Толкување на сонови

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А што треба да значи кога постојано сонувам една иста личност и во секој сон го барам насекаде и барам заштита од него?
Мораш да ми кажеш повеке, постои ли таа личност, ја познаваш ли, во какво својство се појавува во сонот и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
@malo како би го протолкувала ова-
Сонував дека некаде сум во странство и некоја жена ко циганка ми даваше да пробувам некои нови фустани ориентални,со парички...ама ние еден не ми се свиѓаше и викам не купувам немам пари извини,а она толку навалуваше да купам што на крај ми вика ако немаш пари од каде пари за толку скап телефон,
телефонот ми беше ставен ко на ѕидче едно и одма с го собрав да не ми го украде,и ја излажав дека поклон ми бил.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
@malo како би го протолкувала ова-
Сонував дека некаде сум во странство и некоја жена ко циганка ми даваше да пробувам некои нови фустани ориентални,со парички...ама ние еден не ми се свиѓаше и викам не купувам немам пари извини,а она толку навалуваше да купам што на крај ми вика ако немаш пари од каде пари за толку скап телефон,
телефонот ми беше ставен ко на ѕидче едно и одма с го собрав да не ми го украде,и ја излажав дека поклон ми бил.
Незнам колку години имаш и можеби ке згрешам, ама сонот кажува дека имаш грижи или чувствуваш несигурност за некои работи кои се поврзани со твојата женска интомност. Дали се работи за обични ситници (доколку си помала) во врска со твоето созревање како жена или пак се поврзани со формирање на семејство брак, деца... можеби проблеми во сексуалниот живот или страв од некоја нова врска, авантура...
Сонот не е лош. Ти покажува дека не треба да се плашиш но покажува и дека непотребно се чувствуваш виновна за нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@malo
којзнае колку време секоја вечер сонувам како некој убивам или сум во војна па убивам повеќе луѓе? Луѓето понекогаш (барем во сонот) ми се познати, понекогаш тотални странци.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
@malo
којзнае колку време секоја вечер сонувам како некој убивам или сум во војна па убивам повеќе луѓе? Луѓето понекогаш (барем во сонот) ми се познати, понекогаш тотални странци.
Најверојатно не се пронаоѓаш многу во околината во која што живееш ама сепак мислам дека сонот има две страно па то одучи која е
1- страшно ти смета однесувањето на луѓето околу тебе и сакаш да ја промениш околината
2- се плашиш да бидеш сам и те загрижува тоа што понекогаш мораш да се откажеш од лугето кои ментално не ти парираат
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
@malo
Читајќи те вака,почнувам делимично да верувам во толкувањето на соновите.:)
Премногу сонувам,дури ми смета.Дали дека на јаве не сонувам...
Шала на страна...Пред некој ден ја сонував мајка ми дека починала.Не се секавам дали ја видов во сонот.
Припремите околу нејзиниот последен поздрав.Во сонот бев свесна дека сонувам и со сила се трудев да ги отворам очите.Ги отворав за да престанам да сонувам,цела облеана во солзи.Штом замижував сонот се продолжуваше.
Повеќе пати така.(worried)
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
@malo
Читајќи те вака,почнувам делимично да верувам во толкувањето на соновите.:)
Премногу сонувам,дури ми смета.Дали дека на јаве не сонувам...
Шала на страна...Пред некој ден ја сонував мајка ми дека починала.Не се секавам дали ја видов во сонот.
Припремите околу нејзиниот последен поздрав.Во сонот бев свесна дека сонувам и со сила се трудев да ги отворам очите.Ги отворав за да престанам да сонувам,цела облеана во солзи.Штом замижував сонот се продолжуваше.
Повеќе пати така.(worried)
Кога сонуваме дека некој близок умрел тогаш тоа значи дека се плашиме од истото, но може и да значи дека за момент сме посакале тоа да се случи. Често се случува кога ке имаме дури и мала расправија со некој близок да го сонуваме како починал. тоа го сонуваме затоа што нашата личност свесно или подсвесно посакува да се ослободи од влијанието на другиот.
Нисхто страшно. Ваквите соништа не навестуваат ништо посебно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
По кажувања од стари тоа се вика „му умрела смррта“... Дека долго ќе живее... Глупо звучи,знам!
Така сонував кога бев мал, дека дедо ми умрел. Потоа иако имаше тешки здравствени проблеми, 2 пати правен тешки операции, човекот си поживеа уште поприлично долго... Ваљда некое внатрешно навестување..
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
@malo
Како најдобро покажана барем на орумов,може ќе те измачам и можеби ти здосадивме,но пак ни те прашала.
Што значи да пушташ бел гулаб во сон?
А второто,добивање пари на игри на среќа?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina