Прослава поради развод на брак

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Денес прочитав нешто со кое навистина треба да поразмислат социолозите или психолозите.Во, Иран почнало обичај секој развод на брак да се прославува со гости,се правело торта на која младоженците се оддалечени еден од друг(се мисли на фигурите)гостите носеле црни букети,дури со адет отишле до таму што и покани се праќале и тоа со посвета кано на пр.:повторно ке се заљубам,но во тебе никогаш,идр.Раводите толку зачестија што навистина треба да се размисли за Институцијата брак.Што мислите вие,дали е подобра оваа варијанта на веселба,или нашава со цмиздрење,срамење од што ке речат комшиите.Се смеам со сопругот за ова и ми вели :Па богами,да имам среќа да ме оставиш,ќе славам три дена и три ноќи!
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Причина за славје: Развод. Сфашта.
Инаку не, не ми се допаѓа такво нешто. Не знам до кај ќе отиде светов со глупостите, ама како што тргнал веројатно ќе почне да се слави ако некој го загуби домот во пожар/земјотрес/рандом_природна_непогода.
Mene mi izgore kukjata i so parite sto mi se vo banka pravam zabava... na placot kaj sto bese kukjata. Te kanam na luda i nezaboravna zurka. Pozz : ))))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Зошто да не?
Баш cool идеја.Се завршил неуспешен капител од животот и се прославува тоа.Го наоѓаат позитивното во негативното.


Лена јас те подржувм во тоето мислење,но што ке биде доколку твојот партнер побара развод,со тоа што ке ти го скши срцето(карикирам),е тогаш мислам дека нема да ти е до прослава!Поправете ме ако грешам!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Prashina

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Не ми се допаѓа, општо не ми се допаѓа тоа што луѓето својот интимен живот го излагаат толку јавно, без разлика дали е убаво или неубаво случување, мислам дека треба да се задржи една пристојна резервираност и да е свадба и да е развод или дете раѓање или незнам што , никогаш не сум била од тие шо зборуваат за себе пред секого , на еден куп пријатели, па ај сеа ќе славиме , ќе тажиме или слично....некако недостоинствено ми е, и ние малку треба да припазиме, излеговме од сите морални вредности , добро е што се разбиваат табуата , но имаше и традиции и вредности кои што требаше да ги задржиме од нашите. Сега сме верни ми се чини на некои туѓи вредности...па од узур незнаеме уште што да направиме.
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Каде отиде светот?
Знам, клише реченица. Ама преку глава ми е веќе од сите глупости.
Преку глава ми е од педери и лезбејки. И од размножување насекаде и со секого. И од луѓе кои одат на кафе за да зјапаат во телефоните. И од бугарски турбо фолк спотови.
Во врска со темата, мислам дека ваквите слави се глупа работа. Што е толку убаво и весело во врска со разводот?
Не мислам дека е во ред македонското цмиздрење, но СЛАВА? Премногу е.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Не ми се допаѓа, општо не ми се допаѓа тоа што луѓето својот интимен живот го излагаат толку јавно, без разлика дали е убаво или неубаво случување, мислам дека треба да се задржи една пристојна резервираност и да е свадба и да е развод или дете раѓање или незнам што , никогаш не сум била од тие шо зборуваат за себе пред секого , на еден куп пријатели, па ај сеа ќе славиме , ќе тажиме или слично....некако недостоинствено ми е, и ние малку треба да припазиме, излеговме од сите морални вредности , добро е што се разбиваат табуата , но имаше и традиции и вредности кои што требаше да ги задржиме од нашите. Сега сме верни ми се чини на некои туѓи вредности...па од узур незнаеме уште што да направиме.
Кога можеме да правиме лумперајка за свадба,може и за развод,се е тоа нова страна од животот.Сега сум мажена,утре можда ке се разведам,па и да славам,зочто да не,ке се учленам во клу на разведени и ке фурам пак напред.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Лена јас те подржувм во тоето мислење,но што ке биде доколку твојот партнер побара развод,со тоа што ке ти го скши срцето(карикирам),е тогаш мислам дека нема да ти е до прослава!Поправете ме ако грешам!
Зошто да ми го скрши,едноставно мораш да се помириш дека не те сака,и продолжуваш понатаму да си бараш среќа,а ако не си од тие,тогаш седи плачи,па не дај боЖе ете зошто некои прават убиства,самоубиства,оти несакаат да ја прифатат вистината.Најубаво ке биде после разводот двете страни да останат пријатели.(не за дружење,туку ако треба да средат деца,идр.проблеми настанити со разводот)
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Зошто да ми го скрши,едноставно мораш да се помириш дека не те сака,и продолжуваш понатаму да си бараш среќа,а ако не си од тие,тогаш седи плачи,па не дај боЖе ете зошто некои прават убиства,самоубиства,оти несакаат да ја прифатат вистината.Најубаво ке биде после разводот двете страни да останат пријатели.(не за дружење,туку ако треба да средат деца,идр.проблеми настанити со разводот)

Јас затоа кажав,секој неможе да се помири со тоа дека ке биде напуштен,и доаѓа до апсолутно поматување на мозокот и затоа не би им било до прослава!
Доколку сте вие што сакате развод од Х причини тогаш мож да се слави до сабајле!
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Јас затоа кажав,секој неможе да се помири со тоа дека ке биде напуштен,и доаѓа до апсолутно поматување на мозокот и затоа не би им било до прослава!
Доколку сте вие што сакате развод од Х причини тогаш мож да се слави до сабајле!
Не реков дека сакам,туку дека нема да потклекнам и да се тажам,и ке продолжам да си живеам среќно и весело,да пукнат душманите.На тие што ке дозволат да им се помати умот може ваква прослава да ги извади од криза,а ако не тогаш Господ нека им помогне.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki