Моментално читам...

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Интимност - Хаинф Куреиши.
Тип како преболува загубена љубов, опишано на еден за мене интересен стил.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Amsterdam - Ian McEwan
Двајца пријатели се собираат на погреб кај една скоропочината нивна дамнешна заедничка љубовница. Со самото тоа што таа некогаш им оставила голем отпечаток во нивните души, а сега е веќе мртва - тие одново размислуваат за животот кога биле млади и за тоа што ако на едниот го снајде слична судбина како Моли - нивната некогашна љубовница. Дали другиот ќе има доволно грижа на совест да го спаси од маките кои се неизбежни со тешката болест.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Парада на марионетките - Евгениј Хоуп
Очекував повеќе. Не ми се допаѓа што со неполни 60-тина страници веќе се знае се` за главниот лик. Ќе видиме до крај како ќе испадне книгата.
 

Samurai

Нов член
24 април 2014
17
13
3
Светот не е фабрика за исполнување желби- Џон Грин
Изгледа книгава е навистина добро зошто јас како машко почнав да ја читам и сум многу задоволен, изгледа дека е навистина добра.
 

Разголена Уметност

Истакнат Член
26 март 2014
32
47
118
Скопје
"Внатрешно патување" - Ошо
Додека не го прочитав ова дело на Ошо јас мислев дека духовната страна е најважна за човекот, а телото е нешто кое како алатка нѝ служи за подобро функционирање и ракување со животот.
Ошо ми го докажа спротивното!
Книгава не може да се раскаже таа само може да се прочита и да се доживее.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Преобразба - Франц Кафка.
Тукушто ја почнав, сеуште немам изградено мислење, но судејќи по препораките, книгава може да ветува.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
"Ненасловена месечева соната" - Давор Стојановски
Деби роман на авторот. Интересно започнува, се надевам дека ќе продолжи вака дејството.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Николски - Николас Дикнер (во издание на Антолог).
Нешто налик на On the road на Jack Kerouac, малку полесен стил, ама ветува добро патешествие на мислата.