Кој кого создаде?

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Комплетноста и некомплетноста се само два потенцијали помеѓу кој тече "струјата", токму некомплетноста е делчето кое ја пополнува сложувалката и ја прави комплетна. Принципот на Јин и Јанг дава одлична сликовита претстава за оваа испреплетеност и зависност на двата приципи.
Ако нема потреба од акција - динамичност, ако се е комплетно, тогаш се појавува стагнацијата, а состојба на стагнирање каде ништо не се случува е сама по себе некомплетност.

Залудно ќе го бараш причинитилот, тој е бесконечен и непознат. Се додека се обидуваш преку разумот да дојдеш до рационален одговор, ќе луташ во лавиринтите на полувистините.
Има само еден начин да се осознае - да се стане едно со тоа што го осознаваме, се друго е илузија. Искуството е единствениот пат.
Заглавивме со темата.
Очекувано беше,бидејќи ти тргнуваш од позиција каде постои све,па преку нивното искусување ќе отфраш едно по едно надминувајќи ги,додека јас тргнувам од позиција каде ништо не постои и ја барам причината зошто нешто би постоело,зошто да создадам нешто што би искусувал кога и искусуваното и искусувачот сум јас?

Нашиот разговор тука ќе го прекинеме,премногу далеку сме еден од друг.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Користење на странски јазици е против правилата на форумот. Во иднина, преведете го делот на македонски или само наведете извор од извадокот.
Заглавивме со темата.
Очекувано беше,бидејќи ти тргнуваш од позиција каде постои све,па преку нивното искусување ќе отфраш едно по едно надминувајќи ги,додека јас тргнувам од позиција каде ништо не постои и ја барам причината зошто нешто би постоело,зошто да создадам нешто што би искусувал кога и искусуваното и искусувачот сум јас?

Нашиот разговор тука ќе го прекинеме,премногу далеку сме еден од друг.
- In physics, the law of conservation of energy states that the total energy of an isolated system cannot change—it is said to be conserved over time. Energy can be neither created nor destroyed, but can change form; for instance, chemical energy can be converted to kinetic energy.


- It is true, certain, and without falsehood, that whatever is below is like that which is above; and that which is above is like that which is below: to accomplish the one wonderful work.

93 93/93
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Човекот бил создаден според Божјиот лик, односно имал способност да ги покажува особините на Бог, како што се љубовта и мудроста. Бог го направил човекот од земниот прав, му го дал името Адам Ние не сме производ на случајна, непромислена еволуција. Напротив, ние сме деца на еден интелигентен Татко кој многу нѐ сака.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Човекот бил создаден според Божјиот лик, односно имал способност да ги покажува особините на Бог, како што се љубовта и мудроста. Бог го направил човекот од земниот прав, му го дал името Адам Ние не сме производ на случајна, непромислена еволуција. Напротив, ние сме деца на еден интелигентен Татко кој многу нѐ сака.
А кој га напраија бога?
Аврам на час по отепе играја се сс пластелин и искочија бог, па он на следеќи час га направија Адама, шија ми га Ѓуро : D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and Altaïr

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
А што е битно кој кого создал и така сме нешто најлошо што може да и се случи на земјата. Сами се уништуваме, ја уништуваме и земјата до максимум, се убиваме, војуваме против нас, создаваме смртоносни вируси (за нас), алчни сме за власт и моќ и што ли уште не.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: balerina

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
И го создаде Бог човекот според образот Свој - Битие 1- 1
Доволна е само оваа реченица,се останато би било дали знамето се вее или ветерот го вее.:)
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
И го создаде Бог човекот според образот Свој - Битие 1- 1
Доволна е само оваа реченица,се останато би било дали знамето се вее или ветерот го вее.:)
И знамето ќе се вее и ветрот ќе го вее. А дали бог го створи човекот по образот свој или човек го создаде бог по ликот свој, допрва ќе видиме.... ако видиме воопшто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
И знамето ќе се вее и ветрот ќе го вее. А дали бог го створи човекот по образот свој или човек го создаде бог по ликот свој, допрва ќе видиме.... ако видиме воопшто.
Додека не погледнеш - видиш навнатре ништо нема да видиш.
Човек стана татко поради синот или синот постана поради таткото?
Кој кого создаде според ликот?
а Idiot?
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Додека не погледнеш - видиш навнатре ништо нема да видиш.
Човек стана татко поради синот или синот постана поради таткото?
Кој кого создаде според ликот?
а Idiot?
Многу знаеш ти што јас гледам и дали сум погледнал навнатре.
Не е прашањето дали таткото го создал синот. Прашањто е кој е таткото а кој синот.
Кој е таткото на религиите? Погледни ти сега навнатре.
Што велиш ти? А Алф?
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Многу знаеш ти што јас гледам и дали сум погледнал навнатре.
Не е прашањето дали таткото го создал синот. Прашањто е кој е таткото а кој синот.
Кој е таткото на религиите? Погледни ти сега навнатре.
Што велиш ти? А Алф?
Кој е таткото,а кој е синот!!!???
Море Idiot,колку животи потроши и пак со вакви прашања.

Ајде малку поедноставно.
1.Бог го создал човек по својот лик.
2.Човек со создава - раѓа ,синот.
3.Синот,го создава таткото.



Ај сега ти истото да го раздели и поделиш,тргнувајќи од мислата и зборот.
Кој ја содава мислата?
Изговорен збор е содаден од мислата,има облик на мислата ама не е тоа,нешто му фали.Тој што ќе го слушне не е исто со оној што ќе доживее,а за тоа треба зборот да оживее,односно стане мисла.


Затоа се вели,во почетокот беше словото и словото беше во бога и бог беше словото.

Поради временските интервали човек ги живее во различни периоди од својот живот синот и како татко,постои поинакво доживување кое влече поимови за бог,просветленост,во кој самиот поим за човек е надминат.

Таквите состојби се запишувани со зборови од кој се добиваат следбеници,а преку нив религии,ти можеби си загледан од тоа како се одржуваат истите поради профит или територијални придобивки ама тоа и не е току битно,све додека зборот се пренесува тој во некого може да оживее,а тоа е и поентата во тоа кружно создавање.

Па сега,како да ти раскажам како е да си дедо кој се радува на своите внуци,кога ти не знаеш ниту што значи да си татко.:)