Зошто машките мразат да зборуваат со женските на тема фудбал?

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Абе види, машките тоа си го сметаат за свое поле, како што женските ја сметаме шминката и дотерувањето. Има едноставно некои кои не се разбираат толку, па не се впуштаат во разговор, за женско да не им го скрши егото на нивно поле.
Е сега, на нив им е подеднакво чудно да зборуваат за фудбал со женско, како што би им било чудно женското да почне да им расправа за сукњи, штикли, шминка и 300 нијанси на бои кои за нив се исти.
А да бидам реална, не сум еве некој експерт за спорт, зборувам колку што знам, ама има и женски што навистина се фанатици и пратат се’, па толку напнуваат и кењаат да си го покажат знаењето, што за било кого ќе е иритирачко.
Тоа ти е исто ко сега мене да фати некој да ми расправа „Ова е рубин црвена, ова е корална, ова е цреша боја, на зелени пантолони ќе ти одговара ваква крем боја, очите нагласи ги со оваква маскара...“ Море ај.
браво и ја тоа сакав да кажам ама ме мрзеше да пишувам..исто една од причините е што и женските коа знаат 10% тераат инает и се праат најголеми експерти за спортот..тој феномен посебно е изразен со ракометов и кошаркава..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and Dee Dee

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
хахахха не не, англиско првенство не следам толку често, ако треба ептен да одберам тогаш јунајдет заради Ван дер Сар иако се пензионираше или Челзи заради Мурињо и заради најдобриот другар.
п.с Незнаеш како ќе навивам за Челзи во среда : ))) ептен сакам да ја победат Барса : )

Значи не си ни Barca fan. Па? Реал? Милан? Интер? BAYERN? :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Абе види, машките тоа си го сметаат за свое поле, како што женските ја сметаме шминката и дотерувањето. Има едноставно некои кои не се разбираат толку, па не се впуштаат во разговор, за женско да не им го скрши егото на нивно поле.
Е сега, на нив им е подеднакво чудно да зборуваат за фудбал со женско, како што би им било чудно женското да почне да им расправа за сукњи, штикли, шминка и 300 нијанси на бои кои за нив се исти.
А да бидам реална, не сум еве некој експерт за спорт, зборувам колку што знам, ама има и женски што навистина се фанатици и пратат се’, па толку напнуваат и кењаат да си го покажат знаењето, што за било кого ќе е иритирачко.
Тоа ти е исто ко сега мене да фати машко да ми расправа „Ова е рубин црвена, ова е корална, ова е цреша боја, на зелени пантолони ќе ти одговара ваква крем боја, очите нагласи ги со оваква маскара...“ Море ај.
епа да, одговоров е на место, се согласувам дека несакам некое машко да се разбира повеќе од мене во шминкање и глупости ама убаво би се чувствувала ако некогаш добијам совет во стил - тој кармин повеќе ти прилега... еквивалентно на тоа не мислам дека машките до толку треба да мразат да правта мубает за фудбал со девојче.. тоа може да биде интересне разговор без напнување : ))) и ако до толку не се сака не мора да се влага во детали : ))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur

Не е само тоа.
Машко што не се разбира во фудбал ти е е 1 во 100, исто како што и 1 од 100 женски е толкав фудбалски (во случајов) фанатик.
И мене ми е навистина глупаво, во друштво од 10 машки кои зборат за секој можен фудбалер, секој натпревар, секоја титула, од време на време се најде некоја да им подрипува во муабетот со нешто што чула, а не дочула, или да повторува исто што и тие колку да се најде во муабет. Едноставно не штима.
Еден на еден ок, нека мерат ташак, ама вака, треба да им оставиме да си уживаат во своето поле. :)
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Мислам дека само се фолираат девојките што као гледаат фудбал и као јако ги интересира и секад сум приметил дека ми викаат во стилот "Сите ми се чудат дека гледам фудбал" и мене ме наведува на фактот дека она со тоа сака да биде различна и допадлива за машкиот пол.
Искрено јако ме иритираат таквите
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Мислам дека само се фолираат девојките што као гледаат фудбал и као јако ги интересира и секад сум приметил дека ми викаат во стилот "Сите ми се чудат дека гледам фудбал" и мене ме наведува на фактот дека она со тоа сака да биде различна и допадлива за машкиот пол.
Искрено јако ме иритираат таквите
неможеш во една кошница да ги ставаш сите девојки, не фолираат сите, некои од срце сакаат некој тим а не навиваат за тимот поради фудбалер некој што е згоден и убав и незнам каков... патем искреноста се цени : )
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Ја не пратам фудбал ни па ме занима, така да аналогно на тоа не зборам за фудбал со никој :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f and Dee Dee

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Не е само тоа.
Машко што не се разбира во фудбал ти е е 1 во 100, исто како што и 1 од 100 женски е толкав фудбалски (во случајов) фанатик.
И мене ми е навистина глупаво, во друштво од 10 машки кои зборат за секој можен фудбалер, секој натпревар, секоја титула, од време на време се најде некоја да им подрипува во муабетот со нешто што чула, а не дочула, или да повторува исто што и тие колку да се најде во муабет. Едноставно не штима.
Еден на еден ок, нека мерат ташак, ама вака, треба да им оставиме да си уживаат во своето поле. :)

Зезав со претходниот коментар, точно ти е тебе се шо си кажа, само има разлика меѓу некои такви шо само слушнале нешто и дофрлаат и такви шо стварно пратат редовно. Иако не кријам дека понекогаш стварно мислам дека причината поради која шо машките одбегнуваат да прават муабет со женски на тема фудбал е баш поради тоа шо некоја може стварно да ги избрука.

Мислам дека само се фолираат девојките што као гледаат фудбал и као јако ги интересира и секад сум приметил дека ми викаат во стилот "Сите ми се чудат дека гледам фудбал" и мене ме наведува на фактот дека она со тоа сака да биде различна и допадлива за машкиот пол.
Не сите. Лично за мене ќе кажам, различна сум од другите девојки по многу работи, така да не ми е потребно да се фалам за фудбалот за да некој сфати која сум и каква сум. Навивам за мене лично, не ми е гајле дали на некој ќе му се свиѓа тоа или не. Најсериозната врска шо ми беше досега беше со дечко шо ЕДВАЈ пратеше фудбал, само екипите ги знаеше.
 

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Женско и фудбал не одат во иста реченица.Женското треба да гледа списанија со манекенки, барбики што ти ја знам а не да глеа фудбал.Затоа не сакаат да зборуваат за фудбал....