Македонски имиња на англиски

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Епа братче шо да ти праам сеа. Да беше малку паметен ке знаеше дека англискиот и американскиот се различни и имаат различни имиња. (facepalm)(facepalm)(facepalm)

Викаш тој не знае,или пак он нешто знае што ти не знаеш.
Ај ќе ти каже ваљда во следна прилика :zelen
Моето име го нема на америКАНСКИ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Епа братче шо да ти праам сеа. Да беше малку паметен ке знаеше дека англискиот и американскиот се различни и имаат различни имиња. (facepalm)(facepalm)(facepalm)

Брат не се фулирај, ист е јазикот. Не постои американски, постои американска како да ја наречам, верзија на англискиот. Правилен е Бритиш Инглиш пошто е мадер Ингланд, а не мадер Јуесеј, а тоа Америте што си играат со јазикот и вадат нови зборови и си прават Американ Инглиш е булшит. Чист пример е нивниов сокер, цел свет вика фудбал, они викаат сокер, зошто? - затоа што демек фудбал било нивното рагби, јеа рајт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Aquarius

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Епа братче шо да ти праам сеа. Да беше малку паметен ке знаеше дека англискиот и американскиот се различни и имаат различни имиња. (facepalm)(facepalm)(facepalm)
Ти кажа Knife. Стави ги во јазици: канадскиот, австралискиот.....
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
А шо јас ако ја направив темата и сите ли имиња треба да ги знам ? Во денешно време Тодорка немам сретнато некој да се вика така да ќе те замолам да не ме прашуваш некои имиња кои ги имаат твоите баби.
Oh the irony...
Па зар не сфаќаш дека сите те зафркаваат? Дури и темава ти ја преместиле во играчница...
Епа братче шо да ти праам сеа. Да беше малку паметен ке знаеше дека англискиот и американскиот се различни и имаат различни имиња. (facepalm)(facepalm)(facepalm)
Како сите што ти кажаа. Секаде се зборува Анлгиски само разликата е што во Британија е British English (основата), а во Америка American English (америте си измислуваат нивни нови зборови)... Англискиот се зборува и во Австралија, Нов Зеланд, Индија, Канада и еден куп други Африкански држави (кои што порано биле колонии на Англија), ама тој пак си останува Англиски.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Поддршка брату Хелсинга!
Абе, фонетската транскрипција им е различна, така да за рандом збор, пример - better, британскиот е бета, а американскиот нешто ко бедр.
Заклучок? Бета - Бетка; Бедр - Бедро.
Два различни збора.
Case closed.

Петиција да му се извините на авторот!

Он: Димитар - Smokesly
Ѕвонимир - Ringandpeace
Андон - Undone(?)
Вера - Faith (шта је - је)
Цвета - Blooming
Јордан - You'redone
Да не биде не почитуваме рамковен... :D
Бајрам - By/Bye/BuyRAM (има место за импровизација)
Мухамед - Flyhoney
Јурим - Chase
Сенат - Senate
Ајсел - iSell
Назиф - Title

И то...немам веќе иснпирација за денеска...(wasntme)