Бесплатен градски превоз за пензионери

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
И пак тука, поделбата Скопје-Држава и провинција. Оди во Чаир спроведи го ова.
Не е никаква поделба тоа, не сваќај така, значи тоа функционира во многу градови во Европа. Се плаќаат башка такси за тоа од жителите на Градот, Градот го субвенционира тоа плус. Тоа е градски превоз а не меѓуградски. Студентите од другите градови секако би имале привилегии во цената. А не е проблем да се спроведе во чаир, проблем е немањето политичка воља тоа да се среди. Како во приватен автобус никој не се шверца? Сам сопственик на автобус може да се справи со тоа, ЈСП што е толкаво претпријатие не може? Ама тоа е веќе друг муабет...
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Не е никаква поделба тоа, не сваќај така, значи тоа функционира во многу градови во Европа. Се плаќаат башка такси за тоа од жителите на Градот, Градот го субвенционира тоа плус. Тоа е градски превоз а не меѓуградски. Студентите од другите градови секако би имале привилегии во цената. А не е проблем да се спроведе во чаир, проблем е немањето политичка воља тоа да се среди. Како во приватен автобус никој не се шверца? Сам сопственик на автобус може да се справи со тоа, ЈСП што е толкаво претпријатие не може? Ама тоа е веќе друг муабет...
Епа Европа, а ние сме само географски дел од Европа. Немаме некои навики. Пример денес на зелено ќе ме изгазеше некое пичлеме зашто брзаше да се курчи в чаршија. Нема култура. Зашто да немаат привилегија. Значи цело Скопје со привилегии, ние кога ќе дојдеме таму да плаќаме. Се е до културата.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Главниот револт се ствара бидејќи пензионериве наши се сите безобразни, од првиот до последниот. Сум живеела по некој месец и во неколку други држави, ова никаде го нема. Во Хрватска имаат бесплатно возење секој ден, па никогаш се нема инцидент случено. Народот е покултурен, не се туркаат, не трчаат шпринт кога доаѓа автобус а потоа се туфкаат цело време како нешто ги боли, не го пренесуваат целиот зеленчук и овошје од пазар, не ги вреѓаат младите и не смрдат ужасно, најужасно на цел свет.
Тоа е затоа што нашиов народ е стока. Имам напишано во СДК едно ужасно искуство кое ми се случи со една "госпоѓа", кога ме удри со бастунот по грб, па уште и ми се изнаразвика како јас сум била некултурна. Мои другарки што ми имаат кажувано, какви случки со пензионериве, коса ми се дига.
Јас никаде немам видено некој млад човек или студент да се однесува некултурно. Dare I say, помладите луѓе се секогаш покултурни. Не се цвеќиња, но никогаш не истуркале или не удриле постар човек.
Јас да сум ќе им ги укинам правата. Затоа што не знаат да го ценат тоа што им се дава. Убаво е да им се помага на постарите, ама тие стоки не заслужуваат ништо. Повеќе би сакала да им се даде права на хендикепираните луѓе, според мене тие најмногу заслужуваат бенефиции. Нема друго НЗС, не сакам да им се дадат посебни автобуси како што некој имаше нагласено, ниту пак нешто друго. Сосема да им се укине бесплатното возење. Кога некој не знае да цени привилегија, не мора веќе да ја има.
Да се надоврзам за некултурата,вчера чекајќи автобус кај новото Веро искачаат мајка со дете во количка и 7-8 годишно девојче.Децата беа расплакани и мајката ги тешеше изнервирана велејќи "остајте го тој пијан вампир,нема пиштол лажеше".Потоа кажа на група луѓе дека некој вамир ги вознемирувал па дури и си ги откопчувал панталоните и се заканувал дека ќе извади пиштол.Ужасна глетка беше и траума за децата...и како после да се толерира ова?Како?
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
А да, не се дебилни само пензионериве, цела "компанија" ЈСП се за никаде. Тие контрола што вршат се бетер. Еднаш влезе едно девојче и апаратон не сакаше да и ја куцне картата. Отиде кај шоферот, му ја покажа и тој и рече дека е ок, ја скина и девојчето си седна. Се качија 2ца дебили од ЈСП по некоја станица, одат до девојчето, таа убаво им објаснува што и како, а едниов верувале или не, ја фати за палтото, почна да ја молкне, да не зборувам како и се обрати, манијак од улица нема онакви вулгарности да и рече. Девојчево му вика на едниот да отидат до кај шоферот, дека тој ќе им потврди, овој уште толку ја молкне, ја трга од седиштето и и' се дере. Јас не знам што се замислуваат, напаѓаат буквално некои невини луѓе, што не можат да се одбранат, некои млади машки или девојчиња, оди нека им срзнат на некој посилен или знаете веќе на кого. Нема шанси.

Да се надоврзам за некултурата,вчера чекајќи автобус кај новото Веро искачаат мајка со дете во количка и 7-8 годишно девојче.Децата беа расплакани и мајката ги тешеше изнервирана велејќи "остајте го тој пијан вампир,нема пиштол лажеше".Потоа кажа на група луѓе дека некој вамир ги вознемирувал па дури и си ги откопчувал панталоните и се заканувал дека ќе извади пиштол.Ужасна глетка беше и траума за децата...и како после да се толерира ова?Како?

Не бе не, стока е мал збор за целава ситуација. Да му се наежи секое влакно на човек од ситуацииве. Тоа е, не може на магарето, ајде на самарот мавајте.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Тоа околу хендикепираните е страшно. Нема никаква инфраструктура која би им помогнала барем малку, транспортот е само дел од ситуацијата.
Попусти за одредени категории би биле разбирливи, 20-25-30% да речеме, било како. Бесплатноста е бизарност и се врши дискиминација на раја.
А во бесплатното возење на пензионери има одредена симболика. Имено тие се сегашност и иднина на славниот хунзистан, библиската земја во која деновиве е актуелно откопување гробници со цел да се најдат коските на богот маќедон.
Друга категорија која де факто се вози бесплатно се цајканите. Тоа се тие привилегирани категории граѓани, моторот на општеството...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тоа околу хендикепираните е страшно. Нема никаква инфраструктура која би им помогнала барем малку, транспортот е само дел од ситуацијата.
Попусти за одредени категории би биле разбирливи, 20-25-30% да речеме, било како. Бесплатноста е бизарност и се врши дискиминација на раја.
А во бесплатното возење на пензионери има одредена симболика. Имено тие се сегашност и иднина на славниот хунзистан, библиската земја во која деновиве е актуелно откопување гробници со цел да се најдат коските на богот маќедон.
Друга категорија која де факто се вози бесплатно се цајканите. Тоа се тие привилегирани категории граѓани, моторот на општеството...
Тргни од тоа дека на факултет нема лифтови кои би ги користеле хендикепирани лица. Доволно е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider, Selene and Luckky

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Јас мислам дека би требало да пуштат неколку автобуси со натпис само за пенззионери,и нека се испотепаат меѓу нив кој да седне. (bravo)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Zasrami se dete!Koj si ti taka da navreduvas?MIslam deka si ti hiena vo dusa!
Се бара само рамноправност. Нели сите сме исти пред државата. Или средношколецот не вреди во очите на политичарот, заради тоа што не може да гласа*. Дали повеќе вреди пензионерот или работникот кој оди на работа. Јас велам дека исто вредат. Само едните се повластени. Или нека плаќаат сите исто, или нека не плаќаат сите.
*Поправете ме ако средношколците во Скопје не плаќаат оревоз заради проектот секое дете со средно училиште.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina