Дали ви се има случено некоја натприродна работа?

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Порано ко деца, во маало се собиравме пред влезовите на соседните згради и си раскажувавме вакви случки,што сме слушале од постари... на крај, патот до дома ни беше подмочкан од страв.
Секакви филмови во глава ми идеа тогаш,па дека некој ме следи,или дека некој од подрум ќе ми излезе додека отклучувам врата.Језиво стварно.Па сонував триста глупости,па мислев некој преку тараса ќе ми се прекачи да ме земе... :rofl Што ќе праиш...

Инаку има некое време, со Фанот бевме на прошетка на едно место,се стемни и како што седевме во кола видовме нешто бело како кеса омина покрај нас со голема брзина (погоре имаше спомнато Славица Б за истото),но не беше ни кеса ни животинче....Прво го виде Фанот ама не ми спомна ништо за да не испаничам,после 5мин го видов јас и кога му кажав ..:giggle...почнавме да се смееме и да викаме -духовии!!!
ми вика: - абе го видов и јас истото што ми го опиша само што не ти кажав мислев ми се причинило и ај да не испаничиш ти само за џабе :giggle
- @4FUN ајде пали колата да бегаме тука:frantic
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Да прашам ако некој може да ми даде објаснување ако знае дали нешто значи кога секоја ноќ се будам и ке погледнам во часовникот времето е 2.22или 3.33,5,55,стално 3 исти бројки,па искрено почнав да се плашам и во саатот да погледнам.Можда треба Клеопатра да ја прашам!?
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Да прашам ако некој може да ми даде објаснување ако знае дали нешто значи кога секоја ноќ се будам и ке погледнам во часовникот времето е 2.22или 3.33,5,55,стално 3 исти бројки,па искрено почнав да се плашам и во саатот да погледнам.Можда треба Клеопатра да ја прашам!?
Вака гледам јас на тоа....
Дел од потсвеста е... и мене ми се случуваше, само треба да го развиеш тој скриен момент во себе.
Всушност, тие бројки за тебе нешто значат. Дали симболика, дали претчувство, дали само желба да ги видиш, дали естетски момент.... сеедно, твојот ум назначува дека ти се важни. И колку повеќе се грижиш за нив, толку повеќе ќе ги гледаш...
Тоа е истиот вграден часовник кој не буди наутро ако заспиеме со помисла дека треба да станиме во 8:30 ... и се будиме отприлика тогаш. Е ова е истото, само малку попрецизно извежбано. Истото е и со цагерите, со гледањето на точен момент на часовникот (пример 16:31 ако те поврзува со некој момент во минатото)... Сугестија внатрешна.

Нема место за страв. Сепак ако сакаш да се откажеш од тоа, ќе си најдеш начин да се опуштиш во точниот момент и да си дадеш дознаење дека тоа е „детска работа“ ... прифати го како безлична ситуација, неважно нешто и, твојот мозок автоматски ќе почне да ги отфрла тие ситуации како неважни и ќе престанеш да гледаш тогаш на сатот. Ти си всушност програмирана и несвесно твојот ум се ангажира да се пробудиш баш тогаш...

Глупа слична случка - Еден другар мој како на зафрканција ни кажа дека секогаш кога ќе видел и 55 на сатот нешто му тргнувало наопаку, а кога ќе видел и 44 нешто му тргнувало на добро. Цело друштво си го прифативме ова прво ко на зафрканција, но потоа некако сето тоа почна да има вистина. Всушност, сам си го програмираш умот да посегнеш по телефонот (во и 55) кога потсвеста ќе увиди наидување на неповолна ситуација и останато. Од дупната гума па се до кавги расправии и тн. Твојот мозок може да го предвиди текот на настаните сосема точно.
Глупаво и смешно, но и ден денес кога ќе видам и 55 го успорувам темпото, и посветувам повеќ внимание на тоа што правам...

Натприродно - сега така ни изгледа само....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja and Kisserboy

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Да прашам ако некој може да ми даде објаснување ако знае дали нешто значи кога секоја ноќ се будам и ке погледнам во часовникот времето е 2.22или 3.33,5,55,стално 3 исти бројки,па искрено почнав да се плашам и во саатот да погледнам.Можда треба Клеопатра да ја прашам!?
Јас во денот мора да видам 20:02 (страв ме фаќа оти ова трај веќе цела година) а последно на сколија ко ќе сум са поручек на компјутер ко ќе седнам на 2 час секој ден гледам 14:44..:|
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Може ли да ми каже некој шо значи ова .. секој ден ми се мокри тоалетната хартија, исто и салфетите по дома .. и тие над чешма што стоат и тие под чешма :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Може ли да ми каже некој шо значи ова .. секој ден ми се мокри тоалетната хартија, исто и салфетите по дома .. и тие над чешма што стоат и тие под чешма :(
Можно е да кога месечариш одиш и мочаш наоколу
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Чудно оваа година за велигден , сите вапцани јајца во црвена боја ни излегоја со некакви знаци без да ги шариме , После тешкиот настан во животов пред велигден што го проживеавме заминувајки на моите најмили после неколку дена Јајцината се вапцаа со ангели и со лик од светец , прашувавме што значи сето тоа ни рекоја дека Господ БОг е со нас , а јас сум блиска роднина на починатите пред некој ден што починаја во сообраќајка најмалато девојче кое имаше 6 години .. Еве една слика , Верувајте во Бог секаде тој е со нас !
@Kristina1003 жалам за загубата што си ја претпела....
Сепак, ова ти што го кажа длабоко ме заинтересира... може да те замолам да чуваш едно јајце ако не ви се раздадени веќе, да кажеш дали ќе стои засекогаш или ќе исчезне шарата?
Баш се сеќавам, во Асамати имаше столица во која чворот од дрвото го даваше ликот на Исус и ете со години таму стоела и никој не приметил...(инаку одамна некој ќе си ја присвоел)...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy and diva orhideja

Kristina1003

Полноправен Член
21 април 2014
14
30
13
32
@Kristina1003 жалам за загубата што си ја претпела....
Sekako deka ke cuvam, ne e prv pat vo zivotov da slusnam ili da vidam vakvo nesto isto taka vo bitola, ima na edna fasada od kuka krst koj so godini ja menuvat fasadata na kukata a krstot izleguva povtorno pozdrav
-----------------------------------
Секако дека ќе го чувам, :)
 
Последна промена од модератор:

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Еве и кај мојот @4FUN едно јајце со ангел и крилја
1798465_780409515310402_7688600171194590190_n.jpg