Џамија за хомосексуалци

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Супер идеја зошто да не?
И тие се луѓе,веруваат и имаат право да веруваат во Бог.

Па ако се земе во обзир што their respective God заповеда во Куранот, библијата или тората во врска со хомосексуалноста(party)... зошто би верувале во Бог кој ги смета за излишни, грешни?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Прва џамија за муслимански хомосексуалци, во Европа е отворена пред две години во предградието на Париз.Слободен влез за сите што имаат сексуална наклоност кон ист пол, а исто и за транвестити.Незнам дали Куранот го дозволува тоа?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Па ако се земе во обзир што their respective God заповеда во Куранот, библијата или тората во врска со хомосексуалноста(party)... зошто би верувале во Бог кој ги смета за излишни, грешни?
Можеби ќе направат нова верзија од "традиционалното верување" во кое ќе пишува дека треба да го следат срцето и сопствената волја.
Тогаш тоа со грешноста и излишноста би било навистина излишно.
Зошто би се мачеле и би оделе против себе?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Можеби ќе направат нова верзија од "традиционалното верување" во кое ќе пишува дека треба да го следат срцето и сопствената волја.
Тогаш тоа со грешноста и излишноста би било навистина излишно.
Зошто би се мачеле и би оделе против себе?

Затоа што ако се декларираат како муслимани тогаш не смее да се хомо. Ако се хомо автоматски престануваат да се муслимани. Исто е и кај другите две аврамски религии само што секуларизацијата на општествата си го стори своето па рајата не се обзира многу на тоа што рекол Бог и што запишале пророците, апостолите и синовите божји во светата книга.
Би било интересно да се направи месен нарезак за муслимани :zelen
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Затоа што ако се декларираат како муслимани тогаш не смее да се хомо. Ако се хомо автоматски престануваат да се муслимани. Исто е и кај другите две аврамски религии само што секуларизацијата на општествата си го стори своето па рајата не се обзира многу на тоа што рекол Бог и што запишале пророците, апостолите и синовите божји во светата книга.
Би било интересно да се направи месен нарезак за муслимани :zelen
Би било интересно да ги снема религиите :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Би било интересно да ги снема религиите :)
Пред десетина година излезе една книга со интересна содржина,не го паметам името на авторот,но ете ми остана како врежано во умот дека иднината на христијанството е загрозена,дека славната богородична црква ке стане муслиманска, и дека муслиманите ќе владеат со светот.Гледајќи ја сосотјбата во моментот што се случува во светот,а искрено и зачудена од односот на папава Фрањо што дозволи да се чита куранот во Ватикан, ништо чудно да не снема нас како религија.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Пред десетина година излезе една книга со интересна содржина,не го паметам името на авторот,но ете ми остана како врежано во умот дека иднината на христијанството е загрозена,дека славната богородична црква ке стане муслиманска, и дека муслиманите ќе владеат со светот.Гледајќи ја сосотјбата во моментот што се случува во светот,а искрено и зачудена од односот на папава Фрањо што дозволи да се чита куранот во Ватикан, ништо чудно да не снема нас како религија.
Не ми се дискутира околу религиите,затоа што за мене е тоа најголемата глупост што ја измислил човекот.
Нема поголема омраза на светот од онаа створена помеѓу религиите.
А као тука се да проповедаат љубов,добрина,милост,солидарност..
Ги користат луѓето за сопствени идеалистички цели.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А можеби и не посетуваат џамија за да покажат почит кон Бог. Колку христијани идат во црква поради она духовното, односно поради тоа што чувствуваат некаков мир кога се таму? Можеби сакаат да ја посетат чисто за да си го исчитат умот, едноставно убаво се осеќаат во џамија.
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Ццц нервози... и што си има врска религијата со сексуална ориентација се мешаат баби и жаби, добро бе Кејп-Таун не е Скопје. Од кај ќе знае некој дали тој е хомосексуалец или шо ти знам што. Освен ако некој не му каже на оџата "Ek is lief vir jou my skattebol" :D