Вонбрачна заедница

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Станува се почеста појава живеењето во вонбрачна заедница. Причините се различни, недостаток на финансии, страв од сериозноста на бракот ... Што мислите за ваквите заедници? Дали потписите ставени на лист хартија менуваат нешто, се зголемува ли почитта еден кон друг? Или тој потпис е единствената разлика?
 

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
убава работа во секој случај,така барем и да трги несто во погрешен правец чао чао и готово отколку да си обелезан после со развод и сл.со кај нас и не е така добра работа, и мислам дека секој пар би требало барем некое време да помини во таква заедница па после да се одлуци за потпис.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka and Pisoi

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
за мене потписот не е ништо... додека има љубов,разбирање и доверба се опстојува... листот ништо не значи...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka and Pisoi

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
А и без тоа според законот за семејство, после 10 години континуирано живеење во заедница, вонбрачните партнери ги имаат истите права и обврски како и оние кои се веќе во брак. Исто така имаат исти права и обврска кон децата родени во вонбрачната заедница исто како и децата родени во брачна заедница.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
А и без тоа според законот за семејство, после 10 години континуирано живеење во заедница, вонбрачните партнери ги имаат истите права и обврски како и оние кои се веќе во брак. Исто така имаат исти права и обврска кон децата родени во вонбрачната заедница исто како и децата родени во брачна заедница.

Освен што скоро сите вонбрачни заедници забораваат да стават ,,на папир,, дека живеат заедно.
Потребно е за почеток, 10 години да имаат заедничко живеалиште (да се пријавени на иста адреса) :)
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Живеам во таква, нема никакви причини, убаво ми е и не се оптоварувам со темата потпис и слично. Не ни одлучивме да живееме заедно , не падна никаков договор, вака ќе биде така ќе биде, едноставно , не сакам да спијам без ти да спиеш до мене, таа беше најголемата причина ....верувам дека секој треба да го прави она што му одговара и го прави среќен во тој момент, да не се оптоварува за утре...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pisoi and lady_blue

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Стапувањето во брак е само склучување договор, таму пред овластеното лице потпишуваш дека ке го почитуваш и сакаш партнерот во добро и лошо бла бла бла... до пред 70-80 години било неопходно затоа што тогаш родителите на младите одлучувале, а и не била љубовта причината за стапување во брак туку материјалната сигурност пред се но и сигурноста воопшто. Во таков случај мора да има договор.
Денес, фала богу, нивото на свеста ни е така поиздигнато, барем на повекето луге... Не ни требаат договори, документи и сл. ако љубовта е најголемата причина за живеење во заедница.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka and Pisoi

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Стапувањето во брак е само склучување договор, таму пред овластеното лице потпишуваш дека ке го почитуваш и сакаш партнерот во добро и лошо бла бла бла... до пред 70-80 години било неопходно затоа што тогаш родителите на младите одлучувале, а и не била љубовта причината за стапување во брак туку материјалната сигурност пред се но и сигурноста воопшто. Во таков случај мора да има договор.
Денес, фала богу, нивото на свеста ни е така поиздигнато, барем на повекето луге... Не ни требаат договори, документи и сл. ако љубовта е најголемата причина за живеење во заедница.
Документи од матично се само заради правни причини, ништо повеќе. Еве да речеме дека се заљубуваш во некој кој не е од земјава и нема државјанство, ама сакате да живеете заедно во земјава. Полесно е да потполниш документација и тој да добие привремени документи отколку 300 малтретирања за банални работи. Ова чисто ко пример зошто се потпишува во матично.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Немам некое посебно мислење за ова, би сакала да сум со него и заедно да си спиеме, не дека не....но ете сум решила пред брак нема заедно живеење, од причина што и така се гледаме секој ден. А за немање доволно финансии за брак, а сепак живеење во заедница, мислам и дека не менува. Сепак е индивидуално и секој има право да си прави како што мисли дека е најдобро за него.
Како што не значи ништо потписот, исто така и не потпишувањето ништо не значи. Мене ми е исто, битно е двајцата да имаат живот како што треба.