Прашања за акваристика

kokanakinski1

Нов член
28 октомври 2013
3
3
3
33
Да го претставам аквариумот:DSC00529.JPG DSC00534.JPG DSC00535.JPG DSC00537.JPG
  • Димензии: Должина 70cm Ширина 30cm Висина 30cm, дебелина на стакло 6мм
  • Литража: 63l
  • Карактеристики на водата: 24/25° друго немам мерено
  • Филтрација: Atman 0600 Hang On Filter 600l/h
  • Греач: Атман 200w
  • Осветлување: 2 неонки Радиум 18w 60cm 800, фотопериод 8 часа со еден час пауза на средина( за почеток толку бидејки не е многу засаден а и да не фати алга многу).
  • Подлога: Земја за цвеќиња Florabella 1cm добро премиена, врз неа мрежа за комарци па потоа песок кварцен од стаклара гранулација 0.8mm - 1.2mm(песокот е премиен добро и истотака е извриен)
  • Декорација: Едно дрвце мангров, црна фолија(за стакла на автомобили 100%) на задната и на бочните страни.
  • Растенија:
    Sagittaria subulata
    Hygrophila polysperma
  • Риби:
    14 Guppy
  • DIY:
    CO2 - 1 меурче во секунда. Смеса: сув квасец една кесичка од 7gr, 300gr шеќер, во шише од 2л. Од големото шише оди во мало 0.5l, а од малото по црево оди под Hang On Филтерот
    и кога излегува меурчето моторната глава од филтерот го влече нагоре и го соситнува
    cheesy.gif

    Постољето за неонките е направено од росвајт материјал, што дава феноменален одблесок на светлината од неонките.
Давајте критики, совети, мислења ова она не се лутам
cheesy.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, Podem and ipopovski

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
пребарував на форумов и испадна дека само оваа тема е за акваристика така да ако сум ја утнал темата преместете ме слободно :D
барам да купам mexican orange dwarf crayfish т.е ракчиња :D
најдов во еден петшоп во аеродром т.ц Бисер ги купив последните 3 по 200 денари
само што испаднаа дека сите се мажјаци..
ако некој знае во Скопјево каде се продаваат на друго место нека пише ПП
слика: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Cambarellus_patzcuarensis_var._Orange.jpg
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
пребарував на форумов и испадна дека само оваа тема е за акваристика така да ако сум ја утнал темата преместете ме слободно :D
барам да купам mexican orange dwarf crayfish т.е ракчиња :D
најдов во еден петшоп во аеродром т.ц Бисер ги купив последните 3 по 200 денари
само што испаднаа дека сите се мажјаци..
ако некој знае во Скопјево каде се продаваат на друго место нека пише ПП
слика: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Cambarellus_patzcuarensis_var._Orange.jpg

Jaс продавам RCS, ако ти бркаат работа ги имам на претек. Едно 20 денари.Од кај ги зема овие мексиканците и колку растат? Со клештите прават некоја белја по растенија?
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Да го претставам аквариумот:

Она долниот капак на греачот што го има е чисто за заштита при транспорт да не се скрши,во аквариум мора извадено.И исправи го во иднина може ќе мењаш температура, да не ги пикаш до дното рацете на аквариумот.
Тревите подобро насади ги редоследно,најчесто ги садат на крајот во еден редослед, а напред оставаш појќе место за други разгранети треви.
Ако ти требаат треви,слободно пиши,еднаш месечно вадам по еден тон треви од аквариум,ќе ти ги пратам по карго за многу ефтина цена. Valisneria Spiralis во скопје е 50 денари коренче,јас по 10 ја продавам.
За осветлување,јас користам TORCH штедливи сијалици.Од нив,растат одлично растенијата и досега се покажале,како долготрањи ефтини и одлични за во аквариум.Со неонките нема да постигниш добар ефект, 18 вати се.

Bulb.JPG


Вака изгледа и ќе бараш марка TORCH. Поефтино,поефикасно и помалку простор држи.
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Jaс продавам RCS, ако ти бркаат работа ги имам на претек. Едно 20 денари.Од кај ги зема овие мексиканците и колку растат? Со клештите прават некоја белја по растенија?
моментално имам 4 шримпа ама мал аквариум. во тек на изработка ми е 288l. аквариум така да ако може прати ми пп со тел, маил нешто за контакт за да те барам во блиска иднина да ти купам 10 комада..
А ракчињава ги земав во т.ц Бисер горе на спрат има петшоп по 200 ден малите а поголемите 300 денари
малку се скапи ама интересни се :D инаку да прават бељи со клештите само по тревите, рибите не ги напаѓаат намерно само во одбрана, ми уништија 3-4 корени ги сечат стеблата и ги јадат листовите ама тоа најверојатно зошто не бев дома а моите не им дале храна.. инаку се хранат со црн џигер а и поисплатливо ти е да ги земеш помали интересно е да гледаш како наеднаш пораснува :D
 
Последна промена:

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Гледав и на интернет,далеку поинтересни се.Инаку во Македонија до пред некое време не ни имаше аквариумски ракчиња, RCS се многу лесни за размножување и ефтини,па ги има сега скоро кај појќе акваристи.RCS ако ги споредуваш со некое животно,најдобро спореди ги со мравки.Постојано кружат некаде али далеку подосадно изгледаат од другиве видови. Цената, 200 денари едно, да си јадат ушите.
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Дали некој знае како би извадил стар силикон од стаклото од аквариумот? Пробав со ацетон , 85% алкохол не успеав.. Има мал слој и неможам да го извадам со скалпел... Ај пишете идеа нешто а у

Sent from my ZTE BLADE III using Tapatalk
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
САМО СО ЖИЛЕТ.
Со него ризикуваш гребење на стаклото ама и сигурно вадење.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Дали некаде по Скопјево има обичен сунгер филтер сличен на овие?

http://www.kensfish.com/aquarium-supplies/aquarium-filters/ati-hydro-sponge-filter-1.html

Ги има.Последно видов во Декспот оаза, во карпош 3 се наоѓа. Малце набиени им се цените,али верувам ќе ти врши работа. Знаеш што е проблемот со овие? Знаат да се доста бучни. Мене лично ме нервира да ги слушам балончињата воздух постојано што излегуваат од сунгерот.