Како да се излечи скршено срце?

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Како што кажа погоре Боби, се` е до мозокот.
Срцето е само тука за да сака, скриено меѓу сите органи, како може воопшто да биде допрено, а не пак скршено?
Се` е во главата, во она што ние самите се убедуваме дека е или дека не е.
Тоа дека времето лечи се`..не ми била одникогаш омилена теорија.Затоа што има работи кои ќе ги простиме, но никогаш нема да ги заборавиме колку и да помине време.
Тие работи бледеат само со создавање на нови спомени, нови желби и копнежи..но никогаш, никогаш нема да избледат во целост.
Зошто? Зошто останале во срценцето..а тоа така малечко, недопрено..ги чува засекогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Помирувањето со работите кои си заминале е најдобро или пак што не дошле, доколку продолжите и не се соочите најдобро би го објаснил со зборот опсесија. Доколку се развива може да стигне до фатални граници. Голем психички проблем повеќе, каква љубов. Пиши пропало и доколку бидите со таа личност.
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Ако сте слаби личности, само отров за глувци помага. Мислам, помагаат и другите, но оној за глувци е најлесно достапен, а и ја покажува вашата вистинска личност (само за оние кои страдаат од скршено срце повеќе од 10 години).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius and Peace

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Во љубовта нема силни/слаби личности, има луѓе кои сакаат. Секој во животот еднаш сака. Џабе некој ми изиграва јак мадафакер кога сите знаеме дека сме слаби на некоја личност. И не е до мозокот, затоа што сите посакуваме свеста понекогаш да ни е пред чувствата, ама како од некој непишан инает, никогаш не е така. Може после n број пати горење од истата личност да не заминеш со него/неа, ама ако го сакаш дека нема тоа да те доболи, мало морген.

И ова сето е еден период. По тој период сме фрагилни, вунерабилни и љубов-паро-мразачи. Ги хејтаме и плукаме сите заљубени, си ветуваме дека уште еднаш нема да се оставиме толку некогаш да засакаме и дека нема да си дозволиме да бидеме скршени уште еднаш. И така оди тоа, првата rebound личност, најчесто останува rebound (освен некаде бидејќи ниедно правило не е без исклучоци), бараме, бараме и сакам да верувам дека на крај доаѓа некоја друга личност и како гром од ведро небо повторно не купува со љубов.

Животот е ролеркостер, токму ова се најтурбулентните искачувања и симнувања. Џабе ви е да си се убедувате дека сте силни, вакви, такви, кога сите сте сакале некого, и сите сте преболувале некогаш.
 

Fanna

Нов член
17 ноември 2013
2
0
1
34
Mi se sluci prethodnata nedela..mnogu mi bese tesko :D
No mi pomognaa prijatelite :) treba samo da ne mislis na toa da se opustis da slusas muzika da citas kniga i tn :D