666 - Бројот на Ѕверот

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Пред 6 години...ехеееј, да не си тоа Хепта, па си заборавил како си се викал:D
Не, не би ставил корисничко име со Хесус.
Има толку подобри методи за да се дојде до добар nickname :)

P.S. Јас секогаш ставам линк до извор, ако постои. Без разлика дали е мојот блог или не ;)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
нема да ме чуди ако некој ден видам на зградата на МТВ закачена реклама на ТЕЛЕМА и твоето име:rofl
Хептаграм XI не е моето име.... кај и да го има, колку и да е пофалено - не можам да уживам во таа слава и да ми „расте егото“ ;)
Ме има на веб страници и тука и во странство, доволно е :)

Тоа што тука во Македонија сеуште христијанството е вкоренето во најдлабоките пори на целото општество е проблем на самото општетсво, самиот поединец - па една вест за Телема би било wow...

Но ќе го поправиме тоа... Големиот Ѕвер носи слобода од идејата на старо-еонскиот грев :)
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Па ни извор, па ништо... цел текст ми ископирал од блогот!
Немаат почит младите за нечиј труд... :)
Целосен промашај ти е текстот и многу контрадикторен.
1. Бројот 666 е број на човек, а не број на ѕвер....
"Тука е мудроста, кој има ум нека го пресмета бројот на ѕверот, бидејќи е број на човек, и бројот му е шестотини шеесет и шест".

2.Постојат два ѕвера во апокалипса , еден излага од земјата ,а другиот од морето....кој ѕвер е вашиот пророк не е наведено!

3.Според телема не треба да се толкуваат никуму свети книги, додека овде даваш толкување или си го преземал од негде дека ѕверот (не е наведен кој) е сонцето.Едниот ѕвер има седум глави и десет рога, а другиот два рога како на јагне мало...подоцна во текстот кажуваш дека постојат три сонца во едно, на кој ѕвер се однесува тоа ако предходно се повикуваш дека ѕверот е сонцето?

"Постојат три Сонца во едно, говори последниот пагански иницијант, императорот Флавиј Јулијан во неговата химна на Митра. И токму на таа ѕвезда е пророк Алистер Кроули."

4.Си препишавте нешто кое не е ваше.
-Духот на сонцето = Кроули = Богови = Исус(facepalm)

Разликата е очигледна , има натрапник во пресметката.
Сонцето грее на сите,не ги дели на оној од овој еон другите од другиот еон,Исус не е име, името му е Џошуа, Богови не владеат туку оставаат нештата да се менуваат , додека овој вашиот пророк добил некој си закон (од сомнително потекло) џанам од некој сили кој владеат со светот.

Некој сака да си го присвои она кое не му следува.:kafe
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Можам да ти најдам уште многу зборови, именки , придавки и глаголи дури ако сакаш - кои имаат бројна вредност 666.
Тоа што тебе Исус ти е некакво врховен симбол за што и да е - е твој проблем. Или пак Кроули ако ти е симбол за нешто :)

П.С.
Гематријата сама по себе нема вредност, како што и клештата за стегање нема сама по себе вредност.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Можам да ти најдам уште многу зборови, именки , придавки и глаголи дури ако сакаш - кои имаат бројна вредност 666.
Тоа што тебе Исус ти е некакво врховен симбол за што и да е - е твој проблем. Или пак Кроули ако ти е симбол за нешто :)

П.С.
Гематријата сама по себе нема вредност, како што и клештата за стегање нема сама по себе вредност.
Очигледно не ме разбра.
666 не се онесува за ѕверот,туку од него се пресметува бројот или името.
Така да оној вашиот ѕвер не може да му се препише 666 како ете го ѕверот ,мама така го викала.:rofl
Во старт грешка за 666.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Кроули муабет... сакрказмот му е Level 9000 :)
  • "Did you take to yourself the designation of ’the Beast 666’?"
  • "Yes."
  • "Do you call yourself the ’Master Therion’?"
  • "Yes."
  • "What does ’Therion’ mean?"
  • "Great wild beast."
  • "Do these titles convey a fair impression of your practice and outlook on life?"
  • "It depends on what they mean."
  • "The Great Wild Beast and the Beast 666 are out of the Apocalypse?"
  • "It only means sunlight; 666 is the number of the sun. You can call me ’Little Sunshine.’ "
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: -alf-