Помош за проектни задачи/состави/писмени

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973

Цар Едип, нели е тј што си гу плескаја мајку му ? како беше, нешто инцес се дешава
Брат потруди се прочитај си состави си сам семинарску : ) мој совет
И мој совет извади га лажиче од уста, не се курчи дека си бија на кафе сс другари : )))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Satanishkov1300

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Дали некој има било каков состав/писмена/семинарски труд на темата: „Трагичните екементи во драмата „Цар Едип“ од Софокле“?

За кога ти треба? Ако не ти е за брзо време ќе се потрудам да напишам нешто мада ја имам заборавено книгата но ќе се снајдам :)
 

PulpFiction

Нов член
14 октомври 2013
3
1
3
дали ке може некој да ми го „ среди “ есејов од 496 на 450 збора ? навистина незнам веќе што да отфрлам [ за утре ми е :( ]


Зборот сам по себе претставува моќ бидејќи , преку зборовите ја разбираме реалноста и самите себеси. Начинот на кој ќе ги употребиме зборовите зборува многу за нашата личност .
Кога поминуваме по улица слушаме толку зборови , изговорени несвесно и непромислено... Милиони беспотребни , бесплатни информации кои ни го бомбардираат умот секојдневно. Во последно време каде и да се свртиш гледаш само живи мртовци од кои излегуваат досадни и празни зборови , без апсолутно никаква вредност . Ќе ги слушнеме на телевизија , прочитаме на интернет , весник , во автобус , во такси ... И повторно истите тие клише муабети . Во такси , таксистот ќе врти безползен муабет за тоа колку е ладно надвор (и покрај фактот дека соговорникот многу добро знае дека надвор и пингвини паѓаат во несвест ) . Во автобус – вечно старите луѓе се тука за непотребно да се жалат на непознати лица за нивните болки , внуци , парите , политика ... Сепак , постојат и добро одбрани зборови кои склопени во една кажуваат нешто навистина вредно. Изборот на зборови при изразување е условуван со нашите ставови , погледи кон животот , фантазии и определувања.
Колку што можам да кажам , толку е мојот свет “ – рекол некој филозоф кој во тоа време владеел. Денес , кога постојат доста начини за општење , сметам дека во неговото мислење има многу вистина. Луѓето денес прилично многу зборуваат , а малку знаат . Сепак тука се и оние за кои велиме дека е привилегија да ги слушаме
„ Зборот му е даден на човекот , за да може да ги скрие своите мисли и чувства “ – рекол Малагрида . Вистина . Неретко не го кажуваме она што го мислиме.Сите сме помалку лицемерни оправдувајќи се дека кажуваме бели лаги . Впрочем , се е лага , и ние самите сме лага пред себе си , а зборот прави да тоа непрекинато лажење го ублажиме со слатки зборови (кажани пред другите а и пред огледало )
„Јазикот е поостар од сабјата“ – Народот имал право кога ова го кажал . Сосема ни е јасно дека јазикот како орган не е остар , но исто така ни е јасно за „ другата острина“ на јазикот . Зборот може многу да повреди , но и да не увери во некои убави работи . Зборот има моќ , повеќе од што би сакале да има. За мене моќта на зборот доаѓа од устата на оној кој ми е важен и чие мислење го ценам и почитувам . Зборот не го прави моќен неговото значење , туку личноста која го кажала.
Сите нас не повредил некој збор и затоа сите ја сфаќаме силата на зборот . Кога ќе бидеме повредени се пред нас ќе се сруши , ќе се разочараме , можеби и самодовербата ќе ни се намали но потоа повторно само еден збор ќе може се да поправи – ИЗВИНИ .

( Извинете за секое препознавање и индиректна навреда , но , тоа е моќта на зборот )
 

blablabla1234567

Нов член
11 февруари 2014
4
0
1
28
Ми треба помош за писмена по македоснки јазик Патувањето-непроценливо духовно богатство.Ми треба за утре и треба да биде нешо ко есеј.Фала однапред
 

dzina

Нов член
11 февруари 2014
1
0
1
33
Slucajno da ne ima nekoj sostav za Sid, Aleksandar Makedonski (od Zan Rasin), Tartif?
Bi vi bila mnooogu blagodarna. Obicno sama gi pisuvam, ama denovive sum vo guzva...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ми треба помош за писмена по македоснки јазик Патувањето-непроценливо духовно богатство.Ми треба за утре и треба да биде нешо ко есеј.Фала однапред
Ништо, не повелувај и друг пат... од север. Не дека некој ќе ти напише нешто ама ај.