Помош за проектни задачи/состави/писмени

wallace

Нов член
8 декември 2013
1
0
1
26
итно ми требаат состави на тема:
1 работата го чува човекот од три големи зла: досадата,пророците и бедата
2. природата наградува но и казнува
3.животот се цени по делата а не по траењето
ве молам доколку имате некои мали идеи или можеби целосен состав да ми пишувате во приватна порака , имам проблем со воведниот дел најчесто
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Има ли некој состав на тема „Романтичарксите елементи кај ликовите од Клетници“?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ми треба голема помош.
Овие фуснотиве да одат у .... секогаш проблем ми задавале, кој се разбира ако може во најбрз можен рок да ми каже.
Кога на иста страна, цитираме ист автор, од иста книга, како одеше фуснотата? Тоа кратенката...?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ако те разбрав добро, не можеш да најдеш како да ставиш фуснота?
References --> Insert Footnote или Alt + Ctrl + F.
Не бре.
Форматот на составување фуснота, кога наведувам фуснота од ист автор, прво нели името на авторот, книгата, итн итн, ама ако на иста страна цитат од иста книга користам по втор пат, како оди форматот на фуснотата... имаше кратенка, дали само презимето од авторот и страницата, или како беше да ме убиеш не ми текнува.
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
Не бре.
Форматот на составување фуснота, кога наведувам фуснота од ист автор, прво нели името на авторот, книгата, итн итн, ама ако на иста страна цитат од иста книга користам по втор пат, како оди форматот на фуснотата... имаше кратенка, дали само презимето од авторот и страницата, или како беше да ме убиеш не ми текнува.

Author’s First Name, Author’s Last Name, Title of Source. (Place of Publishing: Publisher, copyright date) page number.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Author’s First Name, Author’s Last Name, Title of Source. (Place of Publishing: Publisher, copyright date) page number.
Тоа е за првото фуснотирање, ама не смееш да повториш иста фуснота(само да смениш број на страна) по два пати на ист лист... Забрането е. Нема врска, фала и толку што се потруди.
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
Тоа е за првото фуснотирање, ама не смееш да повториш иста фуснота(само да смениш број на страна) по два пати на ист лист... Забрането е. Нема врска, фала и толку што се потруди.
Не знам дали ќе ти биде од помош...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Satanishkov1300

Нов член
29 декември 2013
2
0
1
32
Дали некој има било каков состав/писмена/семинарски труд на темата: „Трагичните екементи во драмата „Цар Едип“ од Софокле“?