Религијата е вистинска или не?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
чекај сега малку, со ова мое лимитирано знаење за темпларите. (ова е за во друга тема ) каде се создадени темпларите?
во Париз? во Лондон или во Скопје? или пак во некој град во тогашното османлиско царство со кое се бореле во светата војна? чекај малк усега да се навратам на еден претходен муабет.
џихад=света војна.. и едните и другите го праеле истот само едните се лоши а другите добри дечки .. кај е логиката тука?
како шо напиша Дарко Митревски светите војни создадени од поголемите религии( иако во сите свети книг исе вел ида се чува мирот па ис о оние шо не се како нив) се одговорни за голе мброј убиства и војни ...
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
чекај сега малку, со ова мое лимитирано знаење за темпларите. (ова е за во друга тема ) каде се создадени темпларите?
во Париз? во Лондон или во Скопје? или пак во некој град во тогашното османлиско царство со кое се бореле во светата војна? чекај малк усега да се навратам на еден претходен муабет.
џихад=света војна.. и едните и другите го праеле истот само едните се лоши а другите добри дечки .. кај е логиката тука?
како шо напиша Дарко Митревски светите војни создадени од поголемите религии( иако во сите свети книг исе вел ида се чува мирот па ис о оние шо не се како нив) се одговорни за голе мброј убиства и војни ...
Темпларите се создадени у 1118 год. од французот Хуго де Пајен у Ерусалим; како посебна единица на монаси-воини со цел да ги чуваат безбедни патиштата од наездада на Сарацени и локални апаши, за да можат христијанските аџии безбедно да одат на аџилак во светиот гроб. Османлиското царство тогаш сеуште не постоело.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
чекај сега малку, со ова мое лимитирано знаење за темпларите. (ова е за во друга тема ) каде се создадени темпларите?
во Париз? во Лондон или во Скопје? или пак во некој град во тогашното османлиско царство со кое се бореле во светата војна? чекај малк усега да се навратам на еден претходен муабет.
џихад=света војна.. и едните и другите го праеле истот само едните се лоши а другите добри дечки .. кај е логиката тука?
како шо напиша Дарко Митревски светите војни создадени од поголемите религии( иако во сите свети книг исе вел ида се чува мирот па ис о оние шо не се како нив) се одговорни за голе мброј убиства и војни ...
За темпларите доби википедија одговор.
Многу си мал да ја разбериш религијата, и нејзиното дејствување низ времињата кои цели и замисли ги имаат. Тоа со џихад што го зборуваш ме асоцира дека американците војуваат во Авганистан, Ирак, Сомалија и ред други територии со една единствена цел "мир во светот". Ти посочив еднаш дека сите историски дешавки пренесени на книгите се дела на најголемите политичари што некогаш постоеле. А тоа вешто го прават со напаѓања на религиите односно заговори против највлијателните и наивните
-црквата. Истиот пример е и сега во денешницава. Постојат само мала група радикални верници но немаат никакво негативно влијание, односно нивната моќ е занемарена.
Кога велам на црквата мислам - Најмоќните со векови, кои ги заведуваат широките маси со детски библиски фантастични приказни, спречувајќи ги да пристапат кон целта и знаењето на животот, со една и единствена замисла да си го задржат кралскиот живот.
Кога велам политичарите мислам- Најинтелегентните кои ја искористуваат силата на верувањето, исто така да манипулираат со светот и да го надметнат своето влијание врз црквата по секоја цена. Нивната цел е да го променат светот. Во денешницава познати се како Масони, Телемити,О.Т.О, односно се што нема наставка _исти (будисти, исламисти,деанисти, бахаисти, атеисти,паганисти, ...итн)
Џихад е искористен како метафора во реланиот живот за да се погазат одредени нации од интелегентните (политичарите) и сето тоа да оди на терет на религијата, а простата маса да аудира благодарност до истите.
Не ги бранам религиите, контрадикторно е на мојот срав, само сакав да ти кажам дека неговата статија е премногу просто составена што секој еден човек со широко познавање на истите, може да ја побие во еден стих.
Да би дебатирал со тој Дарко на тема религија, ќе го занемам неговото гуглање преку две прашања и еден компетентен одговор на сите негови.
Аврам е далеку од религиите, односно тој е креатор. Тоа што го напишал се базира на наука и изучување , пракса а не теорија.
Зарем веруваш во плиткоста на дотичниот, неаргументирано, без факти, само просто плукање збогатено со сиромашен вокабулар.
Пс. Кога плукаш по некој, пред се треба добро да го запознаеш, протолкуваш и после тоа да дојдеш до свое мислење и тврдење.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
абе везе се немало,еве и да е вистинска да речеме,народот не е вистински.се прават големи верници а уствари катил луѓе се.у пм.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
луѓето дали се катил или не се никој неможе да го докаже тоа
али за религијата дека 90 % незнаат у шо веруваат тоа е факт...зошто ??
затоа што многу луге ја немаат ни чепнато библијата а не па да ја читаат :)
 

karen

Нов член
17 јуни 2012
24
14
3
cloud number 9
како што имам спомнато во некоја друга тема треба да се прави разлика меѓу религија и вера. некојпат може некои луѓе да ги следат сите правила што им ги наметнува попот или рабинот или муфтијата а пак да не бидат верници во вистинска смисла на зборот. ако земете да ги споредувате ќе видите дека во основа сите религии имаат слични принципи. сите верувањето во нешто возвишено само го толкуваат на различни начини. факт е дека религиите се виновни за започнувањето на голем број војни. со еден збор религиите служат за да бидат покорени „слабите“ карактери, додека на силните личности верата им е доволна и без цркви, џамии или синагоги
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Религијата е вистинска за творците кои ја создале. Тогашната нејзина намена била многу успешна и црквата успевала се живо да контролира, а тие што се труделе и најмалку да придонесат кон понатамошен развој на човештвото биле гонети, убивани, спалувани и што ли уште не. Во денешно време е малку поинаку, секој си има право на свое мислење, а моето го искажав во претходните неколку реченици. Не дозволувам да ми биде перен мозокот со замислата дека има некој над мене кој ме манипулира во донесување на одлуките во мојот живот. Се што сум сторил до ден денес е лично мое мислење, а последиците без разлика дали позитивни или негативни си ги сносам согласно со стореното. Конретно кон прашањето - НЕ, религијата не е вистинска, туку според мене е творештво на самиот човек во борбата за превласт односно надмоќ кон/над другиот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Религијата е вистинска за творците кои ја создале. Тогашната нејзина намена била многу успешна и црквата успевала се живо да контролира, а тие што се труделе и најмалку да придонесат кон понатамошен развој на човештвото биле гонети, убивани, спалувани и што ли уште не. Во денешно време е малку поинаку, секој си има право на свое мислење, а моето го искажав во претходните неколку реченици. Не дозволувам да ми биде перен мозокот со замислата дека има некој над мене кој ме манипулира во донесување на одлуките во мојот живот. Се што сум сторил до ден денес е лично мое мислење, а последиците без разлика дали позитивни или негативни си ги сносам согласно со стореното. Конретно кон прашањето - НЕ, религијата не е вистинска, туку според мене е творештво на самиот човек во борбата за превласт односно надмоќ кон/над другиот.
да тоа што го наговори се дешава во средниот век каде што човештвото се уназадува за милиони години
зошто ?? Затоа што уште тогаш имало доста добро физичари,математичари и сето тоа.....али како шо велат „господ ќе ги казни тоа е зло дело“...за после толку години тоа шо го гонеле сега се учи нели :)
поентата ми е можело и тогаш да се учи да не биде неписмен толку народот.....али поминало тоа и ради таквите ствари шо повеќето од верниците не ги знаат а не се ни потрудуваат да ги слуснат а камо ли да ги сватат
ке има перење на мозици и сето тоа:)