Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Дали супер-ѕвездите се добри актери или тоа е мит?
th_template-philosoraptor.jpg

Би рекол дека се одлични актери, дури и во случаи како Бред Пит и А.Џоли. Ствар е што Холивуд после некое време откако ќе одиграат јаки улоги во почетокот на кариерата (12.мајмуни на пример) и ќе се стекнат со статус на машини за продавање карти на киноблагајните - ги пласира самите актери на пазар а не ликовите кои ги толкуваат. Така да во некој нов филм каде што глуми Пит, не глуми премногу туку го продава брендот Пит. Ликот кој го игра станува небитен, треторазреден, Пит го игра Пит. Не затоа што не ги бидува, туку што тоа се продава.
Од друга страна тука се ветераните како Пачино и Де Ниро кои се сметаат за врв во актерството. Но и тие се станати бренд, поинаков од Пит, продаваат `сериозност` во филмот и се во него за да ја привлечат публиката која сака `сериозни` филмови. Иако престанале да толкуваат улоги некаде при крајот на седумдесетите и сега во сите филмови Де Ниро го игра Де Ниро со истиот маниризам, навики и фацијални експресии.

Во поглед на филмските улоги интересни се случаи како Мајкл Кејн, Роберт Карлајл, Даниел Дај Луис, Мерил Стрип, Џенифер Конели кои не можат да станат супер ѕвезди. Можеби поради анемична харизма, можеби изглед, не ги сака камерата, можеби нешто десетто. Но таквите актери кои неможат да наполнат благајна со својата појава, со харизма/икс-фактор/цицка - можат со своето толкување на ликот кој го глумат. И тоа го прават со што се добиваат најдобрите и најсестраните актери на денешницата.

Има глумци како Клинт Иствуд кои се `глумат` себеси, толку им доделиле наречниците на третата вечер, но некако и тоа продуцентите и режисерите го вклопуваат во добра прича. Ок, Иствуд е далеку подобар како режисер но тоа е веќе друго...

И на крај има креатури како Стивен Сигал или Ума Турман кои опстојуваат на сцената од непознати причини, нивната физиономија е безизразна, бледа, амебична не би можеле да одглумат болка ни во случај некој да ги прободи со нож во стомак - а постојат поради незахтевната таргет група - деца, тинејџери и камионџии кои гледаат филмови со кршење кичми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Случајно кога збореше @MissChievous за еде друг воен филм го спомна и black hawk down кој ме запрепасти од глума,режија до ефекти,препорачајте ми некој сличен воен филм.
 

Compact

Истакнат Член
22 август 2014
14
10
303
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Случајно кога збореше @MissChievous за еде друг воен филм го спомна и black hawk down кој ме запрепасти од глума,режија до ефекти,препорачајте ми некој сличен воен филм.

Прво, Full Metal Jacket. Потоа, Jarhead и Lone Survivor.

И 2 добри драми поврзани повеќе за ефектот на војната, отколку самата војна: Brothers и Stop-Loss.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo and Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Infernal Affairs (2002)

http://m.imdb.com/title/tt0338564/

Супер кинески трилер кој ја има истата приказна како повеќе познатиот The Departed, разликата е во тоа што филмов е снимен пред Departed што значи дека Скорсезе малце копирал, барем јас така мислам. :)

Ако сте го гледале Departed тогаш нема потреба да го гледате овој, за тие што не го гледале приказната е за двајца шпиони, едниот е полицаецот Леунг кој е шпион во мафијата, а другиот е криминалецот Лау кој е шпион во полицијата.
И двајцата имаат задача да открикат кој е шпионот, потрагата станува потешка за полицаецот Леунг откако ќе биде убиен неговиот шеф, и ќе биде оставен сам на себе. :)

Тешко да се најде нешто лошо во филмов, кинескиот јазик ми беше посебно интересен за слушање а и актерите не беа лоши. Откако го изгледав Departed можам да кажам дека кинескиов е подобар, баталете Скорсезе и Џек Николсон, овој е многу подобар. :)
Има уште 2 дела од филмов ама не би ги препорачал, не дека не се добри туку овој е најдобар. :)

10/10
Цела Кајгана го мисли ова, не само ти. :D
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ме изненади стариот Скорсезе, не очекував Departed да е баш копија на кинескиов, а и плус е повеќе познат цц. :)
Нема што да те изненадува, кога со Волкот влезе во топ250 филмови, а филмот е буквално крш, без поента и приказна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Нема што да те изненадува, кога со Волкот влезе во топ250 филмови, а филмот е буквално крш, без поента и приказна.
Не да е крш, ни пола не го изгледав. Уствари овие новиве сите се крш, освен неколку. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
The Count of Monte Cristo

Во времето на Бонапарта, млад и наивен човек е лажно обвинет од својот бездушен и љубоморен најдобар пријател. После мачни и тешки 13 години во затвор и после наоѓањето на скриеното богатство, тој ќе се врати назад меѓу своите непријатели како грофот од Монте Кристо, никогаш поспремен за својата одмазда.

Одамна немам пишувано рецензија, а изгледав неколку филмови во меѓувреме и не можев а да не го одделам филмов и да пишам некој збор. Огромна препорака од мене, одличен филм. 9!
Ау филмиште, баш и јас сакав да пишам рецензија сега. Мене уствари повеќе ми се допаѓа постариот ама и овој супер е. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Хоуп*