Бушава азбука

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Мислам дека заслужува тема емисијава, една од најдобрите, емисија со која пораснав, емисија со која научив нешто...
Со нетрпение чекав да почнат и дома исто нешто ми имаат снимано. И се сеќавам оној ќелавиот многу ме плашеше(не ми текнува името како му беше).

Бушава Азбука е македонска детска програма продуцирана со помош на МТВ во 1985 година со авторите Горан Стефановски и Слободан Унковски, со музика од Леб и Сол и Ана Костовска. Програмата е насочена кон детското образование и запознавање со македонската книжевност, култура и традиција преку медиумите на музика, цртан филм, итн. Вкупно има 31 емисии, посебно посветени на буквите од македонската азбука.
извор: tvpaket.com.mk

Ја гледавте ли оваа емисија?
Може ли некаде да се најдат сите епизоди(неколку има на јутуб, но сакам сите да ги имам)?

 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Оваа била една од најгледаните емисии за деца, од Вардара до Триглава.. =)
Низ цела Југославија се гледала има и коментари под видеата, читајте..
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
%D0%91%D1%83%D1%88%D0%B0%D0%B2%D0%B0_%D0%90%D0%B7%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B0.jpg
бушавата азбука е дел од моето детство,секогаш кога ќе се потсетам на емисиите ми се враќаат убави смпомени. (inlove)
12.JPG
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Лелееее најубавата емисија за деца, јас преку неа и азбуката ја научив :) пола час пред да почнеше јас пред телевизорот бев наместена :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee, JaMi and Selma

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ова не се пропушташе пред 10 години. :D И исто како и Сара и мене ми беше страв од Јовица Михајловски (така мислам се вика човекот). Најинтересни ми беа гатанките и она за животните кога кажуваше ловецот. Иначе ги има сите емисии на Јутјуб. Ставени се од страна на еден од членовите на поранешниот Тракер-мк.орг.
Еве ги линковите:
БУКВА А
БУКВА Б
БУКВА В
БУКВА Г
БУКВА Д
БУКВА Ѓ
БУКВА Е
БУКВА Ж
БУКВА З
БУКВА Ѕ
БУКВА И
БУКВА Ј
БУКВА К
БУКВА Л
БУКВА Љ
БУКВА М
БУКВА Н
БУКВА Њ
БУКВА О
БУКВА П
БУКВА Р
БУКВА С
БУКВА Т
БУКВА Ќ
БУКВА У
БУКВА Ф
БУКВА Х
БУКВА Ц
БУКВА Ч
БУКВА Џ
БУКВА Ш
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Ова не се пропушташе пред 10 години. :D И исто како и Сара и мене ми беше страв од Јовица Михајловски (така мислам се вика човекот). Најинтересни ми беа гатанките и она за животните кога кажуваше ловецот. Иначе ги има сите емисии на Јутјуб. Ставени се од страна на еден од членовите на поранешниот Тракер-мк.орг.
Еве ги линковите:
БУКВА А
БУКВА Б
БУКВА В
БУКВА Г
БУКВА Д
БУКВА Ѓ
БУКВА Е
БУКВА Ж
БУКВА З
БУКВА Ѕ
БУКВА И
БУКВА Ј
БУКВА К
БУКВА Л
БУКВА Љ
БУКВА М
БУКВА Н
БУКВА Њ
БУКВА О
БУКВА П
БУКВА Р
БУКВА С
БУКВА Т
БУКВА Ќ
БУКВА У
БУКВА Ф
БУКВА Х
БУКВА Ц
БУКВА Ч
БУКВА Џ
БУКВА Ш
Фала ти за линковите, сите ќе си ги симнам и брат ми дома има секој ден дома да ги гледа иако вќе знае да чита, пишува...
Господ многу здравје и дечиња да ти даде и со нив да си ги гледаш епизодиве, фала уште еднаш :*
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee and The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Фала ти за линковите, сите ќе си ги симнам и брат ми дома има секој ден дома да ги гледа иако вќе знае да чита, пишува...
Господ многу здравје и дечиња да ти даде и со нив да си ги гледаш епизодиве, фала уште еднаш :*
Нема на што Сарче и фала за благословот. :giggle:*
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee and Selma