Телема

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
9. The Mystery appeared hidden within Darkness, though the Darkness was but a self-woven Veil of Naught.
91.jpg

10. The Many shifted cycle after cycle, though the One remained Unshifted at its axis.

10.jpg

11. And the Two allowed for the Generation of Light and of Life through their Love.

11.jpg

12. Thus was Life bound to the Cross of Death.

12.jpg

13. Thus was Death the Soil of Life.

13.jpg

14. The Chosen Unite in their Art so the Naught may become Manifest, Perfect in its Union.

14.jpg

15. And Force is wielded to Enslave and to Liberate.

15.jpg

16. And the Old is perpetually destroyed by Fire for the New.

16.jpg

17. The None sends a Star of Hope for the Inspiration of Wisdom.

17.jpg

18. That the Light may break through the Veil of Darkness.

18.jpg

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harmonija

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
19. And the One shine upon Many, and the All be beheld by None.
19.jpg

20. The New Aeon will become established through Flame of Force, that the One may be known by Many.

20.jpg

21. And the New Order will become established through Flood of Form, that the Naught may know itself through All.

21.jpg

And of All that has been spoken, Naught is True.


Link
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harmonija

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ти кој си Јас, над сè што сум Јас,
Кој немаш природа ниту име,
Кој постоиш, кога сè освен тебе го нема,
Ти, средиште и тајно на Сонцето,
Ти, скриен извору на сите нешта, знајни
и незнајни, Ти единствен, осамен,
Ти, вистински огну во трската,
кој раѓаш и негуваш, извору и семе
на живот, љубов, слобода и светлина,
Ти, кој си над говорот и видот,
Тебе те призивам, мој тлеечки свеж огну
кој пламтиш од јачината на моите тежнеења.
Тебе те призивам, кој си вечен,
Тебе, средиште и тајно на Сонцето,
И таа најсвета мистерија
чиј носител сум јас.
Појави се, најужасен и најмил,
како што е законито, во твоето дете!

Од Гностичката Миса (Liber XV)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harmonija and diva orhideja

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон!
Од 12 до 14 декември во Скопје ќе ни гостува нашиот драг Брат Carl Abrahamsson од Шведска заедно со неговиот бенд Cotton Ferox!

Планот за гостувањето е следен:

- јавно предавање во МКЦ
- концерт на бендот во МКЦ
- предавање само за Браќа и Сестри од О.Т.О.

Организатор на настанот е Здружението на граѓани АЛЕФ во соработка со PMG Recordings.

За сите детали благовремено ќе информираме.
Љубовта е закон, љубов под волја!
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
„... може едноставно да кажеме што прави иницијацијата за оној што го спознал внатрешниот Глас кој што го повикувал толку долго време низ вечноста! Иницијацијата ја поставува „изгубената ѕвезда во мноштвото“ во својата орбита за да го започне својот пат кон прочистување на превезите кои ја прават „Црна Ѕвезда“. И тогаш започнува вистинскиот Пат.
....
Со „Патување“ навнатре треба да ги согледате сите превези на Универзумот, да ги разберете и да ги тргнете – и нормално да имате една јасна цел: Хадит да ги има сите можни искуства во однос на неговата природа според Ѕвездата во која гори. Разберете дека ние Телемитите сме екстровертни – целта е да се зграби она „надвор“ и да се приспои кон она внатре и тоа со една цел – зголемување на Универзумот на нашето „Јас“.

--- За неиницираните и нивното „Големо дело“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Наидов на некои научни истражувања,каде што со разни експерименти се тврди дека слободната воља кај луѓето е само илузија која произлегува од нашиот мозок,дека донесуваме одлуки дури и до пет секунди порано пред и сами да бидеме свесни за тоа.Законот на телемата е прави што ти е воља,@Хептаграм дали имаш некое објаснување во врска со ова тврдење ?Ако не постои слободна воља кај човекот тогаш ......
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ако пробуричкаш по книгите на Кроули ќе видиш дека тој на многу места вели дека разумот е препрека кон спознанието. :)
Големиот „пријател“ и „оружје“ на човекот станува најголемиот непријател во спознавање на чистата волја!
И ова што ти го напиша за мозокот... повеќе би го поврзал со желбите на човекот, отколку со волјата за која се зборува во Телемата.

Ајде, ете некои не го сакаат Кроули, бил ваков или онаков... но ете, разгледајте ги философиите на било која форма на јога: хата јога, карма јога, раџа јога... сите имаат пракси со кои на одреден начин се „умртвува“ влијанието на мозокот, разумот кај човекот за да не прави проблеми.

Технички одговор на ова што ти прашуваш е: Бидејќи божественото влијание од Нешема мора да помине преку Бездната, за да биде свесно разбранo од Руах - човекот има проблеми во разбирањето на својата чиста волја која за жал несвесно го турка низ животот, со мали или поголеми проблеми низ животот. :)

Во еден мој есеј имам напишано, а и на други места има за ова на мојот блог:
„Целата магика се состои во тоа да се дојде во светот Ацилут и од таму да се премине во Бриах со новото разбирање на суштината на некоја идеја, со стекнатото искуство од Бриах при создавањето да се оформи совршена форма на таа креација со Руах осветлен директно од Нешемах, и да се дејствува просветлено во Ашијах, материјалниот свет.“ - Четирите светови во кабалата


Мозокот нема многу врска со чистата волја на човекот. Колку и да звучи парадоксално. Разумот кај човекот во врска со чистата волја е корисен за ги разбере и искористи вишите работи во сопствениот универзум чија вистинска големина зависи од искуставата на човекот и негогото спознавање!

Нормално, ова е само гребнатинка-одговор во врска со чистата волја. Многумина нема да разберат што зборувам бидејќи не може да се објасни на едноставен јазик, за нешто за кое се нема никаква аналогија со секојдневните желби на човекот и работата на мозокот на човекот во материјалниот свет.
Не можам со еден есеј или неколку реченици да ти одговорам што значи чиста волја и колку е различна од управувањето на мозокот со телото и мислата или било која твоја моментална желба.
Ќе мора да прочиташ малку повеќе за философијата на Телема сама, има сега доволно философски телемитски книги и на македонски јазик.


П.С. Ќе може во ПП да ми пратиш линк до експериментите на кои си наишла? Кој како што ... да научам и јас нешто повеќе :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
@Хептаграм имам едно прашање за тебе...Телемата е претешка тема а нарочито за нас овде обичните читатели и ако ова прашања ти делува смешно и наивно,ти се извинувам одма.Книгата на законот навистина содржи многу Мудрости но и Лудости,па можеш ли да ми кажеш по твое мислење-Дали може Книгата за законот да се употребува за духовна практика?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja