваат прикаскиве? Во ништо. Истото с..ње.
И во двете се наметнува истото прашање. Што го створи сингуларитетот/богот. Појма немаме и тука завршуваат прикаските (засега). Кому што повеќе му се допаѓа тоа ќе верува. Во суштина тоа е истата прикаска.
Бог кој отсекогаш постои и наеднаш се буди од зимски космички сон кој постои во ништо и му текнува да направи универзум од ништо? Да, да, секако.
Материја без простор и димензии? Да, да, секако. Ма макар само протоните да ги соберете, без никаков простор меѓу нив (кога би биле идеални коцки на пр.) Сепак тој простор и димензии би биле огромни за наши поимања на простор.
Зошто се тргнува, или претпоставува, како милувате повеќе (еве и насловот на темата е таков) Дека нешто е создадено? Дали на постоечкото му треба создател? Нормално дека не. Зошто се’ мора да има некаков почеток и крај?

За да го собере во опсегот на човечкото поимање веројатно... во поглед на потеклото на универзумот човекот е сеуште на ниво `како је мали џокица замишљао свет` ...можеби и резултат на бескрајната љубопитност а можеби и малку инфлација на егото.