Тенис

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Победа на Федерер против Новак за финале во Шангај. Каков ќотек си доби србинчето глупо аууу, газии го мајсторе.
Онака брзински и шампионски 2:0 за Федерер. Во првиот сет Федерер многу подобар, 2 брејка беа доволни, во вториот сет Новак покажа знаци на живот ама ништо. Спаси мислам декка 10тина брејк топки и 5 аса имаше, добар беше и на прв сервис убаво ги враќаше ама џабе беше се, Федерер одигра послаб втор сет дури едно време мислев ќе го сврти мечот србинов.
Лекција по тенис си доби педерчето нека учи малце. Браво мајсторе. :)
КАКО МОЖЕШ ДА НЕ НАВИВАШ ЗА НОВАК? :banghead:banghead:banghead НОЛЕ Е НАШ, КАКО МОЖЕ ДА СИ ЈА НЕГИРАШ ДРЖАВАТА!!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ги мачка на леб копиљаците прописно!
Само да не биде како досегашниве финалиња што ги губеше, ова мора да го победи. :)

КАКО МОЖЕШ ДА НЕ НАВИВАШ ЗА НОВАК? :banghead:banghead:banghead НОЛЕ Е НАШ, КАКО МОЖЕ ДА СИ ЈА НЕГИРАШ ДРЖАВАТА!!!!
Хаха ме насмеа. :)
Кој го еебе Новак!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: efederer

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Освоен и Шангај во шампионски стил. Браво!!

Малце потежок меч од полуфиналето затоа што Симон не се даваше и ги однесе и двата сета во тај брејк. Тоа не беше проблем за Федерер, 7:6 и 7:6 за конечни 2:0.
Во првиот тај брејк Федерер победи со 8:6 а во вториот беше малце поубедлив и победи со 7:2.
4 аса наспроти 3 на Симон, без ниедна сервис грешка, 70% реализација на прв сервис а 71 на втор. Со ваква игра секој би победил. :)
Симон како што реков се држеше ама не успеа до крај, во првиот сет уште одма направи брејк но потоа Федерер го врати брејкот и во тај брејк зема два поена на сервис на Симон.
Во вториот сет немаше брејкови, секој си го зема својот гем и заврши 6:6. Но овој пат во тај брејкот Федерер зема 4 поени на сервис на Симон и победува со 7:2. :)

Што се однесува на титулите, Федерер нема никој да го стигне.
Грен слем титули има 17, финалиња има 25 а полуфиналиња 35. Во сите три категории е прв. Исто така е единствен кој играл на сите 4 грен слема барем 5 пати во финале. :)

Мастерс титули има освоено 23 само 4 помалку од Надал кој има 27.
Федерер има играно 39 финалиња а Надал едно повеќе, 40.
Исто и полуфиналиња, Федерер 53 а Надал 55.
На Мастерсиве подобар е Надал но мала е разликата. :)

81 титула вкупно. Браво легендо!!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: efederer

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Слабо Федерер :( Новак доминираше во првиот сет, и така продолжува. Лошо ќе биде ако му земе брејк во вториов сет.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Аман веќе, дупла грешка на сервис, каде вака до победа. Плус не искористи 2 брејк топки, нема шанси јас мислам. Толку е.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Тоаа бе ајдее :) :)
Ама сепак, многу лошо одигра во тајбрејков, да не беа тие две дупли грешки на Новак немаше да го добие сетов.